Jump to content

buton nefunctional


aXeL

Recommended Posts

De mult vroiam sa va intreb pentru ca butonul de pe volan R/T care ar trebui sa schimbe intre radio/cd/tape, nu functioneaza de cand am luat masina, e ceva din calculator ? Si daca as vrea sa ii pun kit pt telefon, ce ar trebui sa montez pt ca am inteles ca ar avea o prechipare.
Link to comment
Share on other sites

De mult vroiam sa va intreb pentru ca butonul de pe volan R/T care ar trebui sa schimbe intre radio/cd/tape, nu functioneaza de cand am luat masina, e ceva din calculator ? Si daca as vrea sa ii pun kit pt telefon, ce ar trebui sa montez pt ca am inteles ca ar avea o prechipare.

R/T schimba intre radio si telefon, daca masina e dotata cu asa ceva. De schimbat intre radio/cd/tape schimbi de la butoanele de pe HU.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salut.

Cum se foloseste functia asata...???,eu nu am telefon pe masina...

 

Ala e butonul pentru comenzi vocale la masina! N-are treaba cu faptul ca ai sau nu ai telefon! Pur si simplu apesi pe butonul ala si zici ceva: "Radio" si el comuta pe radio! Depinde si pentru ce tara a fost fabricata, ca atunci limba pt comenzi este pentru tara respectiva!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare legata de functionalitatea butoanelor de pe volan.

 

Am masina de aprox 1 an, iar butonul cu telefon si cel cu steluta aceea nu functioneaza.Pur si simplu nu le pot apasa.Mentionez ca masina este dotata din fabrica cu bluetooth si in partea de communication din idrive imi aduce agenda din tel., etc. Trebuie neaparat sa am snapin-ul din cotiera conectat la telefon? Are vreo legatura si steluta aceea cu telefonul?

 

am pus o poza cu un volan asemanator.

post-56494-0-90079600-1371370153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare legata de functionalitatea butoanelor de pe volan.

 

Am masina de aprox 1 an, iar butonul cu telefon si cel cu steluta aceea nu functioneaza.Pur si simplu nu le pot apasa.Mentionez ca masina este dotata din fabrica cu bluetooth si in partea de communication din idrive imi aduce agenda din tel., etc. Trebuie neaparat sa am snapin-ul din cotiera conectat la telefon? Are vreo legatura si steluta aceea cu telefonul?

 

am pus o poza cu un volan asemanator.

 

Butoanele cu "steluta" si "romb", sunt butoane programabile, nu au o functie predefinita decat cea pe care o setezi tu. De exemplu poti asocia "steluta" cu activarea recircularii aerului, sau cumutarea de pe radio pe CD, etc, tasta "romb" la fel, poate fi programata sa fie "mute" de exemplu.

 

Daca nu pot fi apasate fizic, trebuie desfacut trimul si vazut exact ce e acolo, eu nu ma pricep mai mult de atat.

 

Daca masina are Bluetooth si telefonul se contecteaza corect prin meniul din iDrive, nu este necesar sa ai telefonul legat in suportul din cotiera, acela este un kit dedicat numai unui anumit telefon, daca scoti suportul acela, va scrie pe spatele lui, modelul de telefon.

 

Cand ai telefonul legat prin BT la masina, poti apela sau raspunde, apasand tasta ce reprezinta un receptor de telefon, tasta de pe volan. Sau cauti in iDrive, in agenda telefonului si ai optiunea "Call" acolo.

 

Tastele romb si steluta nu au legatura cu utilizarea telefonului.

Link to comment
Share on other sites

din iDrive

 

nu poti pune DTC pe acele butoane, iti arata in iDrive optiunile disponibile, ce pot fi programate pe acele taste.

 

daca nu ai iDrive, nu stiu cum se pot programa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.