Jump to content

cine stie ce e piesa asta?


cezarik

Recommended Posts

am o problema, nu stiu ce piesa e asta sau ce rol indeplineste... dupa cate am vazut este un vas mai mult ca sigur pt ulei pt ca are niste furtune de presiune ce duc spre caseta de directie, se afla exact langa vasul de ulei al servodirectiei. masine este un 730 e32 din 87.

cine stie ce este si ce rol are, pls help me!

post-6612-1204026341_thumb.jpg

post-6612-1204026349_thumb.jpg

post-6612-1204026384_thumb.jpg

post-6612-1204026399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Probabil este acumulatorul de presiune pentru frane, dar cu ce te-a suparat?

nu m-a suparat cu nimic deocamdata dar e plin de ulei iar sondele/electrovalvele alea de pe el sunt si ele scaldate in ulei (contactele lor sunt sub un manson de cauciuc plin de ulei, care nu stiu cum a ajuns acolo) si tinand cont ca am probleme cu servodirectia (s-a scurs tot uleiul, nu prea stiu pe unde, pe undeva printr-o fisura in furtune ca pompa de servodir nu e muradara de ulei proaspat) ma intrebam la ce foloseste borcanul ala... dar nu prea imi vine sa cred ca e legat de frane din moment ce el este conectat doar la caseta de directie si mi se pare ca si la pompa de servodir.

Link to comment
Share on other sites

dar nu prea imi vine sa cred ca e legat de frane din moment ce el este conectat doar la caseta de directie si mi se pare ca si la pompa de servodir.

 

Stiu, nimeni nu crede ce spun :)

 

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?mode...hg=34&fg=25

thanx man! :blink: chiar ca nu pricep ce are a face cu frana dar, daca astia zic ca e asa, asa o fi :) :) oricum al meu de pe masina arata cam jalnic si daca pica am vazut ca au niste preturi la el ca o iei la fuga.

 

dar astia in schemele lor arata ca vasul pt uleiul de servodirectie e conectat cu acel regulator de presiune si cu cilindrul de frana :) cum asa? ca doar frana nu are nici o treaba cu uleiul de servo... iar nu inteleg :)

Link to comment
Share on other sites

poate nu inteleg bine termenul: brake servo unit?! si mai apoi in alta schema breke master cylinder care stiu sigur ca e cilindrul de frana(pompa in sine, cilindrul hidraulic de comprimare a lichidului de frana). si te rog sa-mi spui daca stii si ce rol are uleiul din vasul de servo in instalatia de franare? pt ce au imbinat cele 2 instalatii? ca doar franele au un rezervor separat cu lichid de frana obisnuit. sau poate asa se spun la caseta de directie (sa nu radeti de mine) brake servo unit... ceea ce e cam imposibil :blink:

iar schemele sa fie gresite, nu cred, dar eu pe masina am vazut altceva... se pune oare ca amea e facuta in 87 luna septembrie, adica printre primele?

Edited by cezarik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.