Jump to content

Ce pot face daca aduc un ursuletz din afara ?


Recommended Posts

Ma intereseaza si pe mine ce pot face cu un ursuletz adus din afara, 324 td , identic cu cel pe care il am eu acum. Ma intereseaza informatii pt un fel de fuziune intre cele 2. Pot schimba motorul intre ele ? Caroseria, in ce masura si cum se pupa toata treaba asta cu partea legala ! Astept sugestii si indicatii !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

in primul rand ca sa faci recarosare, trebuia sa platesti vama la ea....daca masina a fost adusa pe roti, poti sa-ti spui adio la recarosare, pentru ca vama o sa te rupa la bani(costa de la 1000 euro in sus)....motorul nu necesita vama, il montezi pe masina si te duci la rar sa ti-o omologheze...dai o declaratie scrisa, ca motorul nu este furat si gata iti trece motorul in carte.... :blink: Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

in primul rand ca sa faci recarosare, trebuia sa platesti vama la ea....daca masina a fost adusa pe roti, poti sa-ti spui adio la recarosare, pentru ca vama o sa te rupa la bani(costa de la 1000 euro in sus)....

Daca aduci masina pe roti pui adio la recarosare din cauza ca nu ai voie sa transferi caroseria, sau strict din cauza costului (relativ) prohibitiv al taxelor vamale?

Am avut o discutie similara, mai demult, si am inteles ca nu poti folosi pentru recarosare o masina adusa pe roti, ci trebuie ca acea caroserie sa fie adusa pe platforma.

Pana la urma, care e situatia reala?

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine urmatoarea speta: Cumpar un motor de la o persoana fizica, cum pot sa imi modific datele in carte de identitate? Cum a zis Ionut? Ma duc la RAR si dau o declaratie ca motorul nu e furat? :blink: pai daca ala de mi l-a vandut m-a mintit? Hai sa zicem ca omu' a fost corect, nu-mi trebuie alte acte? Ceva, de vanzare-cumparare motor? (N-am auzit ca ar exista, dar la notariat cred ca mi-ar face orice.. ) A facut cineva schimbarea asta in Cartea masinii?

 

Later edit: motorul e fix acelasi model.

Edited by Darren
Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine ce pot face cu un ursuletz adus din afara, 324 td , identic cu cel pe care il am eu acum.

39662[/snapback]

 

inca un posesor de 324 :blink: ce an e al tau?

si eu vreu sa-mi aduc unul de afara dar se pare ca trebuie ca cel pe care il aduc tb sa fie cu cel purin 6 luni mai nou... ceea ce e cam greu la al meu (dec 1989). simplu ar fi sa gasesti un camion care se intoarce gol in tara. oricum si pe mine ma cam bate gandul sa aduc unul de afara...

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza si pe mine urmatoarea speta: Cumpar un motor de la o persoana fizica, cum pot sa imi modific datele in carte de identitate? Cum a zis Ionut? Ma duc la RAR si dau o declaratie ca motorul nu e furat? :blink: pai daca ala de mi l-a vandut m-a mintit? Hai sa zicem ca omu' a fost corect, nu-mi trebuie alte acte? Ceva, de vanzare-cumparare motor? (N-am auzit ca ar exista, dar la notariat cred ca mi-ar face orice.. ) A facut cineva schimbarea asta in Cartea masinii?

 

Later edit: motorul e fix acelasi model.

39676[/snapback]

 

eu am omologare artizanala pe masina....alt motor, trecut in carte, talon etc...a fost luat cu o factura acum 2 ani, a fost montat motorul, dusa masina la rar, s-a omologat ca 325 si gata....in caz ca nu ai factura, daca omul iti vinde un motor trebuie sa te duci cu el la notariat si sa declare ca nu e furat si gata...asta e tot ce-ti trebuie...dc il cumperi de la o firma, iti emite factura si gata....

Link to comment
Share on other sites

Daca aduci masina pe roti pui adio la recarosare din cauza ca nu ai voie sa transferi caroseria, sau strict din cauza costului (relativ) prohibitiv al taxelor vamale?

Am avut o discutie similara, mai demult, si am inteles ca nu poti folosi pentru recarosare o masina adusa pe roti, ci trebuie ca acea caroserie sa fie adusa pe platforma.

Pana la urma, care e situatia reala?

39668[/snapback]

 

din cauza costului foarte mare....ex. pentru o eta din 1985, adusa pe roti platesti peste 3000euro :blink: , asa ca nu renteaza...pentru caroseria simpla, care trebuie sa fie fara motor, cutie...dai intre 2-500 euro max....

Link to comment
Share on other sites

Ionut, sau care va pricepeti, explicati-mi si mie cum e treaba cu recarosarea. Pot sa aduc caroseria separat si motorul separat si cam cat platesc pt fiecare ? Cum se omologheaza si ce fac cu masina asta a mea care ramane.......sau pot sa pun pe caroseria care o aduc motor deasemenea adus, ca pe mine ma bate gandu practic sa schimb aproape toata masina. PS 324 meu e din 87
Link to comment
Share on other sites

Ionut, sau care va pricepeti, explicati-mi si mie cum e treaba cu recarosarea. Pot sa aduc caroseria separat si motorul separat si cam cat platesc pt fiecare ? Cum se omologheaza si ce fac cu masina asta a mea care ramane.......sau pot sa pun pe caroseria care o aduc motor deasemenea adus, ca pe mine ma bate gandu practic sa schimb aproape toata masina. PS 324 meu e din 87

39773[/snapback]

 

treaba e un pic mai complicata, dar nu imposibil de rezolvat....nick a facut recarosare la ursul lui si te poate indruma cel mai bine...m-as apuca eu sa povestesc acum aici toti pasii care trebuie urmati, dar sunt cam multi si implica si alte chestii :) :blink: ...asa ca cel mai bine vorbeste cu nick...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.