Jump to content

UN-FUKING- BELIEVABLE


verssatu

Recommended Posts

da, mi se pare de foarte mare ajutor si umanitate faptul ca au batut aia shoferul. gen, a facut toata diferenta in aceasta tragedie.

 

 

poate n-ai stat niciodata langa un muribund. e frustrant sa vezi ca nu poti face nimic. e si mai frustrant cand vezi ca cei ce trebuie sa faca, nu fac nimic, la randul lor. e frustrant sa vezi cum se intampla o nedreptate in fata ochilor tai, nedreptate care are in joc viata unui om. e frustrant sa-l vezi pe ala cum se da beat jos din masina, si ai vrea sa dai timpul inapoi, sa-i dai o palma dupa cap, in momentul in care duce paharul la gura.

eu personal, n-as fi procedat asa, sunt un tip pasnic, dar nici nu i-as fi oprit pe tipii aia.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition

despre ce e vorba aici ? :) ultima data cand am intrat era despre accidentul de pe Kiseleff...

 

whatever, mai intru cand se fac 12 pagini, probabil se va discuta despre bufnita patata de Congo atunci :blink:

Link to comment
Share on other sites

despre ce e vorba aici ? :) ultima data cand am intrat era despre accidentul de pe Kiseleff...

 

whatever, mai intru cand se fac 12 pagini, probabil se va discuta despre bufnita patata de Congo atunci :blink:

 

Nu cred c-ai sa vezi discutii total off-topic...cel putin cand sunt moderatori online...asta este treaba lor,si trebui sa si-o faca...

Link to comment
Share on other sites

(Mie personal mi-ar fi plăcut ca din cei 3 poliţişti unul s-o ţină de mână. Sau să aibă grijă să n-o mişte nimeni. Dacă ar fi fost unul singur, ar fi trebuit să se ocupe de dirijarea circulaţiei. Cert e că imaginea din deschidere, cu 3 poliţişti (cel puţin aparent) indiferenţi şi victima zbătându-se pe jos ĂŽntre viaţă şi moarte, e foarte puternică. )

 

Nu reiau ce s-a mai spus. Aş remarca ĂŽnsă altceva: montajul video e tendenţios.

 

00:03 „Moare mă nenorociţilor

00:16 Un poliţian dirijează maşina implicată ĂŽn accident

00:19 Victima, pe spaţiul verde

00:25 Ochelari pe asfalt, voce din off: „se vede clar cum respiră sacadat”, „este ĂŽncă ĂŽn viaţă

00:40 interviu cu făptaşa, „aţi omorât un om

00:53 un poliţist explică „am dat telefon la salvare” / „nu vezi că moare?” / „eu sunt poliţist, am chemat salvarea

00:59 maşina de salvare (roşie, de la pompieri), două persoane ĂŽn salopetă roşie se apropie ĂŽn viteză. „repede că moare”, „trebuie intubată” etc etc

- urmează imagini din timpul intervenţiei, „martorii spun că salvarea a venit după 20 de minute”, salvarea pleacă, ni se spune că victima a decedat.

 

Se sugerează o anume succesiune a evenimentelor. Eu, cel puţin, am avut senzaţia că s-a tot filmat, s-a luat interviu şoferiţei, apoi ĂŽn sfârşit a venit salvarea.

Ăn film ĂŽnsă se poate vedea altceva:

00:36 - 00:39 pe una din benzile din mijlocul arterei se văd cele două maşini de salvare.

00:40 - 00:49 interviu cu şoferiţa, se văd clar cele două maşini de salvare

 

E clar că evenimentele nu s-au petrecut in ordinea sugerată de reportajul ĂŽn discuţie. Dar se pare că nici un subiect nu e suficient de „tare” ĂŽncât să nu mai sufere oarece „ĂŽmbunătăţiri”.

Ămbunătăţiri cu miros de manipulare, după părerea mea. Personală şi subiectivă.

Link to comment
Share on other sites

(Mie personal mi-ar fi plăcut ca din cei 3 poliţişti unul s-o ţină de mână. Sau să aibă grijă să n-o mişte nimeni. Dacă ar fi fost unul singur, ar fi trebuit să se ocupe de dirijarea circulaţiei. Cert e că imaginea din deschidere, cu 3 poliţişti (cel puţin aparent) indiferenţi şi victima zbătându-se pe jos ĂŽntre viaţă şi moarte, e foarte puternică. )

 

Nu reiau ce s-a mai spus. Aş remarca ĂŽnsă altceva: montajul video e tendenţios.

 

00:03 „Moare mă nenorociţilor

00:16 Un poliţian dirijează maşina implicată ĂŽn accident

00:19 Victima, pe spaţiul verde

00:25 Ochelari pe asfalt, voce din off: „se vede clar cum respiră sacadat”, „este ĂŽncă ĂŽn viaţă

00:40 interviu cu făptaşa, „aţi omorât un om

00:53 un poliţist explică „am dat telefon la salvare” / „nu vezi că moare?” / „eu sunt poliţist, am chemat salvarea

00:59 maşina de salvare (roşie, de la pompieri), două persoane ĂŽn salopetă roşie se apropie ĂŽn viteză. „repede că moare”, „trebuie intubată” etc etc

- urmează imagini din timpul intervenţiei, „martorii spun că salvarea a venit după 20 de minute”, salvarea pleacă, ni se spune că victima a decedat.

 

Se sugerează o anume succesiune a evenimentelor. Eu, cel puţin, am avut senzaţia că s-a tot filmat, s-a luat interviu şoferiţei, apoi ĂŽn sfârşit a venit salvarea.

Ăn film ĂŽnsă se poate vedea altceva:

00:36 - 00:39 pe una din benzile din mijlocul arterei se văd cele două maşini de salvare.

00:40 - 00:49 interviu cu şoferiţa, se văd clar cele două maşini de salvare

 

E clar că evenimentele nu s-au petrecut in ordinea sugerată de reportajul ĂŽn discuţie. Dar se pare că nici un subiect nu e suficient de „tare” ĂŽncât să nu mai sufere oarece „ĂŽmbunătăţiri”.

Ămbunătăţiri cu miros de manipulare, după părerea mea. Personală şi subiectivă.

 

 

 

Ai dreptate cu chestia ca reporterii intotdeauna incearca sa "mareasca" un eveniment...ca sa para mai tragic sau mai cutremurator. Imi pare f rau de fata aceea dar e deranjant ca nici un politist nu sta langa ea sa o sustina macar moral. Si inca ceva...pt reporteri.....daca se dau ei asa de destepti si de buni....de ce nu au mers ei sa o sustina pe fata aceea sau sa ajute cumva in loc sa filmeze si apoi sa-si faca rating cu o fata pe moarte. Stateau ei asa si reprosau politistilor ca nu fac nimic, dar filmau fara rusine pe fata aceea.....rusine sa le fie si lor si politistilor ca nu au dat dovada de omenie.

Edited by zzathief
Link to comment
Share on other sites

Reporterii sunt foarte ipocriti.

 

Din pacate, multi se lasa manipulati de presa.

Reporterii sunt ipocriti.

Reporterii constituie presa.

Reporterii se lasa manipulati de presa.

Deci presa ( prin reporteri ) se lasa manipulata de presa ...

Ceva nu suna bine pe aici :blink:

 

LE : Vad ca ai corectat postul initial. Asa are sens.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Pai ce inseamna asta ? Ca e OK ?

Mai degraba inseamna de fapt ca normele acelea sunt proaste. Si oare ce inseamna "verificĂŁrile efectuate" ??? I-a verificat vreun organism independent sau s-au verificat intre ei dupa criteriul o mana spala pe alta ?

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

@paul: speram ca am incheiat controversa. Speram ca te-ai documentat intre timp despre ce inseamna prim ajutor. Eu sper sa nu schimbe normele si sa lase politia sa-si faca treaba, si asa pentru unii e foarte complicat sa completeze un PV. Ma rog la bunul Dumnezeu sa nu atinga vreodata un ranit asa de grav, decat daca nu e picior de servicii medicale de urgenta doar la sute de kilometri distanta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Orcine stie ca un accidentat nu trebuie miscat de la locul accidentului, decat de personal specializat si mai ales cu echipamente speciale, altfel se risca ranirea si mai grava a victimei.

Politisti nu numai ca au actionat conform regulilor, ci chiar cu cap (spre surprinderea multora)! Daca ii dadeau primul ajutor (CPR) sau incercau cumva sa o miste, ar fi murit pe loc chiar. Asa mai avea o sansa. Ganditi-va ce s-ar fi intamplat cu cel care i-ar fi facut CPR fetei crezand ca ii face un bine cand ea avea toracele fracturat?

 

Chestia cu venitul Salvarii in 20 minute mi se pare chiar corecta, de multe ori am vazut salvari blocate in trafic si soferi nesimtiti care nici macar nu se sinchisesc sa se dea la o parte.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Si eu cred ca doamna e vinovata si ar trebui sa faca parnaie pentru ca daca circula cu viteza regulamentara se putea opri la trecerea de pietoni mai ales ca erau inca 2 masini oprite, dar mai cred si ca a fi sofer in Romania e deja cascadorie.

 

Avem un nivel de cultura si bun-simt foarte scazut in ceea ce priveste educatia pietonilor. Am patit de multe ori ca pietonii sa se arunce fara a se uita stanga-dreapta pe trecerea de pietoni in fata mea (ca doar e dreptul lor) si oameni nevinovati ajung sa faca puscarie din cauza lor, la fel era sa il spulber pe un nene in Militari care a tasnit pe rosu la semafor in fata mea in timp ce eu plecasem ceva mai brusc, am patit si chestii de genul pietonul traverseaza pana la jumatatea trecerii de pietoni si se gaseste ruda cu mai stiu eu cine si se opresc sa stea de vorba in mijlocul strazii, vad zilnic coinaci de 15-16-17-18 ani care traverseaza in dorul Lelii si abia-si tarasc picioarele de zici ca-s invalizi, dar chestiile astea nu le vede nimeni?

La toate accidentele se gasesc sa comenteze si sa explice evenimentul tot felul de tarani, care nu au tinut in viata lor volanul in mana, dar care sunt frustrati ca nu au fost capabili in viata lor sa-si ia permisul sau o masina si arunca cu noroi in toti "teribilistii".

Noi ar trebui sa stim cel mai bine asta pentru ca suntem considerati cei mai mari "teribilisti" numai datorita marcii pe care de masina pe care o conducem, noi vitezomanii cu bolizi de miliarde de cai putere.

Frumoasa tara avem, pacat ca e locuita si pacat ca numarul prostilor e coplesitor.

 

P.S.: Ce am zis mai sus NU se refera la accidentul asta, e doar o parere generala, daca cineva nu e de acord cu mine, astept contra-argumente serioase si obiective.

 

P.S.S.: NU zic ca toti pietonii sunt indisciplinati si nesimtiti, doar marea majoritate.

 

P.S.S.S.: Tanti aia are A6, nu A8 cum scriu aia in articol.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.