Jump to content

e60 525 dA


sos

Recommended Posts

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...mda...posibil si mai ieftine, dar sunt mai nasoale cred...sau crapa mai repede...oricum pt.E61 mai greu se gasesc...insa unii spuneau ca pot aparea erori in bord...asa e?

 

eu le am montate de ceva timp si nu am avut nici o problema... pot aparea cu alte kitsch-uri, cum ar fi stopurile alea cu leduri ce se gasesc pe piata la noi si arata oribil. din cate stiu bruce a facut un kit si pt e61. ar trebui sa ii dai un mail si sa discuti cu el. eu asa am facut. e foarte serios si prompt.

 

legat de meniul ascuns am sa caut un link unde e descris si am sa-l postez aici, deoarece imi e cam greu sa-l descriu.

Link to comment
Share on other sites

Cam asta ar fi o descriere a modului de accesare a meniului ascuns din bord.

 

1) Turn ignition key to position 1 (Radio)

2) Press and hold Trip button until 01.__ appears.

3) The car’s chassis number will soon appear below this – add the last five digits together, and remember this total for later on.

4) Press and hold Trip button to get 01.__ again, and then keep pressing the Trip button repeatedly until menu “19 Lock On” appears

5) As soon as 00 appears below it, immediately keep pressing the Trip button until this figure reads the same as the total number of the last five digits of the chassis number which were added together previously

6) Wait momentarily until menu 01.__ appears, and then press the Trip to get menu 07.__, and the temp. will appear.

If the car is started from this menu, you will get a continuous temp. read-out until the ignition is switched off again.

 

sau aici

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=51049

Link to comment
Share on other sites

salut acuma ma uitam la trimurile tale si imi place cum arata si vreau sa montez si eu folie pe trimurile mele, cum ai demontat trimurile de pe bord si usi?? dar butonul de la Idrive? saptamana viitoare sper sa imi fac timp de ele, eu ma gandeam sa pun folie si pe plasticul de la comenzile pentru clima, si pe unitatea audio, asa ar avea o continuitate cu partea de jos...
Link to comment
Share on other sites

am cateva poze facute de la montajul foliei.imediat ce ajung la calculatorul personal am sa postez pozele si cateva instructiuni... la bord e chiar usor de demontat totul. cel mai mult de lucru e la manerele de la usi. pentru a le putea scoate e nevoie sa dai jos tot panoul interior, dar revin cu mai multe explicatii ...
Link to comment
Share on other sites

la panourile de usi nu este problema deoarece am vazut despre ce este vorba cand mi-au montat folia pe geamuri, imi dadusera jos geamul si asa ca au fost nevoiti sa dea jos panoul, ce nu stiu este partea ce o numesti usoara, bordul.... astept niste instructiuni, mersiii mult
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am promis ...

 

Prima data am scos butonul de avarie respectiv cel de blocare a usilor. Ulterior am realizat ca acesta putea fi scos mult mai usor dupa scoaterea trimului, fara a risca zgarierea elementelor, prin impingere de la interior spre exterior:

 

 

 

Pasul al doilea a fost extragerea trimului de pe bord. Am inceput din partea dreapta prin introducerea unui obiect ascutit si lat intre trim si bord. Am tras usor de trim si a iesit din prima clema. Acesta a iesit cu tot cu grilele de aer. Am contiunat sa trag pana am scos triul dintr-un capat in altul ...

 

 

 

Clemele se pot vedea in poza de mai jos:

 

 

 

Panoul de clima este prins in doua surube in partea de sus. Acestea devin vizible dupa inlaturarea trimului.

 

 

 

In continuare nu mai am poze dar am sa indic locurile unde se afla restul clemelor de la ornamentul de pe bord.

 

 

 

Trebuie prins de acea zona si tras inspre exterior la fel ca si la trimul de mai sus. Odata desprinse aceste cleme va iesi intreaga fata bordului. (de la clima pana la butoanele pdc, dsc,...) Surubele de sus sunt singurele care trebuiesc desfacute. Odata scoasa fata centrala se va observa ca e compusa din mai multe parti, acestea fiind prinse intre ele tot prin cleme...

 

Apoi am trecut la trimul de pe consola centrala, cea cu schimbatorul si butonul de i-drive. Pentru a scoate maneta schimbatorului, se pozitioneaza pe N si se trage cu putere in sus. Nu se strica absolut nimic, doar trebuie avut grija sa nu se loveasca ceva in momentul cand iese. Eu am nimerit oglinda retrovizoare ...

 

 

 

Capacul de la butonul de i-drive iese foarte usor. Trebuie doar tras in sus cu mana. E de ajuns doar inlaturarea capacului. Butonul menu iese si el usor, doar prin tragerea acestuia in sus. Eu m-am obisnuit si deja pot sa-l extrag cu mana si pe acesta. Altfel se poate folosi un obiect lat pentru a-l scoate. Apoi trebuie desfacute cele doua suruburi indicate prin sageti ce se gasesc sub mansonul schimbatorului de viteze.

 

 

 

Pasul urmator e extragerea trimului de pe consola centrala. Acesta mai are doua cleme similare cu cele de la trimul de pe bord in partea dinspre cotiera.

 

 

 

Cam asta ar fi tot. Destul de usor. Trebuie doar atentie la cleme ca nu cumva sa se rupa. Penru trimurile de pe usi trebuiesc date jos panourile. Sunt prinse cu surube in partea din spate. Mai pun cateva poze cu produsul finit ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da. 3M. Uneori arata bine, uneori nu-mi place. Depinde foarte mult de unghiul din care e privita si de lumina. Cand e lumina puternica (soare) are o tenta albastruie si nu imi place. Sunt momente cand imi place chiar foarte mult. E foarte important sa fie curata tot timpul, fara nici o urma de praf...
Link to comment
Share on other sites

ti-a iesit super bine ... nici eu nu sunt multumit cum se vede ... am mai vazut la cineva .. cateodata mi se pare ca se vede si ca e cam tiganie .. alteori imi place si de aceea am ezitat s-o fac ... plus ca imi e frica la cleme sa nu se .... rupa <_<
Link to comment
Share on other sites

arata mai bine piano black ... pare mai select , rafinat

 

exact. bine zis. nu stiu cum va arata pe interior negru. nu gasesc poze cu piano black si interior negru ... iar alta culoare nu mi s-ar parea potrivite. lemnul mie nu prea imi place. bine, daca as fi avut ornamente de lemn nu le-as mai fi facut nimic, dar plastic mat ... chiar ma deranjau de cate ori le vedeam ...

Edited by sos
Link to comment
Share on other sites

da merci <_<

i-au iesit chiar bine zic eu. atat doar ca a folosit vopseaua aceea metalizata. eu as vrea sa fie negru simplu ... fara alte insertii ...

acum sunt iar pus pe ganduri. sa ma bag la creatii? daca nu ar iesi bine le-as duce ulterior la vopsitorie ... hm ... altfel te simti cand "e facut de mana ta" ...

o sa merg sa caut materiale ...

 

 

L.E. chiar arata bine si pe negru. o sa ma pun pe treaba clar ...

Edited by sos
Link to comment
Share on other sites

Mai am informatii ca ar exista un distribuitor de la Bucuresti care vinde la firmele de montat folie cu 50 ron mp. Asta am aflat-o de la un baiat ce monta folie la un atelier, dar cand i-am cerut numele si nr de tel al firmei respective nu a putut sa mi le dea. Se lovise de patron. Acum nu stiu cat de real e ceea ce mi-a spus. Cert e ca la un audi a4 respectivii i-au imbracat toate ornamentele de pe bord cu 90 de lei ... iar daca vrei sa cumperi e 50 de euro mp... firma ce monteaza e tot din Cluj, are ceva nume cu solar ... nu stiu cum <_<

 

Oricum mie nu mai imi trebuie folie ... o dau pe vopsit acum ... de abia astept sa prind cateva zile libere ...

Edited by sos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.