Jump to content

a schimbat cineva flansele la amortizoare?(e46)


Recommended Posts

trebuie sa le schimb pe spate ca bat.sper ca alea bat ca altceva nu are ce ca e totul ok,amortizoarele schimbate,etc.face galagie la viteza mai mare cand dau in gropi si se aude sus in porbagaj(e touring).

rog pe cineva care a mai facut operatiunea sa-si dea cu parerea...

Link to comment
Share on other sites

aceleasi zgomote faceau si la tine?de la flanse era?

nu la mine nu facea zgomot,eu mi-am schimbat arcurile si amortizoarele,aveam sport si mi-am pus normale-vroiam sa zic ca sant usor de schimbat si cred ca nu sant scumpe,deoarece le-am schimbat pe cele de pe fata si am dat parca 75 ron/buc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
se scoate flansa pe jos am inteles dar masina trebuie ridicata pe cric?trebuie canal ceva?sau demontez doar roata si pot sa scot flansa?a mai schimbat cineva la touring?

-o ridici pe cric,scoti roata(eu pun roata sub prag,sa fiu sigur ca nu cade masina pe mine),desfaci surubul la piulita de la amortizor,impingi tija in jos,desfaci cele doua piulite de la flansa si iese pe dedesupt(daca nu poti sa desfaci piulita de la amortizor,poti sa desfaci si surubul de jos de la amortizor si o scoti cu totul,tija de la amortizor are un locas pt cheie,ca sa tii contra cand desfaci piulita)

Link to comment
Share on other sites

am schimbat flansele,a fost foarte simplu,am desfacut doar amortizoarele de jos si flansa de sus.au iesit cu totul pe jos,fara sa scot nici roata si fara sa o ridic pe cric.mai mult a fost de demontat prin porbagaj decat de schimbat flansele.

acum nu se mai aude nici cel mai mic zgomot in gropi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ca sa nu mai deschid alt topic inutil, vreau sa intreb pt E90 care este flansa amortizor de aici?ca imi scartaie in partea din spate stanga, in special cand o urc pe borduri. si as vrea sa o inlocuiesc.

cred ca iti trebue,5-6-7,la e46 vine altfel.

multumesc. mai astept si alte pareri.

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu mai deschid alt topic inutil, vreau sa intreb pt E90 care este flansa amortizor de aici?ca imi scartaie in partea din spate stanga, in special cand o urc pe borduri. si as vrea sa o inlocuiesc.

cred ca iti trebue,5-6-7,la e46 vine altfel.

multumesc. mai astept si alte pareri.

nu s-a confruntat nimeni cu E90 cu problema asta?

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu mai deschid alt topic inutil, vreau sa intreb pt E90 care este flansa amortizor de aici?ca imi scartaie in partea din spate stanga, in special cand o urc pe borduri. si as vrea sa o inlocuiesc.

cred ca iti trebue,5-6-7,la e46 vine altfel.

multumesc. mai astept si alte pareri.

nu s-a confruntat nimeni cu E90 cu problema asta?

nu mai e nevoie, am rezolvat problema.@ovy318i, ms oricum pt sfat.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Cum se schimba flansele la telescoapele fata la e46?

pentru a schimba flansele pe fata trebuie demontat tot ansamblu arc/amortizor/flansa. in principiu ai 3 piulite la flansa amortizorului, 2 suruburi+piulite in partea de jos a amortizorului si mai trebuie demontata si bieleta antiruliu. dupa ce dai jos tot ansamblul asta pui presa pe arc si cu ajutorului unui imbus in capul tijei amortizorului si o cheie desfaci amortizorul din flansa. inlocuiesti flansa si le montezi la loc.

 

@czr - spune-mi si mie te rog ce trebuie sa demontezi la un touring sa ajungi la flansele de pe spate? trebuie sa schimb toata suspensia zilele astea si nu am umblat niciodata la flansele pe spate. multumesc.

Link to comment
Share on other sites

@BIZ eu am compact si cand am schimbat amortizoarele pe spate a trebuit sa desfac toata placarea pe spate din interior(inclusiv o antifonare din burete care acopera tabla) pentru a ajunge la flanse.

oricum cand schimbi amortizoarele trebuie sa schimbi si flansele si protectia la amortizoare.

Edited by sherban77
Link to comment
Share on other sites

telescoapele spate se schimba foarte usor, treaba de 10 min la fiecare, la cele pe fata e mai multa munca..

este mult de munca pe fata daca nu ai cu ce ... dar nu e greu deloc. nici pe spate nu imi e frica dar nu stiu exact ce e acolo, ce`i drept nici nu am aruncat vreo privire pe acolo ... eu in pricipiu pe spate trebuie sa schimb doar arcurile ... dar daca tot am zis ca schimb toata suspensia!

Link to comment
Share on other sites

timpul de montare a amortizorilui este de 0.8 ore dupa normativ.

in functie de viteza fiecarui mecanic timpul poate scadea desi ma indoiesc ca poate ajunge la 10 min

eu l-am schimbat in 15 min maxim, si nu ma pricep..ca baga ei timp de manopera atata asta e..

Link to comment
Share on other sites

am schimbat azi arcurile si amortizoarele pe spate la e46 touring.

pe fiecare parte trebuie demontate lateralele de la bancheta spate, ornamentul de plastic prin care trece centura, 2 suruburi la ornamentul de la geam - cel cu ceva gen grile de aerisire, 2 suruburi la suportul in care vine dracia aia care acopera bagajele din portbagaj, 2 suruburi la suportul pentru plasa de bagaje din portbagaj, vreo 2-3 bumbi din plastic si plasticul/ornament care acopera prinderea spatarului banchetei.

dupa ce am dat toate astea jos, am dat slabil prezoanele rotilor, am ridicat masina pe 2 cricuri, am pus-o pe capre sa nu stau sa ma invart pe langa ea cu toate sculele, am dat rotile jos, am desfacut bieletel antiruliu, am desfacut surubul de jos al amortizorului, am scos arcurile, am desfacut piulitele flanselor si am dat amortizoarele jos cu tot cu flanse, am desfacut flansele, le-am montat pe noile amortizoare, si am facut totul in ordine inversa. am lucrat singur iar ca si timp de lucru am inceput la ora 10:30 am terminat la 14:00. mi-a luat foarte mult sa demontez toate prostiile alea de prin portbagaj, nu stiam care cum sunt prinse si nu am vrut sa stric/rup nimic. eu am mai umblat si pe la frane, am demontat de fapt sa umblu la culisantii de la etrieri pentru ca imi ramaneau blocate placutele pe disc si cand dadeam in spate si franam scartaia si se auzea fff tare, dar daca tot eram acolo am dat si discurile jos sa vad in ce stare sunt sabotii. daca as mai face-o din nou, strict pentru suspensie cred ca nu mi-ar mai lua mai mult de 2 ore. maine, dupa serviciu, daca mai sunt in stare schimb si fata. pe fata o sa fie mult mai usor si o sa dureze mult mai putin. a fost urat afara iar eu am fost presat de timp altfel faceam un tutorial cu poze. daca pot fac maine pentru fata.

numai bine

Link to comment
Share on other sites

am schimbat azi arcurile si amortizoarele pe spate la e46 touring.

pe fiecare parte trebuie demontate lateralele de la bancheta spate, ornamentul de plastic prin care trece centura, 2 suruburi la ornamentul de la geam - cel cu ceva gen grile de aerisire, 2 suruburi la suportul in care vine dracia aia care acopera bagajele din portbagaj, 2 suruburi la suportul pentru plasa de bagaje din portbagaj, vreo 2-3 bumbi din plastic si plasticul/ornament care acopera prinderea spatarului banchetei.

 

Exista modele imbunatatite care odata montate nu va mai trebui nimic demontat prin interior.

 

http://www.beastpower.com/products/rogue/shock_asm2.gif

Link to comment
Share on other sites

da ... acum vad! nu am stiut. oricum, sper sa nu fiu nevoit sa mai umblu pe acolo mult timp de acum inainte.

daca sti de unde se cumpara asa ceva da`mi si mie un link, te rog frumos, sa il salvez la favorite la un loc cu toate celelalte pentru masina - e bun pentru viitor totusi, cine stie! multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu e sa-ti faci dintr-o placa intaritoare (piesa este OEM si codul e in poza). Se sudeaza 2 suruburi si se monteaza prin portbagaj cu suruburile in jos. Apoi la flansele originale se scot suruburile si eventual se largeste putin gaura.

 

http://www.unofficialbmw.com/images/rsmmod-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.