Jump to content

catalizator e46-318i


ovy318i

Recommended Posts

N-am gasit alt topic mai potrivit...mi-am schimbat de curand turbo iar dupa operatie nu mai trage la fel pana pe la 3000rpm dar dupa ma baga in scaun.E vorba de masina din semnatura.Tipul care mi-a vandut turbo spune ca ar fi catalizatorul infundat, ca astea ar fi simptomele.Eu m-am mai gandit la debitmetru sau la vacum.Acum care e intrebarea: daca tai catalizatorul si ii sparg ceramica din interior dupa care il sudez e vre-o problema?Ma gandesc ca inafara de 'enviroment' nu are ce sa afecteze.Adica o rezistenta mai mica pe evacuare ar insemna un randament mai bun al turobo respectiv motorului.Mai sunt si alte implicatii la care nu m-am gandit?

 

Nu mis expert dar din experienta mea(si a altora) un catalizator cu ceramica sparta sau scoasa poate cauza fluctuatii la turatie, consum marit si sunet mai mare sau urat in toba finala.

Link to comment
Share on other sites

N-am gasit alt topic mai potrivit...mi-am schimbat de curand turbo iar dupa operatie nu mai trage la fel pana pe la 3000rpm dar dupa ma baga in scaun.E vorba de masina din semnatura.Tipul care mi-a vandut turbo spune ca ar fi catalizatorul infundat, ca astea ar fi simptomele.Eu m-am mai gandit la debitmetru sau la vacum.Acum care e intrebarea: daca tai catalizatorul si ii sparg ceramica din interior dupa care il sudez e vre-o problema?Ma gandesc ca inafara de 'enviroment' nu are ce sa afecteze.Adica o rezistenta mai mica pe evacuare ar insemna un randament mai bun al turobo respectiv motorului.Mai sunt si alte implicatii la care nu m-am gandit?

 

Nu mis expert dar din experienta mea(si a altora) un catalizator cu ceramica sparta sau scoasa poate cauza fluctuatii la turatie, consum marit si sunet mai mare sau urat in toba finala.

 

 

ai perfecta dreptate, eu sunt unul in aceasta situatie, iar efectele descrise de tine sunt adevarate 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

un prieten si a spart catalizatorul,la un bmw e46 2003 hidramat(150cp).

la spart pt ca iau recomandat cei de la service unde isi facuse turbina,(cica sunt 2 catalizatoare)sa dus la un prieten cu garaj si cu elevator si cu autogenul ia facut o''usita sau gura de vizitare'' si a spart ceramica si sitele din inauntru.

acuma ii trage mult mai bine(scartait de roti si in treapta a treia(hidramat) si a juns cu ea la 230 km pe ora)

ma duc sa mi fac si eu ,daca a mai facut cineva va rog sa mi spuna si mie !\

aaaa,si se aude turbina suerand (fluierand)intre 1800---2500 !placut!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
Ala original l am lovit , si s a spart , s a aprins becul in bord , cand l am dat jos mai avea doar jumatate de sita in el , mi am luat unul bosal ca era mai ieftin , mergea masina mai bine , tragea mai bine si consuma mult mai putin , dar cum ieseam in afara orasului se aprindea becul iar , dupa cateva mii de km , zdranganea , era bucati pe interior , am fost de unde l am luat si mi a dat altul pe care scria bmw , din Germania , eram fericit , credeam ca a dat norocul peste mine :)) , cu asta tragea mai prost , consuma mult mai mult , dar si cu asta imi aprinde becul , acuma nu stiu ce sa mai fac , imi trebuie unul bun sa nu mai am becul aprins , unul original la reprezentanta e 52 mil , nu o sa dau niciodata atatia bani:)), o sa ma gandesc la unul la sh , astea sport sunt bani aruncati, nu mai faceti tampenii sa schimbati piese care merg, sau modificari, catalizatorul trebuie sa faca o presiune pe evacuare ca sa mearga motorul in parametrii, daca stiti un sport bun care nu da erori , vreau si eu , bafta
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.