Jump to content

probleme casetofon e46 din 2000


Recommended Posts

Salut,am problema...Am venit de pasti cu ea in tara din germania(e primul meu bmw),si prin viena am dat drumul la muzica mai tare si dupa vreo 10 minute sa intrerupt casetofonul dintr-o data(eram pe radio cu el).L-am sunat pe un prieten din tara si mi-a zis ca s-ar putea sa fie sigurantele,asa ca atunci cand am iesit din viena am oprit la un peco si le-am luat pe toate la controlat si nu e nici una arasa...Vreo idee??Nu as vrea sa-l schimb pt ca se aude foarte bine si ma gandeam la un modulator fm sau la o magazie de cd.Acum problema e:

1)cum scot dracia asta de casetofon ca nu scrie nicaieri(si credeti-ma ca am citit chiar peste tot)?

2)daca vreau sa pun un cd-player cum fac ca am vazut ca ala original e f mare ?E vreo masca speciala?Daca e unde gasesc?

3)poate cineva sa ma ajute cu o carte pentru e46 din 2000?Nu am calculator la el si nici clima,doar aer conditionat manual.

 

DACA AM PUS AIUREA TOPICUL IMI CER SCUZE,DAR CHIAR NU GASESC NIMIC LEGAT DE CASETOFON...

Link to comment
Share on other sites

am gasit ce avea, la siguranta de pe casetofon nu facea bine contact cu clemele alea...oricum multumesc mult de informatii.acum sa vad unde gasesc o masca ca sa-i pun un cd-player.Am inteles ca sunt niste masti speciale care acopera spatiul ramas... Vreo sugestie pe unde gasesc???
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu , cu riscul sa-l repet pe Ciupanezu e sa pastrezi headunit-ul OEM. Cel mai bn schimba casetofonul cu un Bmw CD Business. O sa fi super multumit de rezultat decat dac pui un aftermarket pe el + ca si strici linia bordului :twoup:

 

Eu am pastrat headunit-ul original si am schimbat boxele :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca le schimb ca se aude super...are 6 boxe....cat despre linia bordului dao dracu,ca vreau un dvd sau un cdplayer ca lumea,cu telecomanda...nu stiu daca alea care ziceti voi au mp3....

Daca tie iti place cum se aude, incearca un FM modulator cu telecomanda si iesi mult mai ieftin, nici nu strici linia bordului.

Link to comment
Share on other sites

Modulatoarele FM sunt destul de slabe, distorsioneaza foarte deranjant.

Depinde ce modulatoare, au mai evoluat si ele si depinde la ce volum asculti, pentru un om normal se aude foarte ok atat timp cat nu vrei sa se auda afara din masina. Poti face un test, pui pe pauza si ridici volumul pana incepe sa se auda fasaitul ala specific de radio, pe urma dai play si o sa vezi ca volumul este destul de tare pana sa simti distorsiunile in melodie. Sunt modulatoare FM la real la reducere ( cu telecomanda ) si se aud ok, arata si melodia prin RDS suporta directoare...

Pun o poza cu respectivul.

post-10478-1209493201_thumb.jpg

Edited by Infamous
Link to comment
Share on other sites

Marea majoritate a modulatoarelor sunt slabe.

Ma rog, oamenii au standarde diferite. :twoup:

 

Am avut vreo 3 pe mana deci nu vorbesc din auzite.

 

Prefer sa scriu cd-uri si sa folosesc magazia, calitatea este mult mai buna.

 

Cat ai dat pe modulatorul din poza?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Marea majoritate a modulatoarelor sunt slabe.

Ma rog, oamenii au standarde diferite. :D

 

Am avut vreo 3 pe mana deci nu vorbesc din auzite.

 

Prefer sa scriu cd-uri si sa folosesc magazia, calitatea este mult mai buna.

 

Cat ai dat pe modulatorul din poza?

700 si ceva de mii redus de la 1 milion. Standardele mele nu sunt asa de mari :twoup: dar cand nu ai altceva decat un casetofon, modulatorul e cea mai buna solutie. In 2-3 zile imi vin si mie mufele si adaptorul pentru MP3 :twoup::D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.