Jump to content

Sa-mi iau E34?


BMWSL

Recommended Posts

Va salut ! Sant nou pe-aici dar un mai vechi "urmaritor "al forumului vostru .Dupa cum s-a tot scris BMW-ul este o masina frumoasa ,puternica ,confortabila,fiabila dar...putin cam inaccesibila .Adevarul este ca BMW-ul descurajeaza pe multi doritori ,nu neaparat din cauza costurilor de intretinere cat din pricina" misterului "ce-nconjoara aceasta marca .Am condus mai demult un 520 din 1990 si m-a uimit ...de-atunci ma tot bate gandul sa-mi iau unul (520-525) dar... :blink: ...nu stiu ce sa fac .Recunosc ca imi plac mai mult modelele fabricate pana in 1995 si nu dispun de prea multi bani (5000 euro).Cineva spunea pe un post tv ca masinile fara catalizator nu vor mai putea circula incepand cu 2011 :) Ce parere aveti ...pot gasi un BMW bun la banii astia ? Si daca gasesc ,ce ma fac din 2011 (in cazul in care nu are catalizator din fabrica ) ???
Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam ,masinile astea sint in primul rand puternice , in consecinta sint si cam "incercate" de-alungul anilor si de aici "misterul" ce le inconjoara ...Trebuie sa recunoastem ca detinatorul unui BMW n-o sa-ti spuna niciodata prin ce chinuri a trecut masina inainte si dupa ce si-a cumparato.Consumul si costul intretinerii le fac destul de inaccesibile ...
Link to comment
Share on other sites

In mod clar, statul roman nu are dreptul sa faca asa ceva. Pot sa introduca masuri prospective, in sensul ca din 2011 inainte nu se mai pot inmatricula in Romania masini non-euro aduse din afara (desi nu cred), dar in mod clar nu au voie sa introduca masuri retrospective in sensul ca daca ti-ai inamtriculat-o sa nu mai ai voie sa o folosesti. E o aberatie.

 

Apoi, "misterul" poate fi spulberat daca atunci cand iti iei masina iei cu tine pe cineva care a mai avut cateva BMW-uri si care sa se priceapa la "bolile" E34 si sa le depisteze. Nu e scientologie :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu spera, garantez eu :blink:, exista nici principii fundamentale in drept, ca de exemplu ca poporul nu are dreptul sa ceara modificarea impozitelor si taxelor (prin referendum sau alte formes similare), ca deh, si-ar pune taxe 0 peste tot :))

 

Asa si asta, daca mi-am facut o casa in 1960 din azbest, statul nu poate sa ma oblige sa o demolez, desi e nociva pt locuitorii ei si vecini, dar poate sa zica ca de aici incolo nu mai ai voie sa construiesti cu azbest. Tampit exemplu, dar isi atinge sper scopul :))

Link to comment
Share on other sites

cu putin noroc,in vest,s-ar putea sa gasesti un 525 foarte bine intretinut la 5000 eur(oricum E34 sunt foarte,foarte rezistente,eu posed unul).Despre faza cu 2011,eu zic sa stai linistit ca sunt niste aberatii si oricum ,in mod normal,legile nu au efect retroactiv :blink:
Link to comment
Share on other sites

@crz, pai din ce se vede in poze, masina are optiuni, chiar bune pt. un E34, capota si aripa se schimba relativ usor, un polish, pt. uniformizarea vopselei, consumabile. Asta la prima vedere, caci pana nu auzi motorul, nu stii pe ce te bazezi.

 

@BMWSL, daca stii ca masina e buna si nu ai de bagat bani in ea, pluseaza putin peste ce vrea el si v-a fi a ta! :blink:

 

PS. Pana acum am bagat in E34 2000 euro contorizati strict pe functionalitate - parte mecanica-, design si mofturi, deci intotdeauna exista loc de mai bine si crede-ma ca nu regret. :)

Edited by -Felix-
Link to comment
Share on other sites

capota si aripa le-am reparat dar trebuie vopsite(eu le-am vopsit cu un spray culoarea masinii da nu prea arata ok).motorul e ok,toarce bine si trage la fel de bine.eu mai am un 320d din 2001 dar mai mult imi place asta...te unge la suflet...e un bmw adevarat!
Link to comment
Share on other sites

Salut!Am avut un E30 si mi-am luat de vreun an un E34 nerulat in Romania din 1995.Are euro2 deci stai linistit masina e super mi se pare mai stabila decit E39 n-am schimbat decit o bieleta antiruliu de cind o am si sunt foarte multumit de ea.Daca gasesti unu bun ia-ti cu incredere o sa fii multumit dar cauta din 1994 sau 1995.
Link to comment
Share on other sites

Salut!Am avut un E30 si mi-am luat de vreun an un E34 nerulat in Romania din 1995.Are euro2 deci stai linistit masina e super mi se pare mai stabila decit E39 n-am schimbat decit o bieleta antiruliu de cind o am si sunt foarte multumit de ea.Daca gasesti unu bun ia-ti cu incredere o sa fii multumit dar cauta din 1994 sau 1995.

 

De acord ca e mai stabila decat E39, si eu am avut E34 si acelasi lucru l-am simtit. Oricum, pt comparatii intre modele dati search pe forum, s-au facut 'nspe mii de comparatii.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am avut un E30 si mi-am luat de vreun an un E34 nerulat in Romania din 1995.Are euro2 deci stai linistit masina e super mi se pare mai stabila decit E39 n-am schimbat decit o bieleta antiruliu de cind o am si sunt foarte multumit de ea.Daca gasesti unu bun ia-ti cu incredere o sa fii multumit dar cauta din 1994 sau 1995.

 

Nu este relevant anul 1994-1995. Ceea ce conteaza este doar modul in care a fost intretinuta acea masina precum si felul in care a fost condusa. In timp, toate acestea se observa. Am vazut din '95 care aratau mai rau decat din '90. Totul tine de proprietar si eu am facut o constatate in timp: Cum arata masina, asa e si proprietarul si asa e si casa acestuia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.