Jump to content

Recommended Posts

Am cumparat anvelope de vara Michelin PRIMACY HP ZP (adica run flatul lor!). Vreau acum sa-mi cumpar si jante! Problema este ca nimeni nu-mi poate spune daca jentile de aliaj sunt cele obisnuite, ca pentru anvelope normale, sau sunt speciale pt. run flat!! In al doilea rand: senzorul care da informatia la computerul de bord, in momentul in care mergi pe pana, unde este montat? Pe janta, in valva? Nimeni nu stie, nici Auto bavaria nici dealerii de jante!
Link to comment
Share on other sites

Despre ce masina este vorba ?

Modelele noi nu mai au senzor de presiune. Modificarea presiunii este calculata indirect, prin interpretarea semnalului de la ABS referitor la turatia rotilor.

Link to comment
Share on other sites

Despre ce masina este vorba ?

Modelele noi nu mai au senzor de presiune. Modificarea presiunii este calculata indirect, prin interpretarea semnalului de la ABS referitor la turatia rotilor.

116i, din 2005. Deci ce jante pun: normale sau?

Link to comment
Share on other sites

eu am pus la masina sotiei (118d/2006) jante normale pe 17 (inteso, parca), incaltate cu runflat_uri Euph@ria de la Pirelli.

sincer, nu stiu daca si unde are senzorul de roti/presiune dar, atunci cand scade presiunea, chiar si f f putin, imi apare mesaj pe display.

mesaj care, atentie, nu dispare odata cu remedierea problemei, nici prin scotarea bornei de la baterie (cum am mai auzit :twoup: ), ci

prin resetarea din calculator (daca ai navi, ai functia RPA).

Link to comment
Share on other sites

eu am pus la masina sotiei (118d/2006) jante normale pe 17 (inteso, parca), incaltate cu runflat_uri Euph@ria de la Pirelli.

sincer, nu stiu daca si unde are senzorul de roti/presiune dar, atunci cand scade presiunea, chiar si f f putin, imi apare mesaj pe display.

mesaj care, atentie, nu dispare odata cu remedierea problemei, nici prin scotarea bornei de la baterie (cum am mai auzit :twoup: ), ci

prin resetarea din calculator (daca ai navi, ai functia RPA).

Da, OK!

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca pt cauciucuri runflat .. merg doar jante pt run-flat ... pe jante pt run-flat merg si cauciucuri normale . .. cat te'au ajuns cauciucurile ... eu am luat 205x55r16 indive de viteza pana la 240 ... 102eur/bucata ... michelin pilot de care ai luat si tu
Link to comment
Share on other sites

Dupa cate stiu BMW-urile folosesc jante H2 si EH2.Pentru runflat pofi folosi numai EH2.

In functie de modelul de masina pot exista senzori de presiune sau nu.

Cel mai sigur afli la o reprezentanta BMW.

Imi poti spune care este diferenta intre cele doua tipuri?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Nu conteaza ce jante ai ! Caucuicurile Run Flat se monteaza pe orice janta. Eu am achizitionat acum 2 luni un 118d din 2008 si sunt foarte multumit de el si pentru ca a venit iarna am cumparat anvelope Run Flat de iarna care le-am montat pe jantele din dotarea masinii. Nasul meu are un seria 3 cu jante de BMW dar cu anvelope Run Flat si nu are nicio problema ! Sincer nu vad care ar fi diferenta dintre janta normala si cea pentru Run Flat.
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spune si Ochean: NU E OBLIGATORIU nevoie de jante speciale. La montare insa, e nevoie de scule speciale pentru instalarea cauciucului pe janta. Dar ESTE RECOMANDAT sa ai jante speciale - cu masurarea presiunii in anvelope. Este o masura de siguranta - fara asta este posibil sa circuli fara sa realizezei ca ai o pana si de aici pot decurge probleme serioase.

 

Dar... chiar vrei sa faci asta? Sa inlocuiesti anvelopele standard cu unele run-flat? Eu spun ca sa te mai gandesti. Si asta o spun in ideea in care ORICAND eu as face trecerea invers (am si pe 5 si pe 6 astfel de anvelope). Beneficiile sunt mai mult marketing decat realitate, in timp ce punctele slabe sunt certe si ma confrunt cu ele in fiecare zi.

 

PS: Explicatia de la inceputul postului mi-a fost data si mie de la reprezentanta cand discutam despre schimb cu unele normale

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dupa cum spune si Ochean: NU E OBLIGATORIU nevoie de jante speciale. La montare insa, e nevoie de scule speciale pentru instalarea cauciucului pe janta. Dar ESTE RECOMANDAT sa ai jante speciale - cu masurarea presiunii in anvelope. Este o masura de siguranta - fara asta este posibil sa circuli fara sa realizezei ca ai o pana si de aici pot decurge probleme serioase.

 

Dar... chiar vrei sa faci asta? Sa inlocuiesti anvelopele standard cu unele run-flat? Eu spun ca sa te mai gandesti. Si asta o spun in ideea in care ORICAND eu as face trecerea invers (am si pe 5 si pe 6 astfel de anvelope). Beneficiile sunt mai mult marketing decat realitate, in timp ce punctele slabe sunt certe si ma confrunt cu ele in fiecare zi.

 

PS: Explicatia de la inceputul postului mi-a fost data si mie de la reprezentanta cand discutam despre schimb cu unele normale

 

Nu e nevoie de jante speciale

Masina mea a venit cu runflaturi puse pe jante normale cu capac... ulterior le-am schimbat cu jante de aliaj, dar nici alea nu sunt speciale pt runflat

Sincer, nici mie nu-mi plac runflaturile... acum 2 zile mi-am pus cauciucurile de iarna (care sunt normale) si e mare diferenta!

Partea nasoala e ca nu am loc pentru roata de rezerva in portbagaj... bine, nu ca as sta sa schimb vreodata o pana :) ... de obicei ma duc si zambesc frumos la un taximetrist sa ma ajute :lol: Iar cu runflaturile nu am avut pana inca :)

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu o intrebare,am intampinat o problema cu martorul de la presiune in bord la un 120d din 2007 si am refacut presiunea la toate cele 4 roti si nu imi dispare martorul nici dupa reset,ceva solutii?

Nu stiu daca e cazul... dar din iDrive ai incercat? Acolo ai o optiune de "recitire" a presiunii din pneuri.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat anvelope de vara Michelin PRIMACY HP ZP (adica run flatul lor!). Vreau acum sa-mi cumpar si jante! Problema este ca nimeni nu-mi poate spune daca jentile de aliaj sunt cele obisnuite, ca pentru anvelope normale, sau sunt speciale pt. run flat!! In al doilea rand: senzorul care da informatia la computerul de bord, in momentul in care mergi pe pana, unde este montat? Pe janta, in valva? Nimeni nu stie, nici Auto bavaria nici dealerii de jante!

cat ai dat pe cauciucuri ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Dupa cum spune si Ochean: NU E OBLIGATORIU nevoie de jante speciale. La montare insa, e nevoie de scule speciale pentru instalarea cauciucului pe janta. Dar ESTE RECOMANDAT sa ai jante speciale - cu masurarea presiunii in anvelope. Este o masura de siguranta - fara asta este posibil sa circuli fara sa realizezei ca ai o pana si de aici pot decurge probleme serioase.

 

Dar... chiar vrei sa faci asta? Sa inlocuiesti anvelopele standard cu unele run-flat? Eu spun ca sa te mai gandesti. Si asta o spun in ideea in care ORICAND eu as face trecerea invers (am si pe 5 si pe 6 astfel de anvelope). Beneficiile sunt mai mult marketing decat realitate, in timp ce punctele slabe sunt certe si ma confrunt cu ele in fiecare zi.

 

PS: Explicatia de la inceputul postului mi-a fost data si mie de la reprezentanta cand discutam despre schimb cu unele normale

 

Nu e nevoie de jante speciale

Masina mea a venit cu runflaturi puse pe jante normale cu capac... ulterior le-am schimbat cu jante de aliaj, dar nici alea nu sunt speciale pt runflat

Sincer, nici mie nu-mi plac runflaturile... acum 2 zile mi-am pus cauciucurile de iarna (care sunt normale) si e mare diferenta!

Partea nasoala e ca nu am loc pentru roata de rezerva in portbagaj... bine, nu ca as sta sa schimb vreodata o pana :) ... de obicei ma duc si zambesc frumos la un taximetrist sa ma ajute :lol: Iar cu runflaturile nu am avut pana inca :)

 

Salut, si eu am runflat. Spune-mi, te rog, de unde ai luat anvelope de iarna si jante de otel ?

Stiu, sunt multe rezultate la o cautare google pe tema asta, dar, ma gandesc ca daca esti multumit cu ce si de unde ti-ai luat, sa ma ajuti cu un sfat.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spune si Ochean: NU E OBLIGATORIU nevoie de jante speciale. La montare insa, e nevoie de scule speciale pentru instalarea cauciucului pe janta. Dar ESTE RECOMANDAT sa ai jante speciale - cu masurarea presiunii in anvelope. Este o masura de siguranta - fara asta este posibil sa circuli fara sa realizezei ca ai o pana si de aici pot decurge probleme serioase.

 

Dar... chiar vrei sa faci asta? Sa inlocuiesti anvelopele standard cu unele run-flat? Eu spun ca sa te mai gandesti. Si asta o spun in ideea in care ORICAND eu as face trecerea invers (am si pe 5 si pe 6 astfel de anvelope). Beneficiile sunt mai mult marketing decat realitate, in timp ce punctele slabe sunt certe si ma confrunt cu ele in fiecare zi.

 

PS: Explicatia de la inceputul postului mi-a fost data si mie de la reprezentanta cand discutam despre schimb cu unele normale

 

Nu e nevoie de jante speciale

Masina mea a venit cu runflaturi puse pe jante normale cu capac... ulterior le-am schimbat cu jante de aliaj, dar nici alea nu sunt speciale pt runflat

Sincer, nici mie nu-mi plac runflaturile... acum 2 zile mi-am pus cauciucurile de iarna (care sunt normale) si e mare diferenta!

Partea nasoala e ca nu am loc pentru roata de rezerva in portbagaj... bine, nu ca as sta sa schimb vreodata o pana :D ... de obicei ma duc si zambesc frumos la un taximetrist sa ma ajute :) Iar cu runflaturile nu am avut pana inca :)

 

Salut, si eu am runflat. Spune-mi, te rog, de unde ai luat anvelope de iarna si jante de otel ?

Stiu, sunt multe rezultate la o cautare google pe tema asta, dar, ma gandesc ca daca esti multumit cu ce si de unde ti-ai luat, sa ma ajuti cu un sfat.

 

Multumesc anticipat.

 

Nu stiu daca mie mi te-ai adresat, nu de alta, dar nu prea am cun sa fiu multumit :lol:

In fine, ai dat reply la postul meu, asa ca iti raspund... le-am luat de la un user de pe forum, asa ca nu stiu cat te ajuta raspunsul meu...

Dar exista vreo 2 site-uri (poate chiar mai multe) cu preturi foarte bune... eu nu mai tin minte adresele web, dar poate ne ajuta baietii de pe forum:5:

Acum depinde daca le vrei noi sau sh... normale sau run flat...

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca mie mi te-ai adresat, nu de alta, dar nu prea am cun sa fiu multumit :)

In fine, ai dat reply la postul meu, asa ca iti raspund... le-am luat de la un user de pe forum, asa ca nu stiu cat te ajuta raspunsul meu...

Dar exista vreo 2 site-uri (poate chiar mai multe) cu preturi foarte bune... eu nu mai tin minte adresele web, dar poate ne ajuta baietii de pe forum:5:

Acum depinde daca le vrei noi sau sh... normale sau run flat...

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult :D

 

Imi cer scuze, cred ca din ...viteza (la 123d te obisnuiesti repede cu viteza :lol: ) am uitat sa pun si ĂŁ la sfarsit.

Vreau sa trec peste iarna, deci nu-i musai sa fie runflat. Nici noi nu-i musai sa fie. Dar nici mancate prea mult :)

 

Oricum, merci frumos pentru raspuns. O sa ma mai interesez, ca deja incep sa-i inghete flack-urile :))

 

Stima!

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, cred ca din ...viteza (la 123d te obisnuiesti repede cu viteza :) ) am uitat sa pun si ă la sfarsit.

Vreau sa trec peste iarna, deci nu-i musai sa fie runflat. Nici noi nu-i musai sa fie. Dar nici mancate prea mult :)

 

Oricum, merci frumos pentru raspuns. O sa ma mai interesez, ca deja incep sa-i inghete flack-urile :D)

 

Stima!

 

Nu-i problema :) Doar ca nu stiam daca mi te adresezi mie :)

Mi-am adus aminte unul din site-uri, am si verificat daca e buna adresa... http://www.cauciucuridirect.ro/

Pentru SH uita-te si la mica publicitate aici pe forum... desi, in perioada asta, multa lume cauta sa cumpere; oricum, preturile sunt bune, acum depinde si ce noroc ai... Nici ale mele n-au fost noi, dar sunt in stare foarte buna... Si eu anul trecut tot la vremea asta am schimbat cauciucurile :lol: Ar fi bine sa te grabesti totusi, au anuntat ca se strica vremea :D

Edited by monique
Link to comment
Share on other sites

Am cerut la cauciucuridirect o oferta pentru 4 cauciucuri de iarna.

Vineri am primit : 290 RON / buc.

Luni le-am zis ca le iau. Mi-au trimis noul pret : 320 RON / buc.

Miercuri le-am zis sa imi trimita proforma sa le-o platesc. Noul pret : 349 RON / buc.

Le-am spus ca am primit o oferta vineri si ca orice oferta este valabila 1-2 saptamini,

prin urmare ii rog sa o onoreze. Dupa citeva emailuri si nici un raspuns nici pina astazi,

am cautat si am gasit in alta parte exact acelasi model la 260 RON / buc.

 

Si pentru mine a fost o surpriza neplacuta, deoarece mai comandasem la ei anterior de 2 ori fara probleme. Se pare ca doar in situatiile mai delicate se vede cel mai bine seriozitatea unora. Cu greu sa-i mai recomand.

 

Foarte buni cei de la cauciucuridirect.Atat la preturi cat si la seriozitate si livrare.Recomand
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.