Jump to content

instabilitate la vint lateral puternic


Cornel1974

Recommended Posts

Salut,

 

Am achizionat de curind un E46 si se comporta "ciudat" in anumite conditii. La peste 140 Km/h nu pare prea stabil daca drumul nu este perfect drept iar la 160Km/h cu vint puternic in rafale din lateral chiar e destul de greu de controlat. E un comportament "normal" sau sint probleme cu masina? Am pus cauciucuri de vara Dunlop SP Sport 205/55/R16 , suspensia este foarte rigida de unde un confort scazut, masina e foarte joasa iar directia pare intr-o stare perfecta. Numai ca la viteze mari parca "aluneca", nu creeaza o senzatie de incredere.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu 3ar-ul si daca stai pe loc si trece un tir cu viteza pe langa tine te balanseaza.

Pune gume mai late ptr. o mai buna stabilitate, si condu mai sportiv nu doar cu viteza.

confirm cele de mai sus............azi am fost la Fagaras (drumul e praf, pe alocuri carpit, in alte locuri cu gropi si unele portiuni in valuri), iar 3ar-ul meu la viteza si de 100 pe drumul ala "valsa" iar in combinatie cu trecerea "tiroaselor" chiar iti dadea o senzatie ciudata si trebuia sa mai reduc viteza ca sa am controlul masinii :blink:

Edited by mahabidi
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am achizionat de curind un E46 si se comporta "ciudat" in anumite conditii. La peste 140 Km/h nu pare prea stabil daca drumul nu este perfect drept iar la 160Km/h cu vint puternic in rafale din lateral chiar e destul de greu de controlat. E un comportament "normal" sau sint probleme cu masina? Am pus cauciucuri de vara Dunlop SP Sport 205/55/R16 , suspensia este foarte rigida de unde un confort scazut, masina e foarte joasa iar directia pare intr-o stare perfecta. Numai ca la viteze mari parca "aluneca", nu creeaza o senzatie de incredere.

Nu te mai jucaaaa. In locul tau nu as merge cu mai mult de 80 km la ora. E o masina instabila si periculoasa. Ai de schimbat banuiesc bascule fata , bucsi aferente, si eventual amortizoare fata. Nu e deloc normal ca masina sa danseze la vint puternic sau cind treci pe linga un TIR. BMW e o masina foarte stabila

Link to comment
Share on other sites

Orice masina am condus, e instabila la vant lateral si viteze mari. Am condus saptamana asta 6.000 km prin germania cu peste 200 km/h si la ce vant a fost in toata Europa, pot spune ca vezi moartea cu ochii daca nu esti atent.

 

Pai si nu trebuia sa adaptezi viteza la conditiile de drum? Totusi 200 la ora la vant lateral e prea riscant. Probabil si asa nu mai ai nimic de pierdut de la viata, eu personal nu m-as juca cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am achizionat de curind un E46 si se comporta "ciudat" in anumite conditii. La peste 140 Km/h nu pare prea stabil daca drumul nu este perfect drept iar la 160Km/h cu vint puternic in rafale din lateral chiar e destul de greu de controlat. E un comportament "normal" sau sint probleme cu masina? Am pus cauciucuri de vara Dunlop SP Sport 205/55/R16 , suspensia este foarte rigida de unde un confort scazut, masina e foarte joasa iar directia pare intr-o stare perfecta. Numai ca la viteze mari parca "aluneca", nu creeaza o senzatie de incredere.

daca la 140km/h valseaza...la 200

km/h inseamna ca zboara... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Multam de sfaturi si sugestii, am lasat-o mai moale si o ma duc cu ea sa vad daca e ceva in neregula cu bucsaraia si restul. Masina merge perfect cu conditia sa fie drumul perfect plat. Intre timp am setat viteza de "croaziera" la 120Km/h, o viteza adaptata as zice eu la drumurile din Romania si conditia actuala a masinii :blink:

 

Stie cineva un service bun pentru BMW in zona Galati/Braila?

Edited by Cornel1974
Link to comment
Share on other sites

rubbish...la Audi V8 nu se simtea mai nimic la rafale puternice de vant si ploaie la viteza....cam 180 pe A2.Aaaa...se simtea forta aerodinamica crescuta,dar sa se balanseze masina sau sa o simt instabila,nici vorba.Si la 1680 kg nu e vreun tank.mai tare nu puteam sa merg ca nu vedeam mai nimic oricum.abia coborau stergatoarele la viteza aia :blink:

suspensie sport ,foarte coborata,205/55/R16 Pirelli P6000

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu chiar nu am observat nimic de genul asta la E60, sau poate nu am prins zile "vanturoase". Cu Toyota in schimb, e alta poveste... la 200 e oarecum sport extrem daca bate vantul.

 

Sunt curios Ka-ul Aeerdnei cum face la 170 pe vant puternic :blink:

Link to comment
Share on other sites

La seria 5 e alta poveste, asa nici eu pe 523 nu am simtit la 140-150 sa fie instabila deloc si asta pe o ploaie de nu vedeai nimic si am 225/55ZR16 95W GY. Oricum 3ar-ul nu e la fel de lat ca un seria 5 si cine stie ce jante avea...poate avea table. Schimba suspensiite, coboara masina, schimba jantele, cauciucuri late...doara nu vrei sa ocolesti gropi cu 200 nu ? :blink:
Link to comment
Share on other sites

La seria 5 e alta poveste, asa nici eu pe 523 nu am simtit la 140-150 sa fie instabila deloc si asta pe o ploaie de nu vedeai nimic si am 225/55ZR16 95W GY. Oricum 3ar-ul nu e la fel de lat ca un seria 5 si cine stie ce jante avea...poate avea table. Schimba suspensiite, coboara masina, schimba jantele, cauciucuri late...doara nu vrei sa ocolesti gropi cu 200 nu ? :blink:

 

 

poti sa ai tu ce cauciucuri vrei si ce suspensii vrei tu daca vantul e puternic se simte , n-ai prins vant puternic .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.