Jump to content

Accidente BMW


alex

Recommended Posts

ACEST TIP DE GRESELI NU POT FI ADMISE DE SOCIETATE! Si pentru ca varsta poate fi de vina, familia si cei din jur trebuiau sa-l educe intr-un spirit care sa previna asa ceva. Cu alte cuvinte, daca admitem ca el nu este vinovat, atunci sunt parintii, rudele, profesorii si nu in ultimul rand societatea romaneasca care poate tolera asa ceva, sunt vinovati cu siguranta.

4871[/snapback]

 

Si mai am doua comentarii relativ la ce am spus.

 

In ultima instanta in acea societate vinovata intram eu si tu, adica noi toti, pentru ca toleram asa tip de comportament tocmai spunand: "saracul...". Nu! Fiecare cetatean major trebuie sa fie responsabil pentru faptele sale, de la A la Z.

 

Al doilea lucru, este ca nu se pot acorda sanse in plus in asa cazuri. Nu pentru ca nu vrem noi, ci pentru ca gravitatea unei asa fapte este pedepsita de natura si de lege. Asta e tipul de greseala care e posibila o singura data in viata. Apoi urmeaza sau poate urma: puscarie, cazier, cosmaruri pentru tot restul vietii si nu in ultimul rand spitale, handicapuri si cimitire. Pe scurt vieti de om irosite doar pentru placerea unei accelerari sau viteze unice.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Toate astea fiind spuse, pentru ca ne apropiem de o sarbatoare crestina si pentru a fi in spiritul Craciunului si in spiritul clubului nostru, le doresc celor doi o insanatosire grabnica si toate cele bune!

 

Sunt convins ca toti dorim acelasi lucru, deci o spun in numele tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Scuze pt off-topic...nu e implicat nici un Bmw in accident,dar am fost eu in masina.

 

Asta se intampla acum vreo 2 ani jumate la Snagov.Doi prieteni de-ai mei isi ridicasera permisele in aceeasi zi.Era samabata.Hai sa mergem pe la Snagov sa facem un gratar.

In fine ajungem la Snagov(la baza aceea a canotorilor).Mancam,bem(eu eram fara masina).Le vine o idee baietilor:sa mergem cu masinile pana la DN si inapoi.

Ne suim in masini si dai tare prin padurile alea.Eram cu o Dacia 1410 si cu o Toyota Corrola.Eu eram in Toyota in spate.Ajungem la DN si intoarcem.Pe drum baiatau care conducea Dacia a inceput sa accelereze....asta din Toyota vede si accelereaza si el.la un moment dat m-am uitat pe bord si aveam cam 140km/h.

Deodata in fata noastra un mic deal si apoi un ac de par.Soferul Daciei reuseste sa mai reduca din viteza,derapeaza si se propteste lateral in gard.Noi venim tare din spate(nu stiu ce s-a intamplat,de ce nu a franat)si la 140 km/h intram perpendicular intr-un panou publicitar pe care il smulgem din beton si ne-am oprit in gard.Norocul nostru a fost ca nu am intrat frontal intr-un mare pom pe care l-am evitat la 2 cm cred.

Daune:parte frontala facuta praf,motorul a luat foc,sasiu deformat,bord deformat.

Nici acum nu pot sa-mi dau seama cum am putut scapa cu viata de acolo.

Deci daca ai noroc poti sa scapi si cu viata la peste 100km/h.

Oricum au am iesit cel mai sifonat.Stateam in spatele soferului si am dat cu capul de tetiera.Aveam fata plina de sange.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat!!

 

 

Apropo cati stiti acul acela de par?Din Ciolpani faceti dreapta spre Pacea?

Link to comment
Share on other sites

sunt in asentimentul lui 535 si al lui Romulus itru'totul...

Personal sunt autorul unui accident de proportii ceva mai mari... dar din fericire fara victime, doar fiare contorsionate... si nu pot decat sa va doresc sa reusiti sa invatati din pataniile altora, fara a fi nevoiti sa traiti pe pielea voatra asemenea evenimente.

 

Sper ca acei copii sa iasa din spital fara sechele si le doresc insanatosire totala.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca soferul se simte mai bine si a inceput sa respire singur, fara ajutorul aparatelor care il mentine-au in viata. Sa speram  ca se va face bine....si el si pasagerul.. :blink:

4900[/snapback]

 

Astea sunt vesti bune intr-adevar. Am vazut alti cativa tineri, in Sibiu cu ceea ce parea un A8 sau mai rau. Unul a murit pe loc... Nu vreau sa mai intru in detalii...

Link to comment
Share on other sites

Sincer ma asteptam la mai mult de la cei 32 de ani pe care ii ai.Revino cu piciorele pe pamant si lasa calculele ca alea sunt doar pe hartie in viata reala este cu totul alteceva.NU stiu cum de ti-ai permis sa spui acele vorbe despre un om pe care nu il cunosti...eu unul nu mi-as perminte sa jignesc pe nimeni daca nu cunosc persoana respectiva ...ma abtin in a face afirmatii..Nu zice nimeni ca nu a gresit dar gandestete ca unii il cunosc(ce vor simti ei cand citesc acest post al tau) si am auzit numai cuvinte de lauda despre accest baiat care nu merita aceasta soarta la cei 23 de ani pe care ii are.Nu ii tine nimeni parte.. a gresit asta recunoste toata lumea dar oriceine merita a 2 a sansa in viata.Iti garantez daca il ajuta DUMNEZEU sa isi revina chestia asta ii va fi o invatare de minte foarte mare in viata.Nu iti permit sa vorbesti chiar asa despre baiatul acela (nu il cunosc personal doar din vedere)si sper sa iti dai seama ca ai gresit si sa iti modifi postul....alftel iti UREZ Aceasi soarta.Sunt plin de nervi nu stiu ce sa mai scriu am scris la repezeala ca m-am enervat tare rau cand am citit postul tau.

 

NU vezi ca cum a tratat toata lumea accest accident ...toti se roaga pentru el pentru a scapa cu viata si vi tu si zici ca este cel mai mare idiot :blink:

 

Faptul este consumat ... nu mai putem face pentru el nimic decat sa ne rugam : DOAMNE AJUTA-L sa isi revina.

4858[/snapback]

 

si despre ted bundy lumea auzea doar lucruri bune, cu toate astea a omorat cu sange rece mai mult de 40 de femei. nu conteaza ce spune lumea, conteaza faptele. pana una alta soferul asta, a provocat un accident care putea sa omoare multi oameni si a ranit grav un pasager. ce si-a facut cu mana lui se cheama lucru manual. asta e un fapt, restul sunt basme. daca iese din spital, si sper s-o faca complet refacut, sper sa faca parnaie, macar cateva luni! in momente din-astea mi-ar place sa fiu procuror!

Link to comment
Share on other sites

mare atentie!

intr-un accident de circulatie este de ajuns sa te ranesti singur din proprie-ti vina si esti pasibil de amenda + suspendarea permisului + posibil dosar penal... in astfel de cazuri, politia se autosesizeaza

toate acestea se intampla intr-un cadru perfect legal pe baza legii amintite de Romulus

Link to comment
Share on other sites

pacat ca nu avem aici "reckless driving"... s-ar face puscarie chiar daca nu ar fi victime. oricum permisul e greu de obtinut dupa o condamnare de "reckless driving"

4928[/snapback]

 

Este un soi de conduita preventiva si la noi. Mai exact: daca faci un accident si tu nu ai nici o zgarietura, iti iei totusi amenda. Dar nu este penal, ceea ce inseamna ca nu este inchisoare.

Link to comment
Share on other sites

daca tragi cu pusca dupa un om si nu-l nimeresti faci puscarie grea pentru tentativa de omor. daca mergi cu masina in felul asta cum a mers tanarul cu acel m3, si faci un accident asa de grav, chiar daca nimeni nu pateste nimic ar trebui facuta puscarie la fel ca si pentru tentativa de omor: tentativa de omor din culpa! oricand in felul asta se pot pierde vieti? care e diferenta intre a trage cu pusca la intamplare pe strada si a merge ca nebunul in oras cu o masina?!?
Link to comment
Share on other sites

florin83 si scarface:

In prostia mea, de om limitat care are 30+ ani si conduce de 13 ani, am tras totusi cateva concluzii:

- cine crede, la un moment dat (fie acel moment dupa 1 luna de sofat sau 40 de ani de sofat) ca a ajuns la un nivel de experienta astfel incat conduce perfect si nu poate gresi la volan, se inseala amarnic;

- masina nu este jucarie: in orice moment risti sa patesti un eveniment rutier, din vina ta (partiala sau totala)  care iti poate schimba total viata (poti ajunge in puscarie, poti deveni invalid sau chiar sa iti pierzi viata);

- oricat de bun sofer ai fi, in orice moment in care esti cu masina pe sosea mergi cu riscul de a fi accidentat mortal de un sofer inconstient, imbecil, sau neatent (un exemplu foarte bun: cititi despre cazul lui Ludovic Balint, unul dintre cei mai buni piloti romani de raliuri, care a murit dupa ce soferul unei Lada care a intrat intr-o depasire neregulamentara l-a lovit frontal);

- a transforma soseaua (in afara orasului) si, cel mai grav, strada (in localitati) in pista de curse este o dovada de imbecilitate si inconstienta la volan. Imi pare rau, dar acestea sunt cuvintele care definesc corect un astfel de gest.

 

Acum, relativ la cazul celui cum M3 care a facut accidentul in discutie:

- cu siguranta ca le doresc celor doi sa iasa nevatamati din aceasta intamplare - si nu am afirmat nicaieri in postul meu contrariu;

- cu totii avem familii, rude si prieteni. Dar asta nu inseamna ca este in regula sa tratam un caz de grava inconstienta la volan cu o atitudine gen: "vai saracul, ce nenorocire i s-a intamplat". "Saracul" respectiv este direct responsabil de acea nenorocire;

- daca din sens contrar ar fi venit cineva apropiat voua si ar fi fost grav ranit sau chiar ucis in urma impactului (situatie foarte posibila, avand in vedere duritarea impactului si viteza), cum ati fi abordat lucrurile?

 

florin83 si scarface, atitudinea voastra este probabil normala, avand in vedere varsta pe care o aveti. Si eu mi-as dori sa am doar 20+ ani: este o varsta exceptionala.

 

Si vreau sa mai adaug ceva: tatal meu a murit ca urmare a sechelelor suferite in urma singurului accident de masina pe care l-a avut dupa 48 (!) de ani de sofat. A derapat, iarna, cu Dacia, intr-o curba din munti (la o viteza de aprox. 40Km/h) si a intrat frontal intr-un cap de pod. Intr-o clipa, cei 48 de ani de experienta (ca sofer profesionist) si fara accidente, nu au mai contat.

 

alftel iti UREZ Aceasi soarta
Multumesc foarte mult. Esti un baiat de aur.

4866[/snapback]

 

 

 

Tot ce ai scris mi se pare de bun simt!

 

Greseala este 100% a soferului.Se pare ca nu este la prima abatere.

 

Daca din cauza accidentului (provocat datorita teribilismului) ar fi decedat o persoana nevinovata (vinovata de faptul ca era prin zona atunci) nu stiu cine ar mai fi avut ceva de spus in apararea soferului.

 

Soferul respectiv nu are nici o scuza.200 de km /h in oras este inconstienta.

 

Legea este prea blanda si din pacate aproape totul se rezolva cu bani.

 

Nu sunt de acord nici o clipa cu chestia " a gresit si el".

 

Nu ii cunosc pe cei implicati in accident dar as fi avut aceeasi pozitie si daca era implicat cineva cunoscut.

 

Sper si eu(ca toata lumea dealtfel) ca cei 2 sa isi revina complet in urma accidentului.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa uitam ca suntem toti oameni si e firesc sa gresim. Diferenta este ca unii fac greseli mai mari si altii fac greseli mai mici, altii sunt mai cumpatati, altii mai putin sau deloc. Greselile mie imi place sa le numesc lectii de viata pentru ca daca esti constient de ceea ce ai facut (chit ca ai spart o farfurie sau ai dat dovada de mare inconstienta la volanul unei masini si s-a intamplat o nenorocire) si NU mai repeti a doua oara, macar nu este totul in van.

Deocamdata mi s-ar parea de bun simt si OMENESC sa nu ne mai punem probleme de "cine a fost de vina, de ce, cum, cand, pentru cine, cu cine, etc." si sa speram ca ambii ocupanti ai acelei masini se vor recupera cat "mai din plin", ca sa zic asa. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa uitam ca suntem toti oameni si e firesc sa gresim. Diferenta este ca unii fac greseli mai mari si altii fac greseli mai mici, altii sunt mai cumpatati, altii mai putin sau deloc. Greselile mie imi place sa le numesc lectii de viata pentru ca daca esti constient de ceea ce ai facut (chit ca ai spart o farfurie sau ai dat dovada de mare inconstienta la volanul unei masini si s-a intamplat o nenorocire) si NU mai repeti a doua oara, macar nu este totul in van.

Deocamdata mi s-ar parea de bun simt si OMENESC sa nu ne mai punem probleme de "cine a fost de vina, de ce, cum, cand, pentru cine, cu cine, etc." si sa speram ca ambii ocupanti ai acelei masini se vor recupera cat "mai din plin", ca sa zic asa. :blink:

4946[/snapback]

 

intr-adevar totzi facem greseli si toata lumea spera sa se faca bine Pao si cu amicul lui si oricum eu cred ca va ramane marcat toata viata de acest accident.....

Link to comment
Share on other sites

Nu e frumos ce facem noi aici....Adica oamenii aia sunt pe patu de spital si se zbat intre viata si moarte si noi stam sa le analizam greselile,cu cati km mergea,daca era sau nu un sofer experimentat!Oricata experienta ai avea si oricat de stapan te crezi pe masina ta nu se stie niciodata.....Deci in loc sa stam sa-i analizam lui greselile si sa facem pe detectivii sa ne dam seama cu ce viteza rula mai bine ne-am ruga pentru ei.

Pana la urma sunt 2 oameni care au gresit!Ganditi-va ce e in sufletul familiilor si al prietenilor acum de Craciun cand toata lumea ar trebui s afie fericita!

Link to comment
Share on other sites

Dar cam practic asta e ideea topicului..

5002[/snapback]

Asta e ideea opicului intr-adevar.Dar pana la urma omu ala nu a lovit pe nimeni...tot raul s-a abatut asupra lui....nu mi se pare firesc sa-l numesti imbecil...a gresit.....a platit....dar imbecil nu este.....nu-l cunosc dar am auzit ca era un baiat de milioane....

P.S. Chestia aia cum ca nu era la prima abatere si a fost prins pe sina de tramvai mi se pare o mare aberatie...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.