Jump to content

116i vs. 118i vs.118d


andrei_

Recomndare  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

in principiu pentru cuplu, imi place senzatia aia ce sa zic, oricum nu e batut in cuie :blink:

ba da am pachetul Advantage Plus; suportul de pahare e inclus in Pachetul compartiment de depozitare care la randul lui e inclus in Advantage Plus :)

la jante ar urma sa dau diferenta de la cele incluse in Advanage Plus (226, parca)

mai multe optionale de mai sus sunt incluse in acest pachet

Edited by andrei_
Link to comment
Share on other sites

Studiaza un pic si pachetul Confort. Mie mi se pare ca o parte din ce ti-ai pus tu intra acolo si cred ca-ti iese mai ieftin daca iei tot pachetul.

Succes!

Tot cu titlul de sfat, daca-mi permiti: Daca umbli mult in afara orasului, scoate vopseaua metalizata (asa misto te simti in spatele cate unui tir si auzind cum iti sableaza capota... :blink: ) si de banii aia pune un PDC spate (forma e ciudata si ai nevoie) si eventual un reglaj lombar la scaun sofer... e foarte util!

Edited by booghy76
Link to comment
Share on other sites

eu am seria 1 ... 118d model 2007 ... iunie 2007....

 

consumul a scazut pe parcursul "uzurii" - akum am 30500km ... am mers pe a2 cu 130 la ora cu 4,3-4,5l/suta ... cred ca batea vantu din spate :blink:

 

trage bine :) ... am facut eu un rview complet al masinii la 11.000km pe un forum paralel ...

 

seria 1 eu nu o consider masina pt drumurile noastre ... nu as mai lua'o inca odata ... va spun sincer ... pe drumuri bune e o placere sa o conduci, altfel te doare capu ... stabila foc ... m'am dus eu numai in S-uri cativa zeci de metrii din cauza unui taxi ... mi'a placut a fost stabila :) ...

 

good luck in achizitionare ... uita'te la pachete ... configureaza optiunile pe pachete ... iesi MUUUUUUUULT mai ieftin ...

 

LE: nu lua roti pe 17 :) ... si mai gandeste'te ... la culoarea masinii .. eu nu as lua negru ... poate argintiul ala mai inchis nu stiu ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

multumesc tutror pentru sfaturi si pareri

 

nu o sa umblu mult in afara orasului, deci culoarea aleasa de mine gri inchis metalizat(deci exact ceea ce ziceai si tu oSerX - Sparkling Grafite ii zice, dupa cum am scris si mai sus), deci nu neagra, mi se pare ok din punct de vedere practic plus ca imi place si cum arata :blink:

 

am ales pachetul Advantage Plus(dar de scris am scris optionalele cuprinse in pachet) si da, ies mult mai ieftin

 

suport lombar pentru scaune fata am pus intital dar le-am scos, ma mai gandesc daca optez si pentru ele, "durerea" este ca am o mica problema cu unul din omoplati deci ar fi utila aceasta optiune, insa nu stiu cat de mult m-ar ajuta

 

rotile de 17 ce sa zic, imi plac foarte mult, dar nici ele nu sunt batute in cuie mai ales ca diferenta este de 471 de euro fara TVA fata de cele incluse in pachetul advantaje, deci destul de mult

 

daca mai aveti alte sugetii sfaturi, va rog :)

Edited by andrei_
Link to comment
Share on other sites

multumesc tutror pentru sfaturi si pareri

 

nu o sa umblu mult in afara orasului, deci culoarea aleasa de mine gri inchis metalizat(deci exact ceea ce ziceai si tu oSerX - Sparkling Grafite ii zice, dupa cum am scris si mai sus), deci nu neagra, mi se pare ok din punct de vedere practic plus ca imi place si cum arata :blink:

 

am ales pachetul Advantage Plus(dar de scris am scris optionalele cuprinse in pachet) si da, ies mult mai ieftin

 

suport lombar pentru scaune fata am pus intital dar le-am scos, ma mai gandesc daca optez si pentru ele, "durerea" este ca am o mica problema cu unul din omoplati deci ar fi utila aceasta optiune, insa nu stiu cat de mult m-ar ajuta

 

rotile de 17 ce sa zic, imi plac foarte mult, dar nici ele nu sunt batute in cuie mai ales ca diferenta este de 471 de euro fara TVA fata de cele incluse in pachetul advantaje, deci destul de mult

 

daca mai aveti alte sugetii sfaturi, va rog :)

Si eu zic sa renunti la rotile pe 17. Masina e destul de rigida si asa. Cred ca roti de 17 e prea mult pentru tara asta a lu' Papura Voda.

Link to comment
Share on other sites

eu nu mi-as pune covorase de velur... arata bine ce-i drept dar si urat cand au o talpa prafuita pe ele... talpa pe care nu ai cum sa o eviti chiar daca iesi din casa ....

 

alarma ... nu stiu ... nu cred ca iti trebuie pana ti se intampla:)) ceva in genul ESP ...:)nu iti trebuie pana se intampla...

Link to comment
Share on other sites

eu nu mi-as pune covorase de velur... arata bine ce-i drept dar si urat cand au o talpa prafuita pe ele... talpa pe care nu ai cum sa o eviti chiar daca iesi din casa ....

 

alarma ... nu stiu ... nu cred ca iti trebuie pana ti se intampla:)) ceva in genul ESP ...:)nu iti trebuie pana se intampla...

Eu zic ca merita. Vara e super misto. Daca umbli mult cu masina si putin pe jos si ai grija de ele, masina va arata intotdeauna impecabil. Pentru iarna, poti sa comanzi (cca 200 RON) un set de covorase din cauciuc.

Alarma e la capitolul descris mai sus. Daca crezi ca ai nevoie, pune-o pe asta de fabrica, pentru ca dupa aia apar tot felul de improvizatii la partea electrica pentru una aftermarket. Din cate stiu eu (oricum, asa ar fi normal) ai o prima mai mica de casco pentru partea de furt daca ai alarma. Tre' sa intrebi asiguratorul, dar eu din cate imi amintesc de la mine asa este.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut tuturor,

 

N-am mai scris de mult aici, am fost plecat, intre timp am facut comanda - 118d cu tot ce am zis mai sus.

 

Masina va intra in productie in saptamna a 15 a acestui an si dealer-ul mi-a spus ca spera ca pe sfarsitul lunii aprilie sa ma plimb cu ea, eu sunt insa un pic circumspect, deci am astept undeva pe la mijlocul lui mai, ceea ce este ok pentru mine.

 

O sa revin cu impresii si probabil poze la momentul potrivit :blink:

Edited by andrei_
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.