Jump to content

57 milioane de euro, costul unui km de autostrada


manolica1

Recommended Posts

58 de km are tronsonul de autostrada Comarnic-Brasov.

57 de milioane de euro costa un km de autostrada pe acest tronson.

 

Anul trecut va anuntam ca englezii vor construit cea mai scumpa autostrada din lume, intre Birmingham si Manchester . Guvernul britanic anunta atunci ca autostrada lunga de 85 de km va avea costuri finale de circa 4.4 miliarde de euro. Acest lucru inseamna aproximativ 51 de milioane de euro pentru un kilometru de autostrada, considerat un record in intreaga lume.

 

Se pare ca acest record nu va mai fi valabil deoarece tronsonul de autostrada Comarnic - Brasov, in lungime de 58 km, va costa statul roman circa 3.33 miliarde euro, ceea ce inseamna aproximativ 57 de milioane de euro pentru un kilometru.

 

In urma studiului efectuat de Atkins Limited, valoarea contractului, pe o perioada estimata de concesiune de 25 de ani, plus patru ani constructie, a fost evaluata la suma de aproximativ 2.8 miliarde euro, fara TVA sau alte taxe", se arata intr-un comunicat al Ministerului Transporturilor.

sursa: http://www.automarket.ro/stiri/57-milioane...trada-9194.html

Link to comment
Share on other sites

pai nu trebuie sa manance toata lumea, exact ca la autostrada Ardealului facuta de Bechtel ....au platit sume uirase pentru studii de fezabilitate ,planuri , etc si dupa ce au inceput sa faca ceva au observat ca nu sunt santuri pe margini si nu au pasarele deloc,concluzia.............inca cateva sute de milioane de euro pentru o firma de specialitate ca cea care a facut planurile a uitat definitia unei autostrazi :blink:
Link to comment
Share on other sites

Mai, cifra e imensa, insa e MARE inginerie bucata aia de drum... Am vazut proiectul si e demential... Nu are viraje stranse, totul este foarte larg, cateva zeci de tuneluri si poduri... 2 iesiri in Sinaia, 2 in Busteni, una in Azuga, 2 in predeal...

 

Eu inca nu cred ca o sa vad vreodata chestia aia pusa in practica... Poate fiemea, ca are doar 2 ani...

Link to comment
Share on other sites

Din astea doar la noi sunt posibile ...

Eu am mers prin italia cu masina in zona genova, acolo sunt doar poduri si pasaje si tunele, se pare ca nu a fost cea mai scumpa din univers, astea doar la noi sunt posibile, ca sa nu mai spun de autostrazi din sua de 10 benzi pe sens, sa fim seriosi, eu sunt de parere ca nu este decat o alta modalitate de furt a conducatorilor nostri, niste gunoaie ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hahahahahaha. Prin decembrie scria presa ca ne va costa 20 de milioane de EUR/ km de autostrada pe tronsonul respectiv imi amintesc eu. Comparativ cu alta tara, exemplificand in cazul de fata Croatia, unde ii costasera 4 milioane de EUR/km de autostrada in zona muntoasa unde facusera numai poduri, viaducte si tot ce mai era nevoie. Deci la vremea respectiva era de 5 ori mai mare suma pe km si s-au gandit ei mai bine si au ajuns la concluzia ca tot nu ne fura suficient asa ca aproape au triplat-o. Nemernicii astia fura acum cat mai pot se pare ca stiu ca nu ii mai alege nici dracu'. :blink:

Stai linistit...nu sunt ei,sunt ALTII si asa va fi intotdeauna mai alers ca nu mergem sa votam, nu ma intreba cu cine ca habr nam :)

Link to comment
Share on other sites

Mai, cifra e imensa, insa e MARE inginerie bucata aia de drum... Am vazut proiectul si e demential... Nu are viraje stranse, totul este foarte larg, cateva zeci de tuneluri si poduri... 2 iesiri in Sinaia, 2 in Busteni, una in Azuga, 2 in predeal...

 

Eu inca nu cred ca o sa vad vreodata chestia aia pusa in practica... Poate fiemea, ca are doar 2 ani...

 

 

mereu m-am intrebat pe unde o sa fie autostrada asta...

o sa fie paralela cu DN1, sau cum?

 

ai un link unde pot vedea o schita, sau ceva de genu?

Link to comment
Share on other sites

mereu m-am intrebat pe unde o sa fie autostrada asta...

o sa fie paralela cu DN1, sau cum?

 

ai un link unde pot vedea o schita, sau ceva de genu?

 

Pe portiunea respectiva, autostrada va fi undeva in stanga DN1 actual, cum mergi spre Brasov, aproximativ paralela cu calea ferata. Nu am schita acum la indemana (o am salvata in laptop si l-am lasat la office), cred ca o gasesti pe net. Pana la Ploiesti este pe partea dreapta a DN1, la Ploiesti intersecteaza DN1, apoi ramane pe partea stanga a acestuia, pana la Predeal. Nu mai retin ce se intampla dupa Predeal, dar pe portiunea care este in discutie pe acest topic, va fi cea mai spectaculoasa.

 

Hahahahahaha. Prin decembrie scria presa ca ne va costa 20 de milioane de EUR/ km de autostrada pe tronsonul respectiv imi amintesc eu. Comparativ cu alta tara, exemplificand in cazul de fata Croatia, unde ii costasera 4 milioane de EUR/km de autostrada in zona muntoasa unde facusera numai poduri, viaducte si tot ce mai era nevoie. Deci la vremea respectiva era de 5 ori mai mare suma pe km si s-au gandit ei mai bine si au ajuns la concluzia ca tot nu ne fura suficient asa ca aproape au triplat-o. Nemernicii astia fura acum cat mai pot se pare ca stiu ca nu ii mai alege nici dracu'. :blink:

 

Retin si eu articolul respectiv, mai mult, era vorba de km patrat, nicidecum de cel liniar.

 

PS Te-a pus naiba sa scrii aici. Vezi cum "te scoti" :)

Link to comment
Share on other sites

nu mai tin minte exact...la licitatia pt autostrada buc-brasov au depus si americanii o oferta undeva la 2 mil de coco km...si domne cica nu sunt buni...ca tre sa castige o firma din UE...repet nu mai tin minte ce si cum...

poate astia au calculat si pretul pentru terenurile pe care le-au cumparat de la becali si tiriac...de sa ajuns la un asa scor...

vai de mama ei de tara..se duce incet si sigur de rapa...

Link to comment
Share on other sites

nu mai tin minte exact...la licitatia pt autostrada buc-brasov au depus si americanii o oferta undeva la 2 mil de coco km...si domne cica nu sunt buni...ca tre sa castige o firma din UE...repet nu mai tin minte ce si cum...

poate astia au calculat si pretul pentru terenurile pe care le-au cumparat de la becali si tiriac...de sa ajuns la un asa scor...

vai de mama ei de tara..se duce incet si sigur de rapa...

 

Pe mine nu trebuie sa ma convingi unde se duc banii de autostrada, altii sunt ceva mai caposi si sustin penibil ca se investeste pana la ultimul cent in asfalt. Numai ca, pe portiunea respectiva, proprietar este statul. Tunurile mari s-au tras pe expropierile dintre Bucuresti si Campina.

Link to comment
Share on other sites

nu mai tin minte exact...la licitatia pt autostrada buc-brasov au depus si americanii o oferta undeva la 2 mil de coco km...si domne cica nu sunt buni...ca tre sa castige o firma din UE...repet nu mai tin minte ce si cum...

poate astia au calculat si pretul pentru terenurile pe care le-au cumparat de la becali si tiriac...de sa ajuns la un asa scor...

vai de mama ei de tara..se duce incet si sigur de rapa...

 

Stai linistit, la tronsoanele de autostrada Bucuresti - Brasov nu a depus nici un fel de fima americana nici cea mai mica urma de oferta. La 2 mil EURO, USD, ce vrei tu per km era cel mai amre cadou pe care putea sa-l primeasca Romania. Pretul mediu pentru 1 km de autostrada in zona de campie variaza intre 7 - 9 Mil EURO/km in functie de complexitate. Oricum sub 5 Mil EURO/km nu se poate vorbi de un pret calitativ pentru km de autostrada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.