Jump to content

suspendare permis de conducere


adrianrus

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu mi l-a luat pentru viteza, ci pentru culoarea verde-galbena a semaforului, politistul a considerat ca a fost rosu, era singur pe motocicleta, am doi martori, nu imi fac probleme

 

crezi ca daca nu ii aratam permisul nu ti-l suspenda? iti vine acasa hartia cum ca esti obligat sa il aduci la politie in termen de 5 zile parca, oricum marti il iau inapoi

Link to comment
Share on other sites

nu mi l-a luat pentru viteza, ci pentru culoarea verde-galbena a semaforului, politistul a considerat ca a fost rosu, era singur pe motocicleta, am doi martori, nu imi fac probleme

 

crezi ca daca nu ii aratam permisul nu ti-l suspenda? iti vine acasa hartia cum ca esti obligat sa il aduci la politie in termen de 5 zile parca, oricum marti il iau inapoi

 

Vai ce nasol!

Feriti-va de asa ceva! E pierdere de timp si in special de bani pentru 2 minute de stat in plus la semafor. Eu de cand am patit nu mai trec de 80 in localitate iar la semafor incerc sa nu ma risc, desi tentatia e mare!

Link to comment
Share on other sites

nu mi l-a luat pentru viteza, ci pentru culoarea verde-galbena a semaforului, politistul a considerat ca a fost rosu, era singur pe motocicleta, am doi martori, nu imi fac probleme

 

crezi ca daca nu ii aratam permisul nu ti-l suspenda? iti vine acasa hartia cum ca esti obligat sa il aduci la politie in termen de 5 zile parca, oricum marti il iau inapoi

 

astept sa ne spui si cum se termina, peste luni sau ani cand o fi.. :)

Link to comment
Share on other sites

potistulul nu este obligat sa-ti arate filmul radar se prezinta doar in instanta ca proba

aparatele radar de tip stationar sunt omologate de Biroul de Metrologie Legala numai in modul de stationare deci daca masina politiei era in miscare pv nu era valabil

OG 2/2001 prevede ca necomunicarea sanctiunii in termen de 30 de zile de la aplicarea amenzii duce la prescriptia executarii amenzii. Prescritia inseamna ca titlul (PVB) in baza caruia trebuia sa platiti nu mai poate sa va fie imputat daca au trecut cele 30 de zile. Daca platiti de buna voie asta este. Comunicarea se calculeaza de cand a fost depusa la posta nu de cand ati primit-o. Tu nu ai primit-o ....

in locul tau i dadeam in judecata si daca nu aparea film in instanta cu viteza scrisa in pv dadeam in judecata pe politist pt abuz in serviciu

simplu totul se rezuma la filmul acela daca exista sau nu ...eu mergeam pe instanta si aveai mari sanse cel putin sa-ti recuperezi permisu

Edited by Alexe
Link to comment
Share on other sites

potistulul nu este obligat sa-ti arate filmul radar se prezinta doar in instanta ca proba

aparatele radar de tip stationar sunt omologate de Biroul de Metrologie Legala numai in modul de stationare deci daca masina politiei era in miscare pv nu era valabil

OG 2/2001 prevede ca necomunicarea sanctiunii in termen de 30 de zile de la aplicarea amenzii duce la prescriptia executarii amenzii. Prescritia inseamna ca titlul (PVB) in baza caruia trebuia sa platiti nu mai poate sa va fie imputat daca au trecut cele 30 de zile. Daca platiti de buna voie asta este. Comunicarea se calculeaza de cand a fost depusa la posta nu de cand ati primit-o. Tu nu ai primit-o ....

in locul tau i dadeam in judecata si daca nu aparea film in instanta cu viteza scrisa in pv dadeam in judecata pe politist pt abuz in serviciu

simplu totul se rezuma la filmul acela daca exista sau nu ...eu mergeam pe instanta si aveai mari sanse cel putin sa-ti recuperezi permisu

 

De unde ai luat tu aceste informatii?

 

Sa presupunem ca dadeam politia in judecata. Ce castigam? Eu zic ca mai mult pierdeam, bani si timp!

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

potistulul nu este obligat sa-ti arate filmul radar se prezinta doar in instanta ca proba

aparatele radar de tip stationar sunt omologate de Biroul de Metrologie Legala numai in modul de stationare deci daca masina politiei era in miscare pv nu era valabil

OG 2/2001 prevede ca necomunicarea sanctiunii in termen de 30 de zile de la aplicarea amenzii duce la prescriptia executarii amenzii. Prescritia inseamna ca titlul (PVB) in baza caruia trebuia sa platiti nu mai poate sa va fie imputat daca au trecut cele 30 de zile. Daca platiti de buna voie asta este. Comunicarea se calculeaza de cand a fost depusa la posta nu de cand ati primit-o. Tu nu ai primit-o ....

in locul tau i dadeam in judecata si daca nu aparea film in instanta cu viteza scrisa in pv dadeam in judecata pe politist pt abuz in serviciu

simplu totul se rezuma la filmul acela daca exista sau nu ...eu mergeam pe instanta si aveai mari sanse cel putin sa-ti recuperezi permisu

 

De unde ai luat tu aceste informatii?

 

Sa presupunem ca dadeam politia in judecata. Ce castigam? Eu zic ca mai mult pierdeam, bani si timp!

 

adica cum ce castigai ?

cereai daune morale daca vroiai bani

sau daca vroiai sal executi doar pe politist care tea executat pe tine il dadeai pe el in judecata

prin faptu ca POATE la tine sa facut o "ilegalitate" si tu nu ai actionat corect i incurajezi sa continue

ps care informatie nu ti-e clara ?

Edited by Alexe
Link to comment
Share on other sites

potistulul nu este obligat sa-ti arate filmul radar se prezinta doar in instanta ca proba

aparatele radar de tip stationar sunt omologate de Biroul de Metrologie Legala numai in modul de stationare deci daca masina politiei era in miscare pv nu era valabil

OG 2/2001 prevede ca necomunicarea sanctiunii in termen de 30 de zile de la aplicarea amenzii duce la prescriptia executarii amenzii. Prescritia inseamna ca titlul (PVB) in baza caruia trebuia sa platiti nu mai poate sa va fie imputat daca au trecut cele 30 de zile. Daca platiti de buna voie asta este. Comunicarea se calculeaza de cand a fost depusa la posta nu de cand ati primit-o. Tu nu ai primit-o ....

in locul tau i dadeam in judecata si daca nu aparea film in instanta cu viteza scrisa in pv dadeam in judecata pe politist pt abuz in serviciu

simplu totul se rezuma la filmul acela daca exista sau nu ...eu mergeam pe instanta si aveai mari sanse cel putin sa-ti recuperezi permisu

 

De unde ai luat tu aceste informatii?

 

Sa presupunem ca dadeam politia in judecata. Ce castigam? Eu zic ca mai mult pierdeam, bani si timp!

 

adica cum ce castigai ?

cereai daune morale daca vroiai bani

sau daca vroiai sal executi doar pe politist care tea executat pe tine il dadeai pe el in judecata

prin faptu ca POATE la tine sa facut o "ilegalitate" si tu nu ai actionat corect i incurajezi sa continue

ps care informatie nu ti-e clara ?

 

 

1. Si daca avea film din miscare si arata o viteza de 110?

 

2. Ai habar care sunt cheltuielile de judecata? Cat puteam cere?

 

3. M-am batut de birocratie si crede'ma ca sunt mai mult decat convins ca nu rezolvam nimic.

 

4. Pana imi faceau programare la judecata (si precis se face pe raza judetului unde a fost toata povestea), pana se prezentau trecea o luna!

 

Nu stiu ce sa zic. Stiu doar ca am fost prins la mijloc, nu puteam sa fac nimic, si abia am asteptat sa-mi iau permisul.

 

Procesul verbal nici macar nu l-am primit acasa. Hartia ca am permis suspendat a venit abia dupa o luna.

 

Ideea era ca am luat tzeapa. Alta data nu le mai arat nici un permis, imi fac o copie xerox si le-o arat aia!

 

Dar sa zicem ca te opreste si ai 100, si nu ai permisul la tine! Cand mergi la politie sa-l predai nu poti cere filmul sau dovada pe baza careia iti ia permisul? Un PV poate face oricine.

Link to comment
Share on other sites

Ieri mi-au sspedat si mie permisul, pt 117km/h in localtate, nu am semnat nimic. azi am fost la un avocat care a castigat in instanta pt el ca i-a fost suspendat si lui pt 107km/h si culmea coincidentei ca era a patit-o in aceeasi localitate ca mine, mi-a supus sa stau linstit si sa pregtesc 800ron pt depunerea plangerii, 250 ron pt fiecare infatisare (o sa fie maxim 4) si sa stau linistit, sa astept procesul verbal sa imi vina acasa si daca nu ajunge in 15 zile cat am eu dovada, sa merg sa mi-o prelungeasca pe motiv ca nu a ajuns prin posta si apoi.....va tin la curent, avocatul mi-a zis ca este un viciu de procedura pe care el l-a decoperit si a mers (nu a vrut sa imi zica despre ce este vorba din motive ca isi poate pierde clientii ca se pot reprezeta singuri) decizie favorabila!!!

 

Oricum am vrut sa le dau politistilor 500euro sa clipeasca si nu au vrut asa ca o sa ii dau avocatului aproape aceeasi suma!!!

 

el o sa instrumenteze plangerea si cu grefa obtinuta de la judecatorie, o sa mearga sa imi ridice permisul de la politie, pana la solutionarea cazului!!!

 

abia astept sa vad ce se intampla!!! si daca e favorabil, o sa va spun si voua ce s-a intamplat si daca vreti si numarul avocatului, pt cei care au probleme!

Link to comment
Share on other sites

Ieri mi-au sspedat si mie permisul, pt 117km/h in localtate, nu am semnat nimic. azi am fost la un avocat care a castigat in instanta pt el ca i-a fost suspendat si lui pt 107km/h si culmea coincidentei ca era a patit-o in aceeasi localitate ca mine, mi-a supus sa stau linstit si sa pregtesc 800ron pt depunerea plangerii, 250 ron pt fiecare infatisare (o sa fie maxim 4) si sa stau linistit, sa astept procesul verbal sa imi vina acasa si daca nu ajunge in 15 zile cat am eu dovada, sa merg sa mi-o prelungeasca pe motiv ca nu a ajuns prin posta si apoi.....va tin la curent, avocatul mi-a zis ca este un viciu de procedura pe care el l-a decoperit si a mers (nu a vrut sa imi zica despre ce este vorba din motive ca isi poate pierde clientii ca se pot reprezeta singuri) decizie favorabila!!!

 

Oricum am vrut sa le dau politistilor 500euro sa clipeasca si nu au vrut asa ca o sa ii dau avocatului aproape aceeasi suma!!!

 

el o sa instrumenteze plangerea si cu grefa obtinuta de la judecatorie, o sa mearga sa imi ridice permisul de la politie, pana la solutionarea cazului!!!

 

 

abia astept sa vad ce se intampla!!! si daca e favorabil, o sa va spun si voua ce s-a intamplat si daca vreti si numarul avocatului, pt cei care au probleme!

 

am mai spus-o si repet: cu un avocat bun nu ai cum sa nu iti iei permisul inapoi.

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

PIE, fara suparare, avocatul tau este un imbecil.

 

In primul rand, este mult prea scump pentru speta respectiva (sa te feresti de cei care traiesc din asemenea procese), in al doilea rand faza cu 250 lei de termen e specifica lihnitilor de foame, nesimtitii care jupoaie oamenii pe holurile tribunalelor, si, trei, cel mai grav, este ca te-a indus in eroare.

 

Dimpotriva, n-ai sa stai linistit. Idiotul ala trebuia sa stie ca, dupa expirarea dovezii, daca NU AI FORMULAT INCA PLANGEREA (deci daca nu ti-a fost comunicat deja procesul verbal acasa) ai sa devii, pur si simplu, pieton. Dupa expirarea celor 15 zile din dovada, puteai circula doar daca iti recuperai permisul, in baza unui certificat de rol care sa ateste depunerea plangerii la instanta, impotriva procesului verbal seria.... numarul.

 

Or tu NU-L AI. Ai gresit ca n-ai semnat, asta e o alta "aiureala" care bantuie pe forum, nu castigi nimic, in realitate, daca nu semnezi de primire, cu sau fara obiectiuni... Uite, acum, pana cand nu-ti ajunge PV-ul acasa si nu depui plangerea si scoti certificatl....NIMENI nu-ti va mai prelungi dovada...

 

Si 4, lucru care m-a facut sa-l fac pe imbecilul ala imbecil, ma intreb cum mama naibii a gasit el "un viciu de procedura" (Doamneeeeeeeeeeee mare-i gradina ta) pe un proces verbal.....inexistent?!

 

 

PS: pentru Rares: oare?!

 

PS2 (eu stau la PS11 :)) cum, 800 lei pt depunerea plangerii?! Mai, vezi poate iti cere bani ala si pentru taxele de timbru sau pentru citatii!!!

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

corect!!! @ihearto ai perfecta dreptate in tot ce ai zis, asa e cang gandesti la rece, doamne fereste sa se intample cuiva asa ceva, eu de exemplu ieri am vorbit la tel peste 2 ore, cu aproape toata lumea pe care o cunosc eu in domeniu!

La pret, nu ma uit inca pt ca eu consider cei 500euro care am vrut sa ii dau politistilor, ca nu ii mai am, ce o sa fie peste o sa ma gandesc foarte bine. Am nevie neaparata de permis inca 2 luni, apoi nu este nici o probleme daca o sa stau 3 luni pieton.

Cei 250ron pt fiecare intampinare sunt perfect justificati: procesul o sa fie la lipova, 100km dinstanta de deva, spre arad, se lucreaza la drum, sunt vreo 3 semafoare face cam minim 2 ore dus doar, masa omului acolo si cel mai important daca il programeaza de la ora 11, avocatul poate sa considere o zii pierduta. Cei 800ron nu sunt prea justificati doar ca o sa se ocupe el de tot, o sa imi aduca permisul acasa!

Am vb si cu adjunctul politiei rutiere din jud HD, parinti mei ii sunt nasi, mi-a zis ca se prelungeste dovada si sa merg la el in ultima zii de valabilitate a acesteia!!

Asa mi-a zis el "viciu de procedura", dar important e ca mi-a aratat decizia prin care el a castigat procesul pt 107km/h si mi-a zis ca ce o sa faca el pt mine se numeste "practica judiciara" si daca decizia o sa fie alta decat cea pe care a primit-o el o sa ii prezinte decizia din cazul lui!!

O sa pot da detalii, doar dupa ce se intampla ceva in cazul meu, deocamdata mai am 13 zile :)

off-topic: daca vedeti ceva adidasi sau pantofi frumosi la vreau magazin, sa-mi spuneti si mie ca imi fac provizii deja (pt minim o luna de stat pieton), daca nu e cum trebuie o sa rod multe talpi de papuci! :) :)

Link to comment
Share on other sites

corect!!! @ihearto ai perfecta dreptate in tot ce ai zis, asa e cang gandesti la rece, doamne fereste sa se intample cuiva asa ceva, eu de exemplu ieri am vorbit la tel peste 2 ore, cu aproape toata lumea pe care o cunosc eu in domeniu!

La pret, nu ma uit inca pt ca eu consider cei 500euro care am vrut sa ii dau politistilor, ca nu ii mai am, ce o sa fie peste o sa ma gandesc foarte bine. Am nevie neaparata de permis inca 2 luni, apoi nu este nici o probleme daca o sa stau 3 luni pieton.

Cei 250ron pt fiecare intampinare sunt perfect justificati: procesul o sa fie la lipova, 100km dinstanta de deva, spre arad, se lucreaza la drum, sunt vreo 3 semafoare face cam minim 2 ore dus doar, masa omului acolo si cel mai important daca il programeaza de la ora 11, avocatul poate sa considere o zii pierduta. Cei 800ron nu sunt prea justificati doar ca o sa se ocupe el de tot, o sa imi aduca permisul acasa!

Am vb si cu adjunctul politiei rutiere din jud HD, parinti mei ii sunt nasi, mi-a zis ca se prelungeste dovada si sa merg la el in ultima zii de valabilitate a acesteia!!

Asa mi-a zis el "viciu de procedura", dar important e ca mi-a aratat decizia prin care el a castigat procesul pt 107km/h si mi-a zis ca ce o sa faca el pt mine se numeste "practica judiciara" si daca decizia o sa fie alta decat cea pe care a primit-o el o sa ii prezinte decizia din cazul lui!!

O sa pot da detalii, doar dupa ce se intampla ceva in cazul meu, deocamdata mai am 13 zile :)

off-topic: daca vedeti ceva adidasi sau pantofi frumosi la vreau magazin, sa-mi spuneti si mie ca imi fac provizii deja (pt minim o luna de stat pieton), daca nu e cum trebuie o sa rod multe talpi de papuci! :) :)

 

Eu zic sa te pui sa citesti legislatia si sa faci macar 14 din 15. :)

 

Succes iti doresc!

Link to comment
Share on other sites

Pai vezi? Mai bine fa-i o cinste nasului...

Ok, am inteles, se deplaseaza, trebuie platit transportul.

 

Din punctul asta de vedere cheltuielile devin OK, insa, ca sa-ti faci tu un dram de bine, incearca sa urgentezi comunicarea PV-ului (cu ajutorul nasului). Si practica judiciara favorabila nu-i de natura prin ea insasi sa-ti aduca castig de cauza.

Link to comment
Share on other sites

eu deaia nu am semnat procesul verbal, am crezut ca poate vb finul meu cu omologul lui de la arad si se poate anula PV pe ideea ca "o mana spala pe cealalta", dar nu s-a putut asa, pt ca era deja inregistrat ieri dimineata la 9!!

deocamdat nu sunt foarte stresat, ca mai am 13 zile dar.....am facut la un chestionar deasta de pe net 17 din 26 :)

inca sper ca se poate face ceva!

Asa e cu practica judiciara, am mai vb azi si cu un prieten care are dubla cetatenie romana si germana si i-au suspendat permisul de gemania pt 178km/h in localitate si a procedat la fel si a castigat!!

Pana acum toti cu care am vb si au avut probleme asemanatoare, au castigat, vreau sa vb cu cineva care a pierdut un proces de genul asta, inca mai sap!

Avocatul asta l-a mai scos pe unul pe care l-au prins cu 0,035 alcool la mie in aerul expirat! Sper sa nu fiu eu primul esec!

Chiar sunt super curios de ce o sa se intample!!!

Tatal meu mi-a zis ca de banii astia, mai bine imi luam sofer cu 1000ron pe luna sa fie tot timpul la cheremul meu indiferent de ora si daca trebuie sa stau 3 luni imi da el diferenta de bani pt sofer, dar sa nu mai fac atat tam-tam si sa implic 100 de oameni, ca la o adica ii fac lui obligatii ca ii port numele!!!Buna ideea dar daca da fraierul cu masina pe undeva cand nu ii cu mine, il omor, atunci chiar nu mai scoate nici un avocat!

Link to comment
Share on other sites

eu deaia nu am semnat procesul verbal, am crezut ca poate vb finul meu cu omologul lui de la arad si se poate anula PV pe ideea ca "o mana spala pe cealalta", dar nu s-a putut asa, pt ca era deja inregistrat ieri dimineata la 9!!

deocamdat nu sunt foarte stresat, ca mai am 13 zile dar.....am facut la un chestionar deasta de pe net 17 din 26 :)

inca sper ca se poate face ceva!

Asa e cu practica judiciara, am mai vb azi si cu un prieten care are dubla cetatenie romana si germana si i-au suspendat permisul de gemania pt 178km/h in localitate si a procedat la fel si a castigat!!

Pana acum toti cu care am vb si au avut probleme asemanatoare, au castigat, vreau sa vb cu cineva care a pierdut un proces de genul asta, inca mai sap!

Avocatul asta l-a mai scos pe unul pe care l-au prins cu 0,035 alcool la mie in aerul expirat! Sper sa nu fiu eu primul esec!

Chiar sunt super curios de ce o sa se intample!!!

Tatal meu mi-a zis ca de banii astia, mai bine imi luam sofer cu 1000ron pe luna sa fie tot timpul la cheremul meu indiferent de ora si daca trebuie sa stau 3 luni imi da el diferenta de bani pt sofer, dar sa nu mai fac atat tam-tam si sa implic 100 de oameni, ca la o adica ii fac lui obligatii ca ii port numele!!!Buna ideea dar daca da fraierul cu masina pe undeva cand nu ii cu mine, il omor, atunci chiar nu mai scoate nici un avocat!

 

pie sa incep sa cred ca esti un copil de bani gata care merita o astfel de intamplare ca sa se maturizeze?

Link to comment
Share on other sites

ce legatura are faptul ca e el sau nu copil de bani gata cu ce discutam noi aici. procedura e la fel indiferent de sofer.

 

Are! Se dau prea multe detalii despre pile, interventii, spagi si lucruri ilegale! Incurajam coruptia?

Daca omul a gresit si a avut peste 100, trebuie sa plateasca.

 

La fel am platit si eu, insa eu nu eram convins ca am peste 100.

Link to comment
Share on other sites

ce legatura are faptul ca e el sau nu copil de bani gata cu ce discutam noi aici. procedura e la fel indiferent de sofer.

 

Are! Se dau prea multe detalii despre pile, interventii, spagi si lucruri ilegale! Incurajam coruptia?

Daca omul a gresit si a avut peste 100, trebuie sa plateasca.

 

La fel am platit si eu, insa eu nu eram convins ca am peste 100.

 

sunt 100% la suta de accord cu tine. daca ai gresit trebuie sa platesti.

eu nu am zis nici de pile, nici de relatii si nici de spagi. m-am referit doar la moduri legale de a scapa "basma curata". Nu spun ca este cinstit. Spun doar ca este corect/legal.

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

pie sa incep sa cred ca esti un copil de bani gata care merita o astfel de intamplare ca sa se maturizeze?

off: daa, e dreptul tau sa crezi, asta si reiese si din ce am am vb!!! Doar ca nu mai sunt "cersetor" la parinti de vreo un an jumate, pt ca mi-am dorit in totdeauna sa fiu independent financiar si se pare ca am reusit, ma mai bazez pe o chestie: "nimeni nu iti doreste binele mai mult dacat parintii tai" deasta apelez la ei cat timp ii mai am, pt ca imi sunt cei mai buni prieteni si stiu ca nu m-ar refuza niciodata, exclus sa la le cer bani pt ca sunt prea orgolios!!! Doar ca mi se mai deschid anumite usi din cauza lor!!

on: Si sincer....chiar merit asa ceva pt ca in ultima perioada am cam exagerat cu viteza, din dorinta de a face cat mai multe deodata!!

 

 

ce frumos e sa gandesti la rece!!!! perfect corect ce ziceti voi!!!

doamne fereste sa treceti prin ce trec eu, sa stii ca ai nevoie de permis ca fara el mori de foame!!!!

te agati de orice firicel de ata!!!!

inca 2 luni mai mi-l trebuie, atat, apoi pot sa stau si fara el 6luni!!! deasta sunt asa de disperat!

Link to comment
Share on other sites

da.. eu sunt de parere ca politia ar trebui sa ia cat mai multe permise... in special pentru depasirea vitezei in localitate. Sa mai stea lumea pe acasa pana cand invata sa nu-i mai puna in pericol pe ceilalati participanti la trafic.

Am vazut destui care depasesc coloana pe linia de tramvai si lovesc pietoni care traveseaza regulamentar... asa ca foarte bine... cat mai multa lume fara permis...

Edited by neney
Link to comment
Share on other sites

da.. eu sunt de parere ca politia ar trebui sa ia cat mai multe permise... ... cat mai multa lume fara permis...

 

este ca ar fi misto? mie mi-ar placea sa ia politia permisele la toata lumea, numai mie nu.

Sa fiu numai eu cu tramvaiele pe strazi :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

si io am ramas fara permis. am semnat procesu ( aveam 139 in localitate depasind pe linia continua) si nu am contestat asta. am recunoscut si regretat fapta. mi s-a dat dovada 15zile. dupa ce a expirat dovada (miercuri) am dat examenul de legislatie , pe care l-am luat cu 14 si mi s-a zis k imi va fi analizat dosarul..daca am peste 1 an permisul, daca nu l-am mai avut suspendat in ultimele 6luni...etc..si apoi imi vor reduce perioada de suspendare de la 90 la 30 de zile.

ai grija ca daca nu dai examenul ala si astepti sa-ti primesti permisu in 3 luni...se va adauga inca o luna la cele 3 luni. conform noii legislatii

Edited by yitzack
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.