Jump to content

Euro 2 sau Euro 3 ?


mosquito

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest lacusta

Du-te mai intai la RAR si vezi ce zic cei de acolo despre norma de poluare. S-ar putea sa fie chiar non euro chiar daca are catalizator, ca in cazul tau.

E46 320i: pana 05/1999 euro 2 si >06/1999 euro 3.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am intrat ceva mai tarziu si am vazut ca ai o masina identica cu a mea 318 TDS sedan din 1998. Am luat-o anul trecut, i-am facut carte de identitate si este EURO 2! Am incercat s-o inmatriculez iar taxa era in jur de 3300 euro si am renuntat pana acum doua luni cand am inmatriculat-o in BG. Sincer imi pare rau ca n-am facut-o mai demult.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut! Cel mai bine e sa ai un bulgar prin preajma. Eu cunosc unul care are afaceri in Bucuresti. Deci, gasesti bulgarul, stabilesti comisionul (500-600 eur) si mergeti cu masina in orasul de domiciliu din Bg. Acolo se face un contract de vanzare-cumparare intre tine si el si mai departe el inmatriculeaza auovehiculul pe numele sau. Totul dureaza o zi lucratoare. Carte verde, revizie tehnica, chitanta de la circa financiara, talon si un fel de Carte de Identitate, procura speciala pe numele tau tradusa si legalizata. cam asta e...
Link to comment
Share on other sites

Salut! Cel mai bine e sa ai un bulgar prin preajma. Eu cunosc unul care are afaceri in Bucuresti. Deci, gasesti bulgarul, stabilesti comisionul (500-600 eur) si mergeti cu masina in orasul de domiciliu din Bg. Acolo se face un contract de vanzare-cumparare intre tine si el si mai departe el inmatriculeaza auovehiculul pe numele sau. Totul dureaza o zi lucratoare. Carte verde, revizie tehnica, chitanta de la circa financiara, talon si un fel de Carte de Identitate, procura speciala pe numele tau tradusa si legalizata. cam asta e...

 

 

Mersi frumos, si daca se razgandeste si zice ca e masina lui? :twoup:

 

Nu serios, cum esti sigur ca omu' nu-ti face probleme?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu prea poti. Si chiar daca nu se razgandeste dar moare tot e o problema.

 

A mai fost un caz in care bulgarul a luat banii de RCA dar el a dat o chitanta pe post de RCA. Victima a facut accident in romania si a descoperit ca nu are rca si va plati din buzunar.

 

Daca nu il cunosti (pe bulgar) e f. dificil. Chiar daca il cunosti e riscant.

 

Ref. la catalizator se poate monta dar costurile depasesc taxa de inmatriculare (nu schimbi doar catalizatorul); (deci nu merita). Ulterior se face un control special la RAR - imi scapa denumirea - care costa si ala f. mult.

 

Cand nu se putea inmatricula o masina euro 2 de nici un fel merita investitia (cam 2500 euro daca nu ma insel)

 

Mai bine platesti 1800 si mergi la sigur. Au fost cazuri in care masina nu s-a incadrat nici dupa investitie.

 

Solutia mea: Plateste si cauta un avocat sa-ti recuperezi banii. Eu deja am avocatul si nu am inca masina :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nimic mai adevarat! Tot ce ai spus este perfect adevarat! Masina este vanduta si proprietar este bulgarul! Acesta se poate duce inclusiv sa faca un imprumut si sa garanteze cu masina... Totusi, tu ai originalele actelor, o procura tradusa si legalizata prin care te poti folosi de masina pe teritoriul U.E. si poti inclusiv sa vinzi masina iar ca sa fii si mai linistit poti avea si un contract de vanzare-cumparare (in buzunar) intre tine si o terta persoana. Si toate astea ca sa nu platesti o taxa aberanta indiferent a cata varianta revizuita si adnotata este! Nu incurajez pe nimeni sa recurga la aceasta inmatriculare, aveti carnet deci sunteti majori si puteti decide singuri ce aveti de facut.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.