Jump to content

Chestii interesante la iDrive


Recommended Posts

Din ciclul stiati ca?

 

1. Daca am sapat undeva adinc in meniurile iDrive, sa zicem undeva sub Navigation, si a trebuit sa ies afara in meniul principal, apasind butonul iDrive pt mai mult de 3 sec ma duce inapoi la ultimul meniu unde am fost

 

2. Daca de undeva din adincurile unui meniu, sa zicem sub Navigation, vreau ceva sa zicem la Climate, nu trebuie sa click pe Menu, si pe urma sa dau stinga din butonul iDrive la Climate. Ci pur si simplu, de oriunde as fi, trag si tin 3 sec butonul iDrive catre stinga.

 

Daca mai stie cineva chestii interesante, sa spuna sa stim toti :-)

Link to comment
Share on other sites

Alta chestie. Mi-am downloadat manualul masinii (ca deh, nu aveam rabdare pina imi vine), un E60. Am ales sa iau versiunea din 2004 ca atunci imi este fabricat tigruletul. Si sint diferente fata de manual (de ex. nu am Autostore in popup menu la FM radio - ceea ce nu mai e o problema ca m-am lamurit ca e si mai bine acum). Ce vreau de fapt sa spun este ca aparent am o versiune de firmware mai noua decit cea de la data publicarii manualului.

 

Dar... ce versiune?

 

Incercind sa aflu raspuns la asta, cautind pe net, am gasit ca e un meniu de test care se activeaza astfel (si chiar functioneaza pe masina mea):

 

1. din menual principal iDrive (ala frumos colorat, cu Climate, Navigation, Entertainment si Communication) se apasa butonul iDrive pt. mai mult de 8 sec.

2. se roteste 3 clicks la dreapta

3. 3 clicks la stinga

4. 1 click la dreapta

5. 1 click la stinga

6. 1 click la dreapta

7. se apasa butonul iDrive

8. ne uitam in meniul Versionkontrolle

9. click pe Menu dupa ce am terminat de holbat la litere si cifre ininteligibile

 

Cu toate astea, n-am aflat ce versiune de soft am. Ma lumineaza cineva? Sau trebuie sa ma tin de capul alora de la service sa imi spuna si mie data viitoare?

Edited by Thebe
Link to comment
Share on other sites

Dar... ce versiune?

 

 

Cu toate astea, n-am aflat ce versiune de soft am. Ma lumineaza cineva? Sau trebuie sa ma tin de capul alora de la service sa imi spuna si mie data viitoare?

55321[/snapback]

 

 

Poti afla daca conecteaza masina la tester pentru reprogramare.Acolo va arata versiunea existenta si ce computere necesita update.

Link to comment
Share on other sites

1. din menual principal iDrive (ala frumos colorat, cu Climate, Navigation, Entertainment si Communication) se apasa butonul iDrive pt. mai mult de 8 sec.

2. se roteste 3 clicks la dreapta

3. 3 clicks la stinga

4. 1 click la dreapta

5. 1 click la stinga

6. 1 click la dreapta

7. se apasa butonul iDrive

8. ne uitam in meniul Versionkontrolle

9. click pe Menu dupa ce am terminat de holbat la litere si cifre ininteligibile

 

 

55321[/snapback]

 

 

Asa afli ce hardware si software foloseste CID ,M-ASK si computerele conectate pe MOST(radio,amplif,nav,etc).Nu cred ca iti vei da seama ce versiune s-a folosit.

Link to comment
Share on other sites

CIP 16.1 E060-05-03-520

CIP 16.0 E060-04-09-555

CIP 15.2 E060-04-09-555

CIP 15.0 E060-04-09-555

CIP 13.3 E060-04-09-504

CIP 13.2 E060-04-09-504

CIP 12.0 E060-04-06-500

CIP 11.0 E060-04-03-505

CIP 10.1 E060-03-12-527

CIP 10.0 E060-03-12-525

55334[/snapback]

astea fiind ce? si parca.... CIP 16.xx e deja cam vechi. se vehicula versiunea asta pe la inceputul anului. eu cred ca am ceva mai nou de atit. dar cit?

Link to comment
Share on other sites

ia si tu www.e60.net la pas si o sa gasesti o gramada de lucruri interesante

 

OFFTOPIC

Ai bluetooth? ce telefon folosesti? are cradle?

55336[/snapback]

pai am luat si forumul ala la pas. dar aia sint mai toti in state, cind zic navigatie se refera la aia professional (cu harta), cei care vor buletooth (post-delivery) au deja navi (adica si voice commands incluse - desi masina are dou microfoane: unul pt VC si altul pt. telefon) etc. eu speram sa pot discuta chestiile astea cu cineva din .ro (in afara de Romulus, care stim toti cit de tare il frige acum :blink:).

 

nu, nu am bluetooth. dar as vrea sa imi pun. cindva la primavara, cind imi revin putin cu banii... am inteles ca va costa destul de piperat, ca nu am o gramada de sirme trase. ma gindesc ca atunci cind am sa o fac, sa o fac undeva in .de. pareri? preturi (daca stie careva)? probleme ce pot sa apara?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.