Jump to content

Legal Racing Braila


suri

Recommended Posts

Prima mea cursa! intr-adevar, o experienta unica, tocmai pentru ca ... trebuie sa recunosc am fost singura fata, intr-o lume a barbatilor... nu ma formalizez de astfel de discriminari, dar sa zicem ca am avut oaresce emotii...

 

Si asta tocmai pentru ca, desi pana acum m-am mai "dat" pe strada, intamplator, la semafor, nu am mai participat efectiv la o cursa organizata. deci... nu stiam sa plec de pe loc, nu stiu turatia maxima la care masina mea se comporta ok, dtc off si alte chestii de genul...

 

so... prima cursa...cu un vw golf, 2.0, cred ca era din braila... si desi am avut suuper emotii, am reusit sa il iau destul de rau, spre satisfactia gastii de raceri cu care am fost la KOE...

 

insa oricum, lipsa de experienta si-a spus cuvantul, la a doua cursa n-am mai fost atat de "norocoasa", intrucat cel cu care am picat se pare ca avea masina modificata si deci ar fi trebuit sa fie incadrat la alta categorie. Eu am fost la Categoria C, 131 - 165 cp... anyway, a fost super ok, pt prima mea cursa!

 

din pacate, nu am facut poze... desi trebuia imortalizat momentul...

http://4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=446

 

promit sa ma pregatesc pentru 1 mai... cand va fi o noua etapa Legal Racing la mare!

Link to comment
Share on other sites

Prima mea cursa! intr-adevar, o experienta unica, tocmai pentru ca ... trebuie sa recunosc am fost singura fata, intr-o lume a barbatilor... nu ma formalizez de astfel de discriminari, dar sa zicem ca am avut oaresce emotii...

 

Si asta tocmai pentru ca, desi pana acum m-am mai "dat" pe strada, intamplator, la semafor, nu am mai participat efectiv la o cursa organizata. deci... nu stiam sa plec de pe loc, nu stiu turatia maxima la care masina mea se comporta ok, dtc off si alte chestii de genul...

 

so... prima cursa...cu un vw golf, 2.0, cred ca era din braila... si desi am avut suuper emotii, am reusit sa il iau destul de rau, spre satisfactia gastii de raceri cu care am fost la KOE...

 

insa oricum, lipsa de experienta si-a spus cuvantul, la a doua cursa n-am mai fost atat de "norocoasa", intrucat cel cu care am picat se pare ca avea masina modificata si deci ar fi trebuit sa fie incadrat la alta categorie. Eu am fost la Categoria C, 131 - 165 cp... anyway, a fost super ok, pt prima mea cursa!

 

din pacate, nu am facut poze... desi trebuia imortalizat momentul...

http://4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=446

 

promit sa ma pregatesc pentru 1 mai... cand va fi o noua etapa Legal Racing la mare!

 

 

cu ce masina ai fost ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Organizarea curselor legale este varza..

 

In loc sa se uite la motor, ei cer talonul. :twoup:

 

Cu alte cuvinte, daca ai avut un 318i si ai pus motor de 2.5, intri in grupa C (maxim 165 cp) in loc sa intri in grupa D (200 cp).

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@ Ciupanezu - stiuuuuuuu, exact asta este problema mea! sau cel putin asta a fost! oricum, daca stam stramb si gandim drept, in Romania nici nu prea au cu ce sa masoare caii putere rezultati in urma tuturor modificarilor... si-atunci ce-ti ramane?? sa crezi proprietarul pe cuvant... care spune ca are 160 cp si de fapt el are peste 200!

 

si oricum la braila organizarea a lasat mult de dorit, mai ales din punctul de vedere al locului desfasurarii evenimentului, un drum la iesirea din oras, extrem de valurit, ca sa nu mai pun la socoteala ca cei care ajungeau in capatul pistei nu aveau cum sa se intoarca pe un drum paralel! deci trebuia sa stai sa astepti pana se termina toate cursele de la toate grupele si de-abia atunci te puteai intoarce la "baza"...

 

sper ca la mare sa nu fie asa... desi inca de pe acum informatiile nu sunt prea roz... cursa va avea loc la neptun, pe 2 sau 3 mai - nu stiu sigur - insa ceea ce se stie de pe-acum este taxa de inscriere de 150 ron... asta in contextul in care la braila a fost 30!!! si inca ceva... pe deasupra vor fi curse la liber, adica fiecare se poate da cu cine vrea! ceea ce ... sincer, mie mi se pare o aberatie!!! adica mai dai si o groaza de bani ca sa ce? doar sa te dai "intr-un cadru legal"?

 

romania este inca la ani lumina fata de evenimentele organizate afara!

Link to comment
Share on other sites

weekendul trecut... cica evenimentul a tinut 3 zile. astea sunt informatii luate de pe site-ul legal racing.

 

ziua 1:

raliu tehnico-aplicativ, prezenta obligatorie copilot. se desfasoara in trafic normal, prin oras. un fel de orientare pe 4 roti. copilotul descifreaza traseul de urmat dupa un cod de semne. traseul pentru fiecare etapa (sunt 4) se primeste la start. exista in carul raliului 4 ps-uri (probe de indemanare): 2 la inceputul raliului, si 2 comune cu cele de la indemanarea de la ERP.

 

ziua 2:

cei care vin pt indemanare au cele 2 probe de la ERP si freestyle

la freestyle exiata un juriu de 5 persoane (alese din public) care vor da note "pt impresia artistica". timp de 1 min, cei care vor sa participe la acesasta proba, vor face "tumbe" (stil liber) pentru a impresiona

clasament: 1,2,3 indemanare, 1,2,3 freestyle

 

ziua 3:

liniuta clasica IN LINIE DREAPTA (ca am inteles ca unii erau obisnuiti pe curba) pe 402 m

clasament: loc 1 la 7 grupe, curse eliminatorii, pe cp

si curse la liber

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru ambitie si multa bafta in continuare :twoup: ...

Am mai fost si eu la cateva liniute mai legale...mai nelegale :D ...dar e un talmes balmes de neinteles atunci cand se fac grupele.

Oricum prefer liniutele dintre motociclete...la astea de masini ma plictisesc rau :twoup:

La motociclete e foarte simplu....doar doua grupe 600 si 1000,si nu mai exista loc de interpretari.Modificarile conteaza foarte putin fata de masini....e vorba de pilot si nu de fierul de sub el.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cam asa a si fost! mi-a fugit spatele putin la plecare, si i-am dat fffffff tarziu a 2-a cand deja imi intrase in limitare! pe a 3-a l-am luat si dupa aia m-am duuuuussss.....

 

 

si-nca ceva... sa nu mai punem la socoteala ca prima data, golfu' a ratat startul, eu am plecat... si am fost nevoita sa ma intorc, dand cu spatele un sfert de pista....

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

Asa, si? :twoup: :twoup:

Conteaza ca ai dat cu spatele?

 

nope... ideea era ca intr-un comment de pe youtube se spune ceva de genul "bmw-ul a ratat startul..."

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

nope... ideea era ca intr-un comment de pe youtube se spune ceva de genul "bmw-ul a ratat startul..."

 

Ideea e ca mai 90% din public te-a aplaudat timp indelungat pt rezultatul cursei cu acel Golf 5 :twoup: ... Ai facut senzatie si asta cred ca a fost cel mai important!!! ...Sa fi vazut din spate cum la intoarcerea spre linia de start toti aplaudau "fata din BMW" ... imi pare rau ca nu am avut camera la mine sa imortalizez momentul! La astfel de manifestatii fiecare participant este totusi un invingator!

 

Cat despre grupe, au fost facute corect Sebi si Florica ajutati de noi ceilalti au reusit o incadrare cat de cat corecta, s-au lasat cu multe capote ridicate iar datele nu prea au fost de data asta luate numai din taloane, dar, greseli este omenesc sa se faca mai ales cand unii concurenti nu dau dovada de fair-play...

 

Ma bucur sa observ ca sunt pe acest forum si persoane impatimite de acest sport si totodata sunt profund impresionat ca o fata are astfel de aptitudini...

Link to comment
Share on other sites

nope... ideea era ca intr-un comment de pe youtube se spune ceva de genul "bmw-ul a ratat startul..."

 

Ideea e ca mai 90% din public te-a aplaudat timp indelungat pt rezultatul cursei cu acel Golf 5 :twoup: ... Ai facut senzatie si asta cred ca a fost cel mai important!!! ...Sa fi vazut din spate cum la intoarcerea spre linia de start toti aplaudau "fata din BMW" ... imi pare rau ca nu am avut camera la mine sa imortalizez momentul! La astfel de manifestatii fiecare participant este totusi un invingator!

 

Cat despre grupe, au fost facute corect Sebi si Florica ajutati de noi ceilalti au reusit o incadrare cat de cat corecta, s-au lasat cu multe capote ridicate iar datele nu prea au fost de data asta luate numai din taloane, dar, greseli este omenesc sa se faca mai ales cand unii concurenti nu dau dovada de fair-play...

 

Ma bucur sa observ ca sunt pe acest forum si persoane impatimite de acest sport si totodata sunt profund impresionat ca o fata are astfel de aptitudini...

 

stiu ca e o noutate ca o fata sa participe la curse, sa se "ia" cu barbatii si eventual sa mai si castige... trebuie sa recunosc, a fost o mega surpriza si pentru mine... mai ales ca nu mai participasem la liniute pana atunci, cel mult ma "fugaream" prin oras cu diversi (this is my favourite) sau la drum lung - cand iarasi poti face 1000 de chestii...

 

sincera sa fiu, nu prea m-am gandit la atitudinea celor din jur, pentru ca altfel mi-as fi adus aminte de afirmatii de genul "cratita la volan" si-atunci totul ar fi iesit pe dos. oricum, cred ca fair play-ul este singurul lucru care se cere intr-o astfel de competitie, iar daca unii nu au invatat inca ce e ala, nu prea ai ce sa le ceri...

 

cat despre aptitudini, cred ca cel mai important este sa iti placa sportul in sine si sa ai suficienta incredere in tine sa incerci, indiferent daca o sa castigi sau o sa pierzi... mie una, mi-a placut la nebunie, si abia astept sa se mai organizeze ceva. cu siguranta o sa fiu acolo... :twoup: for the fun of the game...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.