Jump to content

Consum 530d


Geme

Recommended Posts

Care e sensul intrebarii?

Vrei sa fii ironic sau?

8.2 litri la suta de km(urban) respectiv 7.5 litri la suta de km(extraurban).

 

Nu am vrut sa fiu ironic... cred ca smiley-ul ti-a dat impresia asta :twoup: Spune-mi te rog in ce conditii consuma 8,2L urban si 7.5L extraurban? Mers sportiv, mai putin sportiv, asta vreau sa stiu :twoup: Merci..

Link to comment
Share on other sites

530 d 2002 Steptronic 140k - Autostrada (drum lung - 1500 -2000 km) la 120-140 6,8L/100 km

oras 11,5 -13,5 L/100km depinde de stilul abordat si de timpul de folosinta a masinii

Edited by Gabi M
Link to comment
Share on other sites

cu masina din semnatura

 

am facut 980 de km Timisoara (benzinarie) -> Baia Mare -> Ocna Sugatag -> Manastirea Barsana -> Sigetu Maramatiei -> Timisoara (benzinarie)

 

bineteles se mai adauga si aerul conditionat cand a afost nevoie :twoup:

 

am alimentat cu 62l si la ralimentare mai aveam 7 l => 5.6

 

in Timisoara e 8.8 -> 10 cu aer

Link to comment
Share on other sites

daca nu esti din bucuresti e bine :twoup:

mie imi ia aici cam 17-18 cand e aglomerat ... consumul mediu urban e cam 14 iar cel extra 8,9 mers destul de tare.

 

 

sunt din constanta si merg mai mult seara cand e mai liber cu el. acum am 10,3% la 1300km din care 1000 numai in oras... daca merg pe drumuri mai aglomerate (gen Bucuresti) imi ia cam 14.

la un drum constanta-nurnberg am avut 6.8 %

Link to comment
Share on other sites

Consumul dat de mine e pentru Torino (urban) si doar autostrada. Pe strazi normale la drum intins si a mea consuma 5,3 l/100 la 80-90 km /h constant, dar aici nu prea merg asa ci doar cand vin in tara.

Cel mai mult am facut 1200 km si am intrat apoi in rezerva fixa. Wiena-Bacau si apoi Bacau-Buzau.

Edited by Gabi M
Link to comment
Share on other sites

salut! am si eu un e 39 530 d /2002 si la traficul din bucuresti nu ma reusit sa o scot sub 11.5% in regim de mers normal fara sport. pr este ca obc-ul imi arata 8,9,10%. cred ca la ce arata obc-ul mai tr sa pun vreo doi litri in plus. afara nu prea am iesit ca sa vad cat consuma. este defecta masina mea?
Link to comment
Share on other sites

mie imi lua 16-17 in oras aglomeratie pe zi , am fost am schimbat filtru de aer care era imbacsit , si revizia , ulei filtre , consumabile si acum am in jur de 11 pe seara cand e mai lejer si pe zi aglomerat in jur de 13.2% , afata cta-buc 7.5-8% alergat :twoup:

 

 

see ya !

Link to comment
Share on other sites

AM si eu un bmw 530d si sunt multumit de consum...cam 8.5-9 % urban....si 6-7% extraurban...bine, acum consumul poate fi diferit de la conducator la conducator...cei care conduc mai agresiv vor avea consumul un pic mai mare...depinde...
Link to comment
Share on other sites

Producatorul da pt e39 530d un consum urban de 9,8l%. Eu nu pot sa cred ca poti scoate un consum mai bun decat da producatorul. Indiferent cum conduci. Consumul cand este stabilit de catre producator, se face in conditii climaterice si asfaltice ideale. Ceea ce nu se poate intampla in realitate, cu atat mai putin la noi. Iar consumul se face in hale speciale si nicidecum pe strada. Asa ca probabil tu scoti consumul asta noaptea intr-un orasel care nu are semafoare sau prea multa circulatie. Iar in aceste conditii ala nu este considerat consum urban. Deci, nu poti scoate un consum urban mai bun decat da producatorul. Niciodata. Punct. Edited by Changing
Link to comment
Share on other sites

Producatorul da pt e39 530d un consum urban de 9,8l%. Eu nu pot sa cred ca poti scoate un consum mai bun decat da producatorul. Indiferent cum conduci. Consumul cand este stabilit de catre producator, se face in conditii climaterice si asfaltice ideale. Ceea ce nu se poate intampla in realitate, cu atat mai putin la noi. Iar consumul se face in hale speciale si nicidecum pe strada. Asa ca probabil tu scoti consumul asta noaptea intr-un orasel care nu are semafoare sau prea multa circulatie. Iar in aceste conditii ala nu este considerat consum urban. Deci, nu poti scoate un consum urban mai bun decat da producatorul. Niciodata. Punct.

adevar mare ...graiesti! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

incredibil ce putin va consuma voua masina bmw :twoup: ... in orasul bucuresti mie imi consuma 15-16l la 100 de km iar uneori chiar 20l daca merg ziua in aglomeratia mare

afara nu mi scade nicioadata sub 7.5-8 l si asta mers incet ca daca dau 190-200km/h sare peste 11l

e un 530da din 2004

pe idrive apare ok no faults si pusa pe tester la fel .. ok

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.