Jump to content

Ce fel de casca arata mai bine la un scuterist ?


fabius

Recommended Posts

Ce fel de casca arata mai bine pe scuter ?

Mie personal mi se pare chiar penibil sa vezi un scuterist cu casca integrala.

Eu am vreo 3 casti din alea de tip nazist, una alba si 2 negre pentru scuter bineinteles si una integrala de culoare neagra.

Bineinteles ca asta depinde si de ceea ce ai intre picioare ( nu va ganditi la prostii, la scuter ma refer )

Daca ai un scuter tip motor de viteza da bine o casca integrala, sau daca e tip motocross bineinteles o casca de motocros.

Dar cand spun scuter ma gandesc la un scuter clasic. Si despre asta as vrea sa vorbim.

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde...

Eu nu ma refeream strict la casca din aia de soldat nazist.

Ma refeream la casca de scuter clasica, cea pana la urechi.

Cum e sa vezi unul pe scuteru cu casca integrala mai mare decat scuterul ? :twoup:)

Ii mai lipsesc genunchierele si cotierele :twoup:

Ce pot sa iti spun este ca in italia rade lumea de tine pe strada daca te vede cu casca integrala pe scuter.

Link to comment
Share on other sites

serios , nu dau doi bani ce zic unii, aş alege-o pe cea care consider eu că-mi oferă o protecţie mai bună , evident cea completă cu tot cu bărbie.

+1

 

Sunt destui cocalari de 16 ani care merg cate 3 pe scuter si fara nici o casca, oare ii admira cineva?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Toate castile ar trebui sa ofere protectie, pentru asta sunt facute.

Castile pt scuter sunt facute sa ofere protectie in anumite conditii, cele pentru motor in alte conditii.

Eu intrebam ce ar fi ok si din punct de vedere estetic si din punctul de vedere al sigurantei.

Casca din poza postata de ciupanezu si mie mi se pare ok, am avut si eu una de genul ala mai demult dar s-a zgariat viziera ca naiba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Parerea mea ca tipul asta de casca te protejeaza doar daca te tine cineva de picioare si-ti da drumul in cap. In rest, e degeaba. Si eu cred ca macar o casca cat de cat safe e cea half-face e ok, mai ales daca are si bara pt barbie. O alta varianta ar fi una flip-up, in genul celor de politisti. In rest, cele de tip nazi sunt doar frumoase, insa in cazul unor cazaturi, cand dai cu capul de asfalt cu toate partile capului numai cu crestetul capului nu... Oricum tu stii mai bine ce-ti place, cum mergi, ce experienta pe motor, etc. Conteaza si asta.
Link to comment
Share on other sites

am un bun prieten care a mers ani buni cu o casca mult mai scumpa decat motorul

si anume are o casca ARAI si din 2001 pana anul trecut a avut o motocicleta ij,mereu radeam cand cadea nu-l interesa de motor sau daca se loveste el punea mainile la cap sa nu zgarie casca

acum el are un suzuki de 600 si aceiasi casca

o casca buna te tine o viata

si sfat daca e sa iei o casca iau negru,gri ceva de genul asta si nu colorata care sa se asorteze cu motorul pentru ca la revanzarea motorului trebuie sa schimbi si casca pentru ca nu se va asorta cu noul motor

Link to comment
Share on other sites

am un bun prieten care a mers ani buni cu o casca mult mai scumpa decat motorul

si anume are o casca ARAI si din 2001 pana anul trecut a avut o motocicleta ij,mereu radeam cand cadea nu-l interesa de motor sau daca se loveste el punea mainile la cap sa nu zgarie casca

acum el are un suzuki de 600 si aceiasi casca

o casca buna te tine o viata

si sfat daca e sa iei o casca iau negru,gri ceva de genul asta si nu colorata care sa se asorteze cu motorul pentru ca la revanzarea motorului trebuie sa schimbi si casca pentru ca nu se va asorta cu noul motor

O casca buna te tine doar la un impact cu solul sau un accident unde ai lovit casca, dupa care toti producatorii recomanda schimbarea ei.

Link to comment
Share on other sites

Nu am inca prieteni la BMW Ag.

Ideea e sa nu-l zapacim pe colegul cu scuterul sau sa ne dam destepti. Daca scrie Schubert atunci spunem ca e casca Schubert. Daca scrie BMW/System 4 sau 5 atunci spunem ca e casca BMW System 4 sau 5. Ca asa e corect. Restul sunt ... fineturi. Oricum pe site la Schubert nu gasesti System 5 si nici la BMW casti Schubert.

Daca vrei casca Schubert la scuter, as merge pe J1. Iar C2 de la Schubert nu are nici o legatura cu System5.

 

Cat despre o casca care te tine o viata sper sa nu ai viata cat se recomanda a atine o casca. Maxim 2-3 ani. Chiar si la o cazatura de la peste 1m., daca o scapi pe ciment fara sa ai accident, ar fi bine sa o schimbi. Intreaba-ti toti prietenii :twoup: .

 

Multumesc si sper ca ti-ai luat casca deja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.