Jump to content

APARAT SPALARE CU PRESIUNE


florentincristea

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mi-am luat vineri un karcher k 7.21 mx cu 1303 lei (la metro 1900) 3000w, 160 bari, 600 l/h, 60 grade maxim la alim cu apa, are 2 lance, perie, furtun 12 m filtru incorporat, si cel mai important are pompa de alama si motor cu inductie. asta mi-a recomandat sa iau nenea de la serviceul unde am dus k3.91 -ul la reparat. pe ala il vand cand il aduc. pot sa spun ca k 7.21 are un recul...abia il tin cu o mana. si face treaba. singurul inconvenient.....se invarte contorul de ametesti daca il urmaresti. s-au dus 2 kw cat m-am jucat cu el (smuls ciment de prin curte, facut curat prin curte....)....

 

sint tot felul de retardati la spalatorii care pun prea concentrata solutia activa. deasta se matuie ornamentele in timp.

 

mi-am luat aparat o s-o spal numai eu deacum.

eu inainte de bmw am avut un focus tournier alb. am fost odata la o spalatorie si mi-au dat cu buretele cu solutie f concentrata pe laterale. bineinteles ca mi-au matuit ambele laterale. si intrase murdaria in zgarieturile alea, care erau f fine si nu mai iesea la spalat. singura solutie a fost sa o polishez. doar asa a iesit. de atunci am hotarat sa nu mai merg la spalatorie.

Link to comment
Share on other sites

Exact aceeasi scula o am si eu.Mi l-a dat cineva.Este trifazic si acum caut o schema ceva sa-l pot folosi la monofazic.Am avut probleme cu supapele pompei insa am desfacut-o bucatele si am curatat-o si acum merge.Se gasesc oare kituri de inlocuire a supapelor in caz ca va mai face probleme pe viitor?
Link to comment
Share on other sites

Exact aceeasi scula o am si eu.Mi l-a dat cineva.Este trifazic si acum caut o schema ceva sa-l pot folosi la monofazic.Am avut probleme cu supapele pompei insa am desfacut-o bucatele si am curatat-o si acum merge.Se gasesc oare kituri de inlocuire a supapelor in caz ca va mai face probleme pe viitor?

al meu e la 220v nu e trifazic...

 

Aceasi problema o am si eu cu supapele din capacul pompei.

folositi filtru magneti si filtru anticalcar. din cauza calcarului si a impuritatilor se blocheaza supapele

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
mi-am luat vineri un karcher k 7.21 mx cu 1303 lei (la metro 1900) 3000w, 160 bari, 600 l/h, 60 grade maxim la alim cu apa, are 2 lance, perie, furtun 12 m filtru incorporat, si cel mai important are pompa de alama si motor cu inductie.

 

de unde l-ai luat?

Link to comment
Share on other sites

Karcher.De vreo 6 ani trag de el.Singura defectiune a fost ca l-am uitat intr-o iarna cu apa in el si s-a spart o valva.

A si cablu de alimentare la ros cainele.In rest nici o problema.Aparatul a costat nou cam 300e(parca),nu mai imi aduc aminte exact ca o fost demult

 

Astazi m-am innoit, mi-am luat un aparat de spalat supermeserias. Vechiul Karcher a decedat dar am fost foarte multumit de el.

Mi-am luat un Kranzle 195 TST, motor de 3.2kW, presiune de lucru de 230bar, furtun de 15m si 2 diuze de rezerva. Am spalat azi o cutie de viteze cu el, fara apa calda, fara detergent. A iesit ca din fabrica. Extraordinar aparatul, sper sa fie la fel de fiabil ca si Karcher-ul. http://img.alibaba.com/photo/225991898/Kranzle_195_TST.jpg

Link to comment
Share on other sites

250 euro. L-am cumparat Sh din DE de la o firma de transport. Are TUV-ul facut sapt. trecuta chiar de Kranzle in germania (kitt reparatie, furtun nou, presostat nou). Zic ca l-am luat la pret bun, din ce am vazut eu unul nou este in jur de 1000 eur si pe ebay cam 3-400 eur.

Plus ca am primit si doua diuze pt. lance, cica is consumabile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.