Jump to content

Recommended Posts

Am reusit si am ajuns la o unitate specializata pe electronice, si nu mare mi-a fost mirarea, cand am observat ca mesterul avea pe un raft doar magazii de cd-uri. L-am intrebat ce e cu ele si mi-a zis ca apartin mai multor marci auto, dealtfel marci dintre cele mai populare, si ca toate au o problema comuna. cand l-am intrebat ce problema au magaziile, mi-a spus prima data: cd-uri blocate, a doua problema: mecanica dereglata, si a treia problema: circuite electronice cu probleme. In fine mi-a scos cd-ul blocat din magazie, am mai palavragit noi putin despre electronice, si in final dupa ce a montat magazia pe masina, a facut testele de rigoare, si bineinteles totul a fost OK, mi-a dat explicatia magica, si totodata un sfat: "nu mai schimba cd-urile in timpul mersului, si incearca sa utilizezi magazia sau optiunea pt. cd player, pe drumuri cat mai fine si fara denivelari". Mi-a zis ca asta e cauza tuturor problemelor la magaziile de cd-uri, si inspecial cd-urile ajung sa se blocheze din cauza socurilor mecanice. Cam asta a fost patania mea, si m-as bucura ca si altii sa invete numai lucruri bune prin intermediul celor relatate de mine. Aaa... uitasem sa va spun: toata problema m-a costa 40 ron, asta daca va mai ajuta cu ceva. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
tocmai mi-am luat altul la E39, aceeasi problema doar ca ceva mai grava....adica dupa ce sa blocat de 2 ori CD-ul a 3-a oara a ramas caseta de CD-uri blocat desi nu era nici un Cd blocat.Am renuntat si am luat altul....de pe unde e meseriasul asta ce repara magazii ...poate ma rezolva si pe mine ? :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Salut Baieti! Ideea e in felul urmator: eu m-am chinuit singur sa desfac magazia de CD-uri, am reusit sa extrag CD-ul blocat, sm montat-o la loc, dar cand inceram sa dau "eject" sertarului, nu mai iesea. Treaba e ca, pana nu s-a bagat omul in ea, nu s-a rezolvat problema, adica omul a reglat toate motorasele care comanda "platanul", sau "tavita" aia care preia CD-ul. Sunt trei la nr. si din cuza CD-ului blocat, s-au dereglat toate trei. Nah... daca ar fi fost simplu la mine, v-as fi spus, dar asta a fost patania mea. Ce sa mai zic? Sfatul meseriasului ramane valabil: este de preferat sa schimbam CD-urile pe timpul stationarii autovehiculului, sau pe drumuri cu denivelari mai putine, adica pe asfalt perfect. Daca vreti totusi, si nu aveti nicio scapare, imi dati pm, si o sa va dau mai multe detalii, legate de firma, si meserias.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

am si eu o problema si doar acuma am vazut k sa mai discutat despre asa ceva ...

 

Buna , am un e39 din 2001 cu navi mare , cand am cumparat masina nu avea modulul audio din spate , dar am cumparat eu unul si l am montat , radio merge , am un modulator fm dar nu prea are caliatea de cd... problema e ca nu stiu cum sa intru pe magazia de cd sau mai repede cred k nu o vede ... magazia functioneaza , daca pun cd in sertarele accelea le incearca pe toate apoi nu se mai aude nimika... cum pot rezolva problema ? am citit undeva (dar nu mai stiu pe unde) k la schimbarea de soft se poate duce magazia ... cel de la care am cumparat masina inainte stiu k a facut o resoftare pt mai multi cp . oare sa fie de la resoftare ? cine ma poate ajuta si pe mine ?

Link to comment
Share on other sites

@Darisuel : Ai postat problema ta pe o multime de topicuri. E cazul sa te opresti. Pe acest forum nu este permis flood-ul. Ba chiar este sanctionat.

Ce ar ajunge forumul daca fiecare si-ar posta pasurile pe toate topicurile? Ar fi o babilonie totala, nu s-ar mai intelege nimic.

 

23. Flood. Nu este permisa postarea unui mesaj pe mai multe subiecte de conversatie. Orice comportament de acest gen va fi sanctionat imediat prin suspendare.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema si doar acuma am vazut k sa mai discutat despre asa ceva ...

 

Buna , am un e39 din 2001 cu navi mare , cand am cumparat masina nu avea modulul audio din spate , dar am cumparat eu unul si l am montat , radio merge , am un modulator fm dar nu prea are caliatea de cd... problema e ca nu stiu cum sa intru pe magazia de cd sau mai repede cred k nu o vede ... magazia functioneaza , daca pun cd in sertarele accelea le incearca pe toate apoi nu se mai aude nimika... cum pot rezolva problema ? am citit undeva (dar nu mai stiu pe unde) k la schimbarea de soft se poate duce magazia ... cel de la care am cumparat masina inainte stiu k a facut o resoftare pt mai multi cp . oare sa fie de la resoftare ? cine ma poate ajuta si pe mine ?

CE MODUL radio ai pe masina?

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema si doar acuma am vazut k sa mai discutat despre asa ceva ...

 

Buna , am un e39 din 2001 cu navi mare , cand am cumparat masina nu avea modulul audio din spate , dar am cumparat eu unul si l am montat , radio merge , am un modulator fm dar nu prea are caliatea de cd... problema e ca nu stiu cum sa intru pe magazia de cd sau mai repede cred k nu o vede ... magazia functioneaza , daca pun cd in sertarele accelea le incearca pe toate apoi nu se mai aude nimika... cum pot rezolva problema ? am citit undeva (dar nu mai stiu pe unde) k la schimbarea de soft se poate duce magazia ... cel de la care am cumparat masina inainte stiu k a facut o resoftare pt mai multi cp . oare sa fie de la resoftare ? cine ma poate ajuta si pe mine ?

CE MODUL radio ai pe masina?

este bm24 ... ma uit maine mai atent si iti zic

 

app , Paul scuze , dar sunt disperat sa rezolv problema .

Link to comment
Share on other sites

problema similara si la mine @Dariusel, desi mi-am luat alta magazie, am ramas cu cea "stricata" ....adica un meserias mi-a reglat partea mecanica si Cd-urile isi fac rondul cand introduc caseta in magazie insa acum nu imi mai vede Cd-urile....Poate cu ocazia asta are cineva o idee ce ar putea fi si sa o repar si pe cea veche.

@GABI BMW3- daca conteaza si la mine eu am BM54

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.