Jump to content

Bmw E46 - Jante!


Tato

Recommended Posts

Salutare tuturor

Ieri am cumpar jante Dotz Mugello pentru masina mea. Dimensiuni fata 8 si spate 9. Cauciucuri, fata 225/40/18 spate 255/35/18. Am o intrebare, ieri masina era incarcata cu vreo 270 kg si am constatat ca la balans si la damburi atinge putin aripa cu toate ca este destul loc pana la aripa dar presupun ca suspensiile mele sunt destul de moi. Ce sfat aveti pentru a rezolva aceasta problema? Arcuri sport, suspensii?

 

http://img212.imageshack.us/img212/2735/p3220016yq8.jpg

 

http://img174.imageshack.us/img174/8341/p3220017xi9.jpg

 

http://img246.imageshack.us/img246/9444/p3220018rd7.jpg

 

http://img166.imageshack.us/img166/7532/p3220020bg9.jpg

Link to comment
Share on other sites

ET-ul e bun .. ai prea late cauciucurile pe spate.. altfel nu imi pot explica

 

cauciucuri spate 255/35/18

Eu pe talonul de la masina am marimea 255/35/18 admisa pentru masina mea.

 

cred ca ai suspensia prea moale.

verifica amortizoarele

Link to comment
Share on other sites

ET-ul e bun .. ai prea late cauciucurile pe spate.. altfel nu imi pot explica

 

cauciucuri spate 255/35/18

Eu pe talonul de la masina am marimea 255/35/18 admisa pentru masina mea.

 

cred ca ai suspensia prea moale.

verifica amortizoarele

 

Da-mi si mie cateva detalii, cum as putea sa rezolv problema?

Link to comment
Share on other sites

nu e bun et-ul pe spate....

 

NU stiu ce sa zic, totusi astia care mi-au pus cauciucurile si jantele au zis ca au mai pus pe dimensiunile astea. Jantele respective merg pentru configuraria aceea de cauciucuri si pentru masina mea.

Acum trebuie gasita o solutie pentru rezolvarea problemei.

Link to comment
Share on other sites

preseaza marginea din interior a aripilor spate. are vreun cm

 

Da si eu ma gandesc la solutia asta pentru ca m-am uitat dupa si am vazut ca atinge buza aia interioara a aripii si cred ca daca as presa marginea putin nu voi mai avea probleme dupa. Am sa ma interesez sa vad cine poate sa faca treaba asta. Aveti idee este greu de presat marginea?

Link to comment
Share on other sites

preseaza marginea din interior a aripilor spate. are vreun cm

 

Da si eu ma gandesc la solutia asta pentru ca m-am uitat dupa si am vazut ca atinge buza aia interioara a aripii si cred ca daca as presa marginea putin nu voi mai avea probleme dupa. Am sa ma interesez sa vad cine poate sa faca treaba asta. Aveti idee este greu de presat marginea?

 

Aceeasi problema o am si eu... am schimbat suspensia (arcurile si amortizoarele) si am strans si buza aceea ( e un sistem cu rola la MBM daca incerci) si tot imi atinge... eu am et ul ceva mai mare. Acum ma gandesc la kit-ul acela lumma cu extensii la aripi daca il stii. suspensia sport o sa ti coboare masina cel putin 3 cm pe spate si chiar daca e mai rigida, daca o sa ai ceva bagaj tot o sa ti atinga. Cred ca o sa ti rezolvi problema daca o sa ti strangi buza aceea. bafta!

 

suspensii sport si ai rezolvat problema...

 

suspensia sport iti coboara putin masina si daca pui ceva bagaj tot atinge...

Link to comment
Share on other sites

Prima data am sa ma interesez sa vad pe unde pot sa modific buza, poate am putin noroc si merge doar cu modificarea ei. M-am uitat la aripa cand am pus jantele si cred ca mi-ar trebui doar 1 cm si rezolv problema, pentru ca atinge foarte putin buza, altceva nu atinge in afara de buza interioara de la aripa.

 

Ma bucur ca va place masina. Cat despre stopuri si eu ma gandeam la LED dar am mai vazut ceva interesant dar nu stiu sigur daca sunt legale pe aici pe unde sunt eu. Hai sa va arat...Le-am gasit pe ebay...dar trebuie sa ma interesez daca e ceva de capul lor...Cum vi se par stopurile?

 

http://img20.imageshack.us/img20/6531/5wv2anp8.jpg

 

http://img166.imageshack.us/img166/1870/5wv2bbs8.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu e bun et-ul pe spate....

exact

 

iti trebuiau pe spate jante 9J cu et cel putin 40 (43-45)

 

nu rezovi nimic daca schimbi DOAR arcurile, nu arcurile iti intareste suspensia ci amortizoarele sau si/si

 

cu suspensie sport iar nu rezolvi nimic pt ca masina va avea garda mai jos (asa cum a zis cineva mai sus)

 

singura solutie : modificare la pasaje in spate :blink:

 

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

ca sa vezi daca e de la cauciucuri punele pe cele de pe fata pe spate si vezi ..

 

Este sigur de la cauciucuri pentru ca cele de pe spate sunt mai late. Cele de pe fata sunt 225/40/18 iar cele de pe spate 255/35/18 deci este o diferenta.

Ciudat totusi cum de nu este bun et pe spate pentru ca jantele sunt recomandata pentru bmw e46....trebuie sa ma apuc sa caut rezolvari saptamana asta si am sa va tin la curent cu evolutia. Deocamdata la mine aici este inca iarna si inca mai folosesc cauciucurile de iarna. Mai am cateva saptamani, poate chiar 1 luna pana trec la cele de vara.

Edited by Tato
Link to comment
Share on other sites

Arata interesant stopurile...n-am mai vazut asa ceva pe E46...depinde si cum se vad pe masina ta....ai poze cu ele aprinse noaptea?

 

Nu le-am cumparat, le-am gasit doar pe net. Nu stiu cum stau pe masina... dar cred ca voi merge cel mai sigur pe led-uri. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.