Jump to content

Recommended Posts

De ceva timp am obeservat ca masina imi cam tramura si huruia cand "rupea inertia" sau cand o acceleram intr-a II-a la o viteza mai mica si raspunsul mi-a venit de-abia acum de la AB... ambreajul este pe duca... dar de ca asa devreme? Masina are 56.000 km, este normal sa se uzeze asa de repede discul de ambreaj avand in vedere ca eu o folosesc cutia numai pe automat in Bucuresti? Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu esti singuru ..:blink:

Mie mi-a cedat acum 2-3 zile.. huruia, am mers cu ea asa vreo 50km si acum scartaie ca toti dracii, cred ca a cedat ceva pe acolo :)

Am cumparat rulmentul, dar nu stiu de ce cred ca or sa fie si alte chestii pe acolo stricate (placa, discu..).. maine vad cum sta treaba..

La tine nu cred ca e discul! Daca huruie e rulmenutul(vezi aici), dar mergi cu ea la service sa nu se intample altceva mai rau. Nici nu vreau sa ma gandesc cat costa la tine... :)

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu esti singuru ..:blink: 

Mie mi-a cedat acum 2-3 zile.. huruia, am mers cu ea asa vreo 50km si acum scartaie ca toti dracii, cred ca a cedat ceva pe acolo :)

Am cumparat rulmentul, dar nu stiu de ce cred ca or sa fie si alte chestii pe acolo stricate (placa, discu..).. maine vad cum sta treaba..

La tine nu cred ca e discul! Daca huruie e rulmenutul(vezi aici), dar mergi cu ea la service sa nu se intample altceva mai rau. Nici nu vreau sa ma gandesc cat costa la tine... :)

40035[/snapback]

 

 

Am fost la AB joi si mi-au spus ca trebuie sa schimb kitul de ambreaj si ma costa cam 315 euro cu tot cu TVA. Nu avea pe stoc kitul asa ca trebuie sa astept. Sper ca nu faca iar greseli ca de obicei si sa ma faca sa cumpar altceva. La fel am patit cu debitmetrul de pe 320... l-am cumparat degeaba, am mai dat si 300 oiro pe el.

Ce se poate intampla mai rau daca merg cu ea asa pana imi aduc aia kitul?

Nu cred ca este rulmentul.... nu huruie continuu.. doar la plecarea de pe loc, in vit. a II-a ca viteza mai mica, daca incerc sa o accelerez mai brusc si cand "forjez" masina.

Link to comment
Share on other sites

Daca ambreiajul este de vina,nu este normal.Masina a fost condusa in mod agresiv.

Parerea mea...

40059[/snapback]

:blink: m-ai prins!...

Conduc agresiv uneori intr-adevar dar nu tot timpul. Am prieten care are un 320i din 2000...are 140.000 km si conduce foarte agresiv.......nu are probleme cu ambreajul.

Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

:)  m-ai prins!...

Conduc agresiv uneori intr-adevar dar nu tot timpul. Am prieten care are un 320i din 2000...are 140.000 km si conduce foarte agresiv.......nu are probleme cu ambreajul.

40063[/snapback]

 

Am si eu un prieten cu un 330. Din 2002 incoace a schimbat ambreiajul de 3 ori, la fiecare 60.000, acum are peste 180.000. I-au spus la reprezentanta ca este boala la modelul respectiv. Al lui e din 2002, nu stiu cum sta treaba cu 2003 sau 2004.

 

P.S. Si inca ceva :blink: debitmetrul pe care ai dat 300 de oiro si fara TVA probabil. puteai sa-l cumperi cu 200 cu TVA cu tot in alta parte. Este acelasi cu cel de la reprezentanta, BOSCH, identic 100%.

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un prieten cu un 330. Din 2002 incoace a schimbat ambreiajul de 3 ori, la fiecare 60.000, acum are peste 180.000. I-au spus la reprezentanta ca este boala la modelul respectiv. Al lui e din 2002, nu stiu cum sta treaba cu 2003 sau 2004.

 

P.S. Si inca ceva :blink: debitmetrul pe care ai dat 300 de oiro si fara TVA probabil. puteai sa-l cumperi cu 200 cu TVA cu tot in alta parte. Este acelasi cu cel de la reprezentanta, BOSCH, identic 100%.

40128[/snapback]

 

merci pt. informatie cyborg. nu am stiut ca pot gasi si in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

:)  m-ai prins!...

Conduc agresiv uneori intr-adevar dar nu tot timpul. Am prieten care are un 320i din 2000...are 140.000 km si conduce foarte agresiv.......nu are probleme cu ambreajul.

40063[/snapback]

 

 

Cine cumpara SMG nu o sa conduca linistit :)

 

Tot este bine daca nu este si volanta sau...cutia.Probabil nu este cazul ,daca ti s-a spus de la reprezentanta ca este doar ambreiajul.

 

Oricum 56000km nu este foarte rau :blink: .Eu l-am schimbat la un BMW dupa 3000km plus volanta si 2 cauciucuri :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.