Jump to content

318i sau 316 din98-99-00


soryn37

Recommended Posts

salve.as dorii sa-mi cumpar un bmw 318i sau 316 din98-99-00 din germania.intrebarea este cum pot afla daca e euro 3 sau euro2?318 are distributie pe lant?am inteles ca daca codul motorului este 194E1 atunci are E3.stie cineva cum pot afla daca motorul are codul de mai sus?este specificat in brief sau pe motor?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

salve.as dorii sa-mi cumpar un bmw 318i sau 316 din98-99-00 din germania.intrebarea este cum pot afla daca e euro 3 sau euro2?318 are distributie pe lant?am inteles ca daca codul motorului este 194E1 atunci are E3.stie cineva cum pot afla daca motorul are codul de mai sus?este specificat in brief sau pe motor?

multumesc

banuiesc ca vrei sa iti iei o masina din Germania... in cazul asta pe brief la rubrica "Schadstoffarm" sau "Schadstoffklasse" (nu mai retin exact, dar inseamna acelasi lucru) vei gasi scrisa, mare, norma de poluare chimica "EURO 3" sau "EURO 4"...

daca pe brief scrie doar "D4", trebuie sa retii ca asta e doar o norma fiscala, iar pentru masina respectiva nu se cunoaste norma de poluare chimica!

oricum chestia asta e valabila in special pentru anul de fabricatie cel mai critic, adica 2000, dar asta nu inseamna ca nu poti gasi masini din acel an fara sa aiba norma de poluare trecuta in brief.

e adevarat ca norma de poluare se stabileste dupa codul motor, dar in tarile civilizate motorul este doar o piesa de schimb, motiv pentru care in brief nu sunt trecute nici seria si nici codul motor. sunt cateva cifre de control pe acolo, dar care nu te ajuta cu nimic daca nu te pricepi !

deci iti ramane sa vezi doar daca pe brief este trecuta sau nu norma de poluare.

ca si recomandare: nu cumpara nici o masina care nu are trecuta in brief norma de poluare !!!

asta implica realizarea in Romania a unui test dinamic la RAR, dureaza si costa, iar rezultatul nu e intotdeauna pozitiv, ci dimpotriva...

multa bafta !

 

PS: da, 318i are distributie pe lant...

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

DA

CA ARE COD MOTOR 194 E1,este sigur euro 3.deschizi capota si pe aripa dreapta ta spre far e trecut cod motor.

d4 cu 32 sunt in mare parte e3,dar cu cod motor nu te inseli

 

DA

CA ARE COD MOTOR 194 E1,este sigur euro 3.deschizi capota si pe aripa dreapta ta spre far e trecut cod motor.

d4 cu 32 sunt in mare parte e3,dar cu cod motor nu te inseli

 

scuze pt scris :blink:

Link to comment
Share on other sites

am io de vanzare un e 46 din 99...316i..92 de mi de km..carte service la ea..e impecabila, o pun pe ce tester vrei tu..e inscrisa de 4 zile in tara..vreau sa mi iau 325..si tre s o dau pe asta..poate te intereseaza 0723 181923

 

:blink:

Edited by petry20
Link to comment
Share on other sites

am io de vanzare un e 46 din 99...316i..92 de mi de km..carte service la ea..e impecabila, o pun pe ce tester vrei tu..e inscrisa de 4 zile in tara..vreau sa mi iau 325..si tre s o dau pe asta..poate te intereseaza 0723 181923

 

:blink:

 

spune mai multe despre masina si un pret.eventual poze pe mail :soryn30@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.