Jump to content

Buton computer de bord (OBC)


Recommended Posts

Nu imi mai merge butonul de la computerul de bord, unde apasam sa imi arate consum, ceas, cati km mai fac cu benzina... sta pe ceas si nu se mai schimba cand apas..Aveti idee de la ce o fi, ce s-o fi stricat? Edited by Romulus
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
te referi la butonul de pe maneta din stanga volanului ? ai si OBC pe masina ? ma refer la chestia aia de langa casetofon cu multe butoane....
Link to comment
Share on other sites

Nu imi mai merge butonul de la computerul de bord, unde apasam sa imi arate consum, ceas, cati km mai fac cu benzina... sta pe ceas si nu se mai schimba cand apas..Aveti idee de la ce o fi, ce s-o fi stricat?

 

da-i un reset sa vezi poate o ia

Link to comment
Share on other sites

Nu imi mai merge butonul de la computerul de bord, unde apasam sa imi arate consum, ceas, cati km mai fac cu benzina... sta pe ceas si nu se mai schimba cand apas..Aveti idee de la ce o fi, ce s-o fi stricat?

 

da-i un reset sa vezi poate o ia

 

Cum sa ii dau restart ? Tin apasat pe buton cateva secunde ? Mai exista si alta varianta ca asa nu mere :twoup:

Astept opinii de la cei care au patit-o :twoup::

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

Nu vrea sa mearga decat uneori, dupa vre-o suta de apasari incepe sa se schimbe..Aveti idee de unde provine defectiunea?

 

 

Pare electric ..un contact ceva ..incearca un reset de la baterie

scoti mufa ..pt cateva secunde

Link to comment
Share on other sites

dupa 15 minute de search am dat de el :twoup:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...p;hl=maneta+OBC

 

 

trebuie demontat volanul pt a o repara, sa scoti borna de la baterie inainte de a te apuca de treaba

O sa incerc mai intai varianta cu borna, sa desfac volanu mi se pare o treaba mai complicata si multe plastice nu mai cad lafel dupa ce s-a umblat la ele (ma refer la cele de sub volan..)

Link to comment
Share on other sites

multe plastice nu mai cad lafel dupa ce s-a umblat la ele (ma refer la cele de sub volan..)

 

 

hai mey ca doar nu e dacie :twoup: sa fim seriosi

 

tot ce se demonteaza se si monteaza exact asa cum a fost problema se pune la rabdare si indemanare

 

si sa nu te pui sa tragi de ele sa rupi urechile de fixare te uti cum se demonteaza in TIS sau mai e si pe forum 100 la % cu poze

 

important e sa deconectezi bateria pt ca vine deconectat airbag-ul de la volan si apare eroare

 

in rest un torx de 27 sau 30 nu mai stu sigur surubelnita stea si una lata o tubulara de 17 si ai rezolvat problema si mai ai de deconectat mufele care bineteles toate sunt cu piedica

 

volanul are semn pe el si pe coloana care trebuie sa le potrivesti la remontare post-2935-1210871210_thumb.jpg

 

daca vrei pun si restu de poze ...

Link to comment
Share on other sites

multe plastice nu mai cad lafel dupa ce s-a umblat la ele (ma refer la cele de sub volan..)

 

 

hai mey ca doar nu e dacie :twoup: sa fim seriosi

 

tot ce se demonteaza se si monteaza exact asa cum a fost problema se pune la rabdare si indemanare

 

si sa nu te pui sa tragi de ele sa rupi urechile de fixare te uti cum se demonteaza in TIS sau mai e si pe forum 100 la % cu poze

 

important e sa deconectezi bateria pt ca vine deconectat airbag-ul de la volan si apare eroare

 

in rest un torx de 27 sau 30 nu mai stu sigur surubelnita stea si una lata o tubulara de 17 si ai rezolvat problema si mai ai de deconectat mufele care bineteles toate sunt cu piedica

 

volanul are semn pe el si pe coloana care trebuie sa le potrivesti la remontare post-2935-1210871210_thumb.jpg

 

daca vrei pun si restu de poze ...

Daca le ai la indemana punele. Da ai idee treb schibat butonu sau cam ce crezi ca s-ar fi putut defecta ?

Link to comment
Share on other sites

Daca le ai la indemana punele. Da ai idee treb schibat butonu sau cam ce crezi ca s-ar fi putut defecta ?

 

 

nu e defect butonul e rupt firul la imbinarea mobila a manetei

 

in pozele din link, http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...p;hl=maneta+OBC

 

prima poza cand am desfacut maneta asa ma gasit firul

 

o sa mai ai nevoie de un pistol de lipit firele sunt lipite de o placa pe care sunt contactele; la buton

 

cand ajung acasa am se le pun

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Daca le ai la indemana punele. Da ai idee treb schibat butonu sau cam ce crezi ca s-ar fi putut defecta ?

 

 

nu e defect butonul e rupt firul la imbinarea mobila a manetei

 

in pozele din link, http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...p;hl=maneta+OBC

 

prima poza cand am desfacut maneta asa ma gasit firul

 

o sa mai ai nevoie de un pistol de lipit firele sunt lipite de o placa pe care sunt contactele; la buton

 

cand ajung acasa am se le pun

 

Deci practic tine numa de mci reparatii, lipirii fire..Sa stiu cand ma duc la electrician daca ii mai cumpar ceva inafara de sticla de votca :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Deci practic tine numa de mci reparatii, lipirii fire..Sa stiu cand ma duc la electrician daca ii mai cumpar ceva inafara de sticla de votca :twoup:)

 

sa ii dai votca dupa reparatie ca poate ... iese altceva :twoup:

 

doar firele trebuiesc inlocuite

 

in mufa alba care se vede si in poza se pot presa cu usurinta firele noi cu o surubelnita potrivita, daca e electrician e flaore la ureche pt el :D

 

ce e mai dificil e reasamblarea, potrivirea contactelor glisante pe locasul de pe maneta

 

sa ne zici ce ai izbavit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.