Jump to content

cevaa informatii


steli

Recommended Posts

buna ziua tuturor...

 

 

doresc sa gasesc niste informatii cid de cit clare despre inmatricularea /cirulatia unei masini in ro

 

 

iata datele:

 

1.bmw 530i -model 2006(fabricatie2005)

 

2.2985 cm

 

3.este o masina inregistrate momentan in sua

 

 

4.care sunt obtiunile de circulatie in ro?..adica pot circula cu nummerele de state?sau trebuie inmatriculata? pe ce perioada?care sunt taxele ce se aplica la o masina cu numere de state? ce alte documente in trebuie ca sa pot circula pe drumurile din ro?(roviniete..carte verde...e.t.c)?\\

 

 

maxim respect steli

Link to comment
Share on other sites

Art. 31. (1) Persoana care detine autovehicule sau remorci inmatriculate in alte state si are sau isi stabileste domiciliul ori resedinta in Romania este obligata sa le inmatriculeze in termen de 90 de zile de la data intrarii in tara a acestora sau de la data stabilirii domiciliului ori resedintei proprietarului in Romania.

(2) Orice vehicul inmatriculat in strainatate care nu este in proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul in Romania, dar se afla in folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula in Romania o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea in tara.

 

http://www.autovit.ro/legi/regulament/am15-50.html

 

Merita sa o aduci si sa o inmatriculezi in Romania, iesi mai ieftin decat daca ai cumpara-o din Europa.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu mai este valabil. PoÞi circula cât vrei În România cu numere de state atâta timp cât ai asigurare valabilã.

pe bune ? :twoup: , pai e o super veste asta...

 

daca imi cumpar un bmw din DE , fac acolo asigurare pe 1 an , pot pastra numerele de DE ? sau chiar imi pot face altele ?

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi dacĂŁ Ăži-o Ăžine ĂŽnscrisĂŁ cineva acolo de ce nu :-) Dar nu o sĂŁ vrei ... e asigurarea scumpĂŁ , nu o poĂži ĂŽnscrie tu direct ci un neamĂž

nu-i asta problema...

 

merci de info.

Link to comment
Share on other sites

momentan eu zic sa asigurarea de aici e foarte acceptabila...

 

am premiu la 680$/an...nu stiu cit e in ro la o masina ca a mea..dar banuiesc ca e mai scumpa...

 

dar nu stiu daca acopera si in ro..

tre sa ma interesez//

ca daca pot circula cu numere de state in ro si sa am asigurarea valabila.....E SUPER BETON ASA!!!

 

 

:twoup: :twoup: :D

 

 

STELI

Link to comment
Share on other sites

noaptea's TANAR..iar ziua BATRIN..:D

 

:twoup:

 

p.s ce ai vrut sa spui cu expresia:"mai ales daca esti tanar"?!?!? adica la ce te-ai referit?

 

:D :twoup:

Edited by steli
Link to comment
Share on other sites

In afara asigurarile pentru masini cu cilindree mare sunt enorme daca esti tanar.

 

Din acest motiv, marea majoritate a tinerilor nu-si cumpara masini cu motor mare, se pleaca de la premisa ca un tinerii prezinta un risc mult mai mare de accident.

Profesia constituie un alt factor determinant.

 

Un profesor sau un dentist va plati o asigurare mai mica decat un politist.

Link to comment
Share on other sites

uau

ce timpenie chesti asta : sa te ia dupa ce profesie ai??~?~??~oribil sa judece un om asa...

 

am virsta de 33 si aici se calculeaza in functie de ce masina ai si ce varsta are masina si de citi ani ai carnet...si daca ai peste 25..esti super ok..poti sa fii si somer pe ei nu ii itereseaza..ei sunt bucurosi ca le aduci banii..:twoup:

fac baieti o verificare online sa vada daca ai avut accidente..sau daca ai avut carnetul suspendat si daca nu, iei cea mai scazuta rata....

 

 

respect maxim steli

Edited by steli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.