Jump to content

X5 si zapada...


Courage

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

problema nu e ca aluneca, problema e ca raman masinile pe burta si dau rotile in gol. in noroi sau pe macadam nu cred ca ai probleme cu ele chiar daca e rampa inclinata tare.

 

 

Mmmmm ciudat oricum, deci ce ma sfatuiesti?? in limita a 35000 ???

 

problema nu e ca aluneca, problema e ca raman masinile pe burta si dau rotile in gol. in noroi sau pe macadam nu cred ca ai probleme cu ele chiar daca e rampa inclinata tare.

 

 

Mmmmm ciudat oricum, deci ce ma sfatuiesti?? in limita a 35000 ???

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la Discovery la bordul e deprimant (si asa sunt satul de freelader), Niva e SUUUPER OK , dar... e vorba de masina ,,de buna", de japoneze presupun ca e un sacrilegiu sa vorbim aici..., de jeep... mmda e o alternativa... dar la capitolul piese si service... e groasa rau..., ramasese X5-ul si range roverul sport ca de ala ne,,sport" nu-i chip sa te apropii... (ca pret desigur, considerand ca as vrea si un an bun )
Link to comment
Share on other sites

daca te uiti pe mobile.ro vei avea o surpriza. ala mare e mai ieftin decat ala sport, de prin 04-06. ca ulterior te rupe la intretinere si consum, e alta poveste :)

 

nici bordul de la sport nu exceleaza. la jeep gasesti multe piese. am prieteni ce participa la offroad si au ales jeep tocmai pentru acest motiv. e cel mai ieftin la intretinere, si faci si treaba cu el

Edited by cipresu
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la Discovery la bordul e deprimant (si asa sunt satul de freelader), Niva e SUUUPER OK , dar... e vorba de masina ,,de buna", de japoneze presupun ca e un sacrilegiu sa vorbim aici..., de jeep... mmda e o alternativa... dar la capitolul piese si service... e groasa rau..., ramasese X5-ul si range roverul sport ca de ala ne,,sport" nu-i chip sa te apropii... (ca pret desigur, considerand ca as vrea si un an bun )

pai ia X5 pt oras si iesirile light si bonus o Niva sau un Suzuki Samura pt offroad hard sau situatii extreme.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la Discovery la bordul e deprimant (si asa sunt satul de freelader), Niva e SUUUPER OK , dar... e vorba de masina ,,de buna", de japoneze presupun ca e un sacrilegiu sa vorbim aici..., de jeep... mmda e o alternativa... dar la capitolul piese si service... e groasa rau..., ramasese X5-ul si range roverul sport ca de ala ne,,sport" nu-i chip sa te apropii... (ca pret desigur, considerand ca as vrea si un an bun )

pai ia X5 pt oras si iesirile light si bonus o Niva sau un Suzuki Samura pt offroad hard sau situatii extreme.

 

 

Cam asta e ideea, oricum mai am un Freelander , multam oricum

Link to comment
Share on other sites

niva e o alegere proasta. nu gasesti piese, daca le gasesti is scumpe.iar motoarele is prea slabe.

 

un cherokee (simplu, nu grand) de prin 94 e o alegere mult mai inspirata, din toate punctele de vedere

 

merge si freelanderu, desi pe offroad nu e mare lucru de capu lui

Edited by cipresu
Link to comment
Share on other sites

niva e o alegere proasta. nu gasesti piese, daca le gasesti is scumpe.iar motoarele is prea slabe.

 

un cherokee (simplu, nu grand) de prin 94 e o alegere mult mai inspirata, din toate punctele de vedere

 

merge si freelanderu, desi pe offroad nu e mare lucru de capu lui

 

Referitor la lada niva nu prea sunt de acord...are un prieten de aproximativ un an, a cumparat-o noua la 9200 euro full option (fara piele) vreu sa zic ca merge masinuta aia de trazneste, nu exista obstacol sa ii stea in cale si desi in fiecare week-end urca muntii pe la vanatoare nu s-a stricat nimic, e drept ca este foarte foarte rudimentara dar ca si off-road este extraordinara.

Link to comment
Share on other sites

si tocmai vorbeam de folclor... :lol: nu vad nici un leu, girafa sau zebra in jurul meu..

 

eu vorbeam de romania, de padurile si muntii nostrii, pe unde mergi sa faci offroad. nu cred ca mergi la offroad pe campie :)

 

fiecare tara are masinile adaptate la relieful lor.. dubai e plin de land cruisere, in america hummeru e la putere (e un filmulet in care un hummer umileste febletea ta, aro-ul engelzesc :lol:)

Link to comment
Share on other sites

eu la munte ma duc la offroad, tu probabil mergi pe nisip :)

 

nu am nevoie de 10 ani in africa, imi ajung mult mai putini in romania sa vad fiecare masina ce poate si cat de bine e adaptata la relieful de la noi.

Edited by cipresu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.