Jump to content

Pompa Alimentare


Recommended Posts

Va salut,

 

E cam lunga povestea, dar prefer sa relatez tot, poate ma puteti indruma ce sa fac! Am un bmw e60 din 2005. Totul a inceput cand am gasit bancheta (mai ales locul din spatele pasagerului din dreapta) uda foarte rau. Cred ca a plouat in masina. M-am indreptat catre service, iar in cea mai mare intersectie din Valcea mi-a murit motorul pur si simplu :twoup: :twoup: (cutia de viteze este automata). Am tractat-o, si baietii au constatat ca era o siguranta arsa. Am mai mers 2 zile cu ea si am patit la fel. Am schimbat siguranta si a inceput sa iasa fum de la panoul de sigurante. Am tractat-o iar si cei de la service au spus ca pompa de motorina face scurt, adica trebuie inlocuita. Au schimbat pompa, iar acum mi-au zis ca s-a stricat si centrul de comanda al pompei de motorina sau cam asa ceva. Au gasit apa sub baterie. Credeti ca este posibil ca totul sa se fi stricat pt ca a plouat in masina? Problema cu ploaia nu au rezolvat-o, au zis ca totu e ok (chedere, etc). Eu cred ca ploua pe la trapa, pe la orificile de scurgere...am stat in masina intr-o zi cand a plouat si degeaba...nu mai a plouat in ea. Problema e ca o sa schimb toate piesele, dar daca o sa ploua iarasi in masina o iau de la capat si m-a dus toata smecheria pana acum vreo 400 si ceva de euro. Cei de la service mi-au zis ca e imposibil sa intre apa la pompa (desi e situata chiar sub bancheta, acolo unde am gasit apa). Stie cineva care este cauza si cum as putea sa rezolv aceasta problema. Multumesc.

Edited by bobo29
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi! :twoup:

 

In legatura cu ploaia si apa in masina, eu unul am avut o problema asemanatoare. BMW (eu am e39 dar cred ca principiul este acelasi) are o folie de siguranta in interiorul usii ce nu permite apei sa patrunda in interiorul masini. La mine se desprinsese in partea dreapta spate si patrundea apa. Verificarea a fost simpla, deschizi usa pe partea unde ai gasit apa si pui un furtun cu apa pe ea. Asa vei vedea pe unde iti intra. Incerci acelasi lucru si cu usa inchisa si vei afla cu siguranta problema cu apa (pe sub acoperitoarea de plastic a pragului se poate infiltra apa). Debitul ploii nu este intotdeauna destul de mare ca apa sa patrunda in interior. Oricum nu este normal sa INTRE. Cel putin nu la BMW. >Dar legat de panoul de siguranta si scurturile... cred ca un test ti-ar spune mai multe. ASta a fost problema mea. Sper sa fie o informatie utila. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.