Jump to content

Intrebare: E nevoie de upgrade de soft?


Recommended Posts

Am gasit pe cineva in targ cu volan cu comenzi + pilot automat! Si e de acord sa ne intalnim sa-mi dea volanul cu tot cu pilot automat (toatele elementele, cabluri etc) la schimb cu volanul meu + dif!

Ce mai presupune operatiunea asta? Tipul zice ca mai trebuia sa mai dau eu comanda de nu stiu ce cablu la Filaret care e 85 RON iar montajul il asigura el pentru 50 EUR.

Trebuia facut si ceva la soft? E posibil transplantul asta? Eu cand pun contactul se aprinde EML pe bord. Tipul spune ca toate E46 de la 320 in sus (inclusiv) sunt pregatite de pilot si d-aia se aprinde EML!

 

Pareri?

 

Multumesc!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe cineva in targ cu volan cu comenzi + pilot automat! Si e de acord sa ne intalnim sa-mi dea volanul cu tot cu pilot automat (toatele elementele, cabluri etc) la schimb cu volanul meu + dif!

Ce mai presupune operatiunea asta? Tipul zice ca mai trebuia sa mai dau eu comanda de nu stiu ce cablu la Filaret care e 85 RON iar montajul il asigura el pentru 50 EUR.

Trebuia facut si ceva la soft? E posibil transplantul asta? Eu cand pun contactul se aprinde EML pe bord. Tipul spune ca toate E46 de la 320 in sus (inclusiv) sunt pregatite de pilot si d-aia se aprinde EML!

 

Pareri?

 

Multumesc!

 

 

ai cutiuta neagra sub acceleratie ?,,,,ti-a cerut mult 50 E pt montaj ....cablul intr-adevar atata costa ..eu stiu sa-l confectionez doar pe cel care duce la comenzi volan ...Nu am facut retrofit la pilot ca nu am EML ..

Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu ce cutiuta ideea e ca:

1. Se aprinde EML cand pun contactul

2. Tipul a zis ca ia tot ce-mi trebuie de pe celalata masina! Volanul e cel sport cu comenzi!

 

PS: NELAMURIRE: De ce nu poate sa ia si cablul de pe celalata masina? De ce trebuie luat un cablu separat!?!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu ce cutiuta ideea e ca:

1. Se aprinde EML cand pun contactul

2. Tipul a zis ca ia tot ce-mi trebuie de pe celalata masina! Volanul e cel sport cu comenzi!

 

PS: NELAMURIRE: De ce nu poate sa ia si cablul de pe celalata masina? De ce trebuie luat un cablu separat!?!

 

 

vrei sa taie omul cablurile la masina ?..Iti dai seama ca un cablu retrofit difera de instalatia originala a masinii ..la amplasare izolare etc !.. E mult mai simplu cu retrofit ...eu te pot ajuta doar cu confectionare si montare cablu comenzi volan ..deci mufarea la blocul de lumini !..contra a 100 ron !..cablu +montaj ...Eu mi-am facut singur dupa o schema BMW ..e simplu ..dar un pic de experienta nu strica :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai tipul respectiv asigura tot cu 50 EUR. Dat jos de pa masina aia pus pe masina mea, pus cablu, etc!

 

Update de soft nu trebuie, nu? Si inca ceva...spunea ca acel cablu se va conecta la citez "calculatorul masinii". Nu stiu daca e posibil...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Pai tipul respectiv asigura tot cu 50 EUR. Dat jos de pa masina aia pus pe masina mea, pus cablu, etc!

 

Update de soft nu trebuie, nu? Si inca ceva...spunea ca acel cablu se va conecta la citez "calculatorul masinii". Nu stiu daca e posibil...

 

 

dar nu-ti asigura cablu care e 85 ron ..In fine ...Daca ai Eml ..merita sa platesti la el ..daca nu ..tu alegi ...

nu ar fi rau sa spui si de diferenta dai ..asa ca sa ne facem o idee :twoup:

 

ps ..mai multe te lamureste XXL :twoup:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Pai e simplu de stabilit daca ai sau nu EML. Ai cablu de acceleratie? Poti accelera motorul de la ... motor?

 

Daca ai EML, atunci n-ai nevoie de nimic, acel fir care se duce in mufa mare de la DME, va activa pilotul automat.

 

Daca iti cumperi kitul retrofit de la reprezentanta, toata treaba e mai banala ca si conectarea unui monitor la un PC. Ti se dau si conectorii si pinii, tu doar tai firele, ma gandesc ca atata lucru poti face si singur.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu am EML oricum am inteles ca nu se poate nici cu transplant, nu?

Sau...Da?

Dif ~350 EUR!

 

 

dif e ok .!..eu spun ca el nu-ti pune nici un cablu decat dupa ce-l cumperi tu ..Ai in el instructiuni cum zice wlf ..desfaci niste mufe ..nu e mare lucru ..eu mi-am dat seama imediat ..M-a ajutat cineva cu info !.. :twoup: Dar daca nu ai EML ..ai nevoie de tot sistemul ...vezi pe topicul lui b50XXL acolo e prezentat tot ce ai nevoie in caz ca nu ai pilot ....Oricum merita pus volanul chiar daca ai sau nu PA.

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

daca ti se aprinde EML cand pui contactul atunci nu ai nevoie decat de volanul MFL/GRA si kitul retrofit (cablurile)... trebuie montat si tras un fir in computerul din interiorul compartimentului motor, unde e unitatea de management a acceleratiei...

apoi ai nevoie de o autostrada si de setat diferite viteze, pe care sa le accelerezi din butoane.

daca nu ai nevoie de individul ala, lasa-mi si mie nr.lui de contact, poate ii iau eu sistemul de pilot automat.

merci

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.