Jump to content

bec avertizare


stranger

Recommended Posts

Azi, cand am venit de la peste :twoup: mi s-a aprins un bec galben la bord, becul mi se mai aprinsese acum vreo 2 luni dar mi l-a stins cineva din calculator. Acum fiind a doaua oara ma cam pune pe ganduri ca o fi vreo defectiune undeva si nu stiu unde. Becul arata ca un patratel galben..nusu sal descriu. masina de care vb e un e46 320ci. Daca avetii idee de la ce e spunet-imi si mie. 10x
Link to comment
Share on other sites

Azi, cand am venit de la peste :twoup: mi s-a aprins un bec galben la bord, becul mi se mai aprinsese acum vreo 2 luni dar mi l-a stins cineva din calculator. Acum fiind a doaua oara ma cam pune pe ganduri ca o fi vreo defectiune undeva si nu stiu unde. Becul arata ca un patratel galben..nusu sal descriu. masina de care vb e un e46 320ci. Daca avetii idee de la ce e spunet-imi si mie. 10x

 

 

check engine ..pot fi multe cauze ..tester ca sa afli de la ce e !.

Link to comment
Share on other sites

Azi, cand am venit de la peste :twoup: mi s-a aprins un bec galben la bord, becul mi se mai aprinsese acum vreo 2 luni dar mi l-a stins cineva din calculator. Acum fiind a doaua oara ma cam pune pe ganduri ca o fi vreo defectiune undeva si nu stiu unde. Becul arata ca un patratel galben..nusu sal descriu. masina de care vb e un e46 320ci. Daca avetii idee de la ce e spunet-imi si mie. 10x

 

Asa este, check engine, urmeaza sfatul lui myxage, fara tester nu cred ca cineva iti poate spune care e problema care, sigur exista.

Link to comment
Share on other sites

Azi, cand am venit de la peste :twoup: mi s-a aprins un bec galben la bord, becul mi se mai aprinsese acum vreo 2 luni dar mi l-a stins cineva din calculator. Acum fiind a doaua oara ma cam pune pe ganduri ca o fi vreo defectiune undeva si nu stiu unde. Becul arata ca un patratel galben..nusu sal descriu. masina de care vb e un e46 320ci. Daca avetii idee de la ce e spunet-imi si mie. 10x

 

 

check engine ..pot fi multe cauze ..tester ca sa afli de la ce e !.

Apropo de becuri :twoup: Cand dau testul la bord din meniu nu mi se aprinde check engine si nici becul de la ulei dar in schimb cand pun contactul becul la ulei se aprinde.... Oare sa fie ars becul la check engine ?

Link to comment
Share on other sites

Pai asa zic si eu ma baieti ca treb sa fie o problema da tampitu de mecanic la care am fost mi-a zis ca pe cal. arata rateu la cilindru 1,2,3 si ca asta poate fi de la benzina proasta (desii ii bag numa de la OMV). Deci tester i-am mai facut acu o 2 luni cand mi se mai aprinsese da am dat banii de pomana numa sa stinga becu..Daca stiti vreun meseriasi de BMW spunsti-mi si mie, ca eu am unu super bmw-nar da are servisul foare departe si nu are nici tester; iar ala cu tester nu prea le are cu BMw-ul :twoup:

PS: becul intradevar parca se numea ce cu Enginn

Motorul pare OK adica merge bine, numa la relantii cand calc acceleratia la inceput la primu zvac pana in 2000 de turatii face un UFFF(ca un rateu) apoi merge ok

Link to comment
Share on other sites

Apropo de becuri :twoup: Cand dau testul la bord din meniu nu mi se aprinde check engine si nici becul de la ulei dar in schimb cand pun contactul becul la ulei se aprinde.... Oare sa fie ars becul la check engine ?

 

Nu ti se aprinde check engine in pozitia 2 a cheii?

Link to comment
Share on other sites

Pai asa zic si eu ma baieti ca treb sa fie o problema da tampitu de mecanic la care am fost mi-a zis ca pe cal. arata rateu la cilindru 1,2,3 si ca asta poate fi de la benzina proasta (desii ii bag numa de la OMV). Deci tester i-am mai facut acu o 2 luni cand mi se mai aprinsese da am dat banii de pomana numa sa stinga becu..Daca stiti vreun meseriasi de BMW spunsti-mi si mie, ca eu am unu super bmw-nar da are servisul foare departe si nu are nici tester; iar ala cu tester nu prea le are cu BMw-ul :D

PS: becul intradevar parca se numea ce cu Enginn

Motorul pare OK adica merge bine, numa la relantii cand calc acceleratia la inceput la primu zvac pana in 2000 de turatii face un UFFF(ca un rateu) apoi merge ok

 

 

Avem un baiat pe forum ..e priceput @320i_e36 ..Am fost si eu la fel ..am fost multumit si de lucrare si de atitudine , ca intre forumisti !..:twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

benzina de vina

 

 

nu cred ca poate da cineva un verdict fix ...doar la tester !..de ex de vina mai poate fi catalizatorul

decat sa primesti 70 de pareri mai bine o iei pe cea de la tester !

Link to comment
Share on other sites

benzina de vina

 

 

nu cred ca poate da cineva un verdict fix ...doar la tester !..de ex de vina mai poate fi catalizatorul

decat sa primesti 70 de pareri mai bine o iei pe cea de la tester !

 

Am bagat-o pe tester la membrul "320i e36" si i-a aratat: pe modulul motor dadea eroarea: mixture deviation 1-3, 4-6

e al doua oara cand il bag pe tester, cu 2 luni in urma o bagasem si tot asa dadea rateu cilindru1,2,3, mi-a stins becu dar nu prea m-am lamurit ce treb sa schimb sa nu imi mai dea eroarea asta si sa nu mai imi faca sunetu ala ciudat de aer pierdut intre 1000si1800 de turatii...( baiatu zice ca ar fi de la debitmetru sau de la vreun furtunas care pierde aer).

PS va recomand baiatu cu testeru-membrul "320i e36 ie super OK chiar se pricepe la teste :twoup: dar mai astept sfaturi ca pe calculator nu poate arata exact buba..

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.