Jump to content

Recommended Posts

So aseara masina mea a inceput sa faca figuri pe la 5-6000 ture se aude un zgomot la motor din cate am putu eu si Gabi sa ne dam seama de undeva de la capacul de tacheti?Zgomotul se aude ca si cum ceva metalic ar lovi capacul de la tacheti si se manifesta in general daca se accelereaza la blana brusc in acceleratie constanta din ce am incercat eu nu se aude .Ceva idei? :blink:
Link to comment
Share on other sites

So aseara masina mea a inceput sa faca figuri pe la 5-6000  ture se aude un zgomot la motor din cate am putu eu si Gabi sa ne dam seama de undeva de la capacul de tacheti?Zgomotul se aude ca si cum ceva metalic ar lovi capacul de la tacheti si se manifesta in general daca se accelereaza la blana brusc in acceleratie constanta din ce am incercat eu nu se aude .Ceva idei? :blink:

42402[/snapback]

 

 

Pai da capacul la tacheti jos.Probabil s-a gripat un culbutor.

Link to comment
Share on other sites

Aha dar nu ar trebui sa faca asa tot timpul?Intradevar la asta m-am gandit si eu mai ales ca sunetul seamana cu un culbutor care bate mai tare pt o sec dar nu ar trebui sa faca asa tot timpul?

42406[/snapback]

 

 

Ar cam trebui sa se auda tot timpul .

 

Niciodata nu stii exact ce se intampla cu motoarele astea :)

 

Daca nu este de la culbutori ,este de la un piston :blink:

Link to comment
Share on other sites

Piston :blink: dar de ce face doar in ture si la 5-6000 e posibil ca pistonul sa bata in supapa (desi nu are sens atata timp cat distributia e ok) masina are linia facuta toti cuzinetii cota 1 iar motorul cand l-am desfacut acum cateva luni parea ok,revenind la ideea mea:e posibil sa fie un culbutor mai slab care sa bata in momentul ala,sunetul este unul metalic ceva in genul tacanitului de avans doar ca se aude o singura data :) .Cu exceptia aceluyi sunet motorul merge si trage ok o sa incerc sa vad daca nu cumva atinge altceva pe acoo desi nu vad ce ar mai putea fi :) Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Piston  :blink:  dar de ce face doar in ture si la 5-6000 e posibil ca pistonul sa bata in supapa (desi nu are sens atata timp cat distributia e ok) masina are linia facuta toti cuzinetii cota 1 iar motorul cand l-am desfacut acum cateva luni parea ok,revenind la ideea mea:e posibil sa fie un culbutor mai slab care sa bata in momentul ala,sunetul este unul metalic ceva in genul tacanitului de avans doar ca se aude o singura data :)

42408[/snapback]

 

 

Verifica daca ai toate bujiile "stranse".

 

Este posibil orice :)

Link to comment
Share on other sites

Piston  :blink:  dar de ce face doar in ture si la 5-6000 e posibil ca pistonul sa bata in supapa (desi nu are sens atata timp cat distributia e ok) masina are linia facuta toti cuzinetii cota 1 iar motorul cand l-am desfacut acum cateva luni parea ok,revenind la ideea mea:e posibil sa fie un culbutor mai slab care sa bata in momentul ala,sunetul este unul metalic ceva in genul tacanitului de avans doar ca se aude o singura data :) .Cu exceptia aceluyi sunet motorul merge si trage ok o sa incerc sa vad daca nu cumva atinge altceva pe acoo desi nu vad ce ar mai putea fi :)

42408[/snapback]

 

Pai ai facut motorul acum cateva luni si deja esti aproape de rosu cu turatiile? Cati km ai facut cu el dupa ce l-ai reconditionat? N-ar fi trebuit sa faci un fel de "rodaj"?

Link to comment
Share on other sites

Facut rodaj de 1000 km si apoi am inceput sa-l alerg :) oricum de cand am facut motorul cred ca am facut 4000-5000 km o sa mai incerc azi sa mai fac niste probe sa vad clar ce se intampla acolo,ah mai vine un sunet ciudat din fata dinspre rola de la distributie pare ca atinge ceva acolo :blink: a si reconditionarea a insemnat arbore cota 1 + cuzineti palier + cuzineti biela + consumabile(curea distributie garnituri semeringuri etc)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.