Jump to content

Probleme navi mare


Recommended Posts

Salut!

Am facut un upgrade la navi professional cu display 16:9, si am urmatoarea problema: display-ul este alb (mai exact negru, dar este o lumina alba in spate).

In rest merg toate: tunerul BM54, magazia de CD-uri, CD-player-ul din monitor. Banuiesc ca nu este compatibil display-ul meu cu computerul de navigatie (MKIII). Masina avea in dotarea originala navigatie cu monitor cu ecran mic in bord (ca un casetofon business, dar cu un diplay putin mai mare).

Aveti alte idei? Sau este cineva in craiova cu navi mare dispus sa-mi imprumute un computer de navigatie sa vad daca el este problema?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca n-o rezolvi, ma tenteaza pe mine sa fac aceasta conversie. Am Navi Business "mica" si MK4.

PS> Imi zici si mie te rog de ce anume am nevoie pt. a realiza aceasta conversie?

PS2> Ti-am lasat un mesaj privat. Te rog nu uita sa raspunzi, e important!

Edited by cristivw
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Intre timp am rezolvat problema: era de la computerul de navigatie. Cu un upgrade la MKIV am rezolvat.

 

La intrebarea ta, in poza atasata ai codurile (unele din ele s-ar putea sa nu le mai gasesti-au fost inlocuite cu altele mai noi) si pozele componentelor necesare pentru upgrade la navi mare.

 

Componenta A: cablaj navigatie (asta depinde de tipul de modul radio pe care il ai. Exista 3 tipuri: BM24 (prea vechi - nu recomand); BM 54 cu

pini rotunzi (se potriveste direct pe cablajul de la BM24); BM54 cu pini plati. Cablajul il gasesti pe ebay la aprox. 200E. Eu mi-am cumparat

toate mufele, pinii si cablurile necesare si mi-am facut singur cablajul (am iesit cam la 100E cu el).

 

Componenta B: monitor navi professional. Sunt iarasi 3 variante: cu caseta, cu minidisc (foarte rare) si cu CD. Recomand cu CD, deoarece

diferenta dintre varianta cu caseta si cea cu CD este max. 100E. Monitorul (varianta cu CD) variaza ca pret intre 400 si 600E.

 

Componenta C: modul radio, dupa cum am scris mai sus in una dintre cele 3 variante. Preturile (pentru module functionale) variaza intre 250E

(BM24) si 4-500E BM54. Mai exista si varianta de Asia/SUA (muuuuuuuuulat mai ieftina :twoup: ), BM 53 dar inca nu sunt % convins ca merge

la noi (ei au incrementul frecventei din 10 in 10 si noi din 5 in 5 (sau invers, nu mai stiu).

 

Componenta D: computerul de navigatie. Pentru navi professional trebuie minim MKIII. Computerul de navigatie pe care il ai tu nu iti va merge

(vei avea acelasi ecran alb ca si mine) deoarece acestea sunt codate pentru navi bussines. In Romania, pana acum, nu am auzit sa se poata

coda pentru navi mare. Se poate in UK, dar transportul dus-intors+operatiunea de codare in sine=altul. Deci trebuie sa iei al computer de navigatie

(daca te grabesti mai sunt MKIV pe 4tuning la 250E (un mega pret fata de 7-8-900 E de pe Ebay). Cand il cumperi sa intrebi daca a fost dat jos de pe

un navi professional (sa nu cumperi ce ai deja).

 

Componenta E: consola centrala. Sunt 4 variante posibile: cu scrumiera, fara scrumiera, cu scrumiera si banda argintie (aia pe care apesi cand deschizi

usita), fara scrumiera si banda argintie. Daca vrei varianta cu scrumiera (si nu ai scrumiera) trebuie sa comanzi scrumiera separat (50 RON :twoup: ). Consola in sine a fost 170 RON (GrozaDan de pe forum vinde componente noi pt. BMW). Atentie: sa fie consola pentru navigatie mare. Cealalta nu poate acomoda comenzile de la climatronic (sau aer conditionat in cazul tau).

 

Componenta H: suport modul radio (4 RON). Cel mai probabil nu vei gasi modulul radio cu acest suport, deci iti trebuie si asta.

 

Optional: modul TV. La asta nu stiu coduri, dar o simlpa cautare pe ebay cu E46+TV te va "lumina". Preturi intre 400 si 600E. Pe langa modulul TV iti mai

trebuie si antenele si cablurile aferente lor (cam 100E pe ebay, dar apar cam rar), cablul de legatura intre comp. navigatie si tuner TV (parca era 75E nou).

 

Restul componentelor (daca ai navi mic precum zici) le ai deja pe masina.

 

Preturile in E de mai sus sunt pentru componente second. Preturile la componente noi sunt halucinante (Ex. modul radio BM54 "numai" 2400RON).

 

Daca mai alte intrebari si stiu, iti raspund cu cea mai mare placere.

 

Multe detalii si coduri componente OEM gasesti pe realoem.com (preturi in $) sau bmwfans.info/original (preturi in E). Iti poti face o idee cu o marja

de +10-15% de preturile din RO.

 

Ionut

post-6404-1217271926_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Incredibil! Multumesc mult. Nu-mi vine sa cred, eu asteptam un mesaj privat si nu mai aparea, dar tu ai postat aici de atata vreme :twoup:

Bun, ia sa vedem. Deci, avand Navi Business, sa inteleg ca am nevoie urgenta de componentele (le scriu pe cele mai mari, la mufe nu ma refer acum)

- monitor, desigur

- modul radio bm54

- cablaj navigatie pentru bm54? am inteles bine? nu se potriveste ce am pe masina?

- mkIV - am pe masina, ce naiba fac cu el, sa nu caut altul degeaba? nu am cum sa ii schimb codificarea, nici macar la reprezentanta?

Sper ca am inteles bine. Restul nu sunt prioritati.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
si eu sunt interesat de exact acelasi lucru. am momentan la fel ca si cristi vw : navimic cu caseta + mk4 dvd navi in portbagaj + mag 6 cd. mersi ionut de informatii si astept cu interes raspunsul tau la postul precedent al lui cristi

 

Salut,

Si tu ai nevoie de cablajul navigatiei, de modulul radio si de computerul de navigatie codat pt. navi professional. Din vechiul sistem poti opri doar magazia

de cd-uri si 3 fire din vechea instalatie. In rest trebuie schimbat tot.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
si eu sunt interesat de exact acelasi lucru. am momentan la fel ca si cristi vw : navimic cu caseta + mk4 dvd navi in portbagaj + mag 6 cd. mersi ionut de informatii si astept cu interes raspunsul tau la postul precedent al lui cristi

 

Salut,

Si tu ai nevoie de cablajul navigatiei, de modulul radio si de computerul de navigatie codat pt. navi professional. Din vechiul sistem poti opri doar magazia

de cd-uri si 3 fire din vechea instalatie. In rest trebuie schimbat tot.

 

Sa-nbunesc cum sa ai nevoie de tot cablajul navigatiei, modul radio+comp de navigatie, daca ai navi mic, swap cu 16:9 la navi mic eu stiam ca se face plug and play, ai incercat tu si nu a mers ? Nu sunt aceleasi mufe ?

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt interesat de exact acelasi lucru. am momentan la fel ca si cristi vw : navimic cu caseta + mk4 dvd navi in portbagaj + mag 6 cd. mersi ionut de informatii si astept cu interes raspunsul tau la postul precedent al lui cristi

 

Salut,

Si tu ai nevoie de cablajul navigatiei, de modulul radio si de computerul de navigatie codat pt. navi professional. Din vechiul sistem poti opri doar magazia

de cd-uri si 3 fire din vechea instalatie. In rest trebuie schimbat tot.

 

Sa-nbunesc cum sa ai nevoie de tot cablajul navigatiei, modul radio+comp de navigatie, daca ai navi mic, swap cu 16:9 la navi mic eu stiam ca se face plug and play, ai incercat tu si nu a mers ? Nu sunt aceleasi mufe ?

 

Salut,

Sa lamurim o data pentru totdeauna.

Pe BMW seria 3 E46 exista patru tipuri de navigatie: navigatie mica cu caseta si display monocrom de aprox. 4x3 cm (poza 4), navigatie cu display color 4:3 de aprox. 10x10 cm (poza 3), navigatie cu display color 16:9 (poza 2) si o navigatie color cu telecomanda care vine montata in locul scrumierei (poza 1).

De la navi 4:3 la navi 16:9 se poate rece direct (este plug and play, mufele fiind identice).

De la navi cu ecran monocrom la navi 4:3 sau 16:9 se poate trece doar daca aveti display-ul, modulul radio, computerul de navigatie (care este codat pt navi

mic) si cablajul de legatura intre ele.

Sper ca s-a inteles.

 

Poza 4 (sau navi mic sau multi info display)

Poza 3 (sau navi 4:3)

Poza 2 (sau navi mare sau navi 16:9)

Poza 1 (nu stiu cum ii zice, dar vine montata in locul scrumierei si a butoanelor de DSC, scaune incalzite, harman kardon,etc.)

post-6404-1226645328_thumb.jpg

post-6404-1226645375_thumb.jpg

post-6404-1226645410_thumb.jpg

post-6404-1226645490_thumb.png

Edited by ionut_doc
Link to comment
Share on other sites

Ultima versiune de NavCoder :) Enjoy.

@ionut_doc, te asteptam cu un tutorial complet, ar fi suuuuper!

 

 

Pai si nu se poate decoda comp de navi (pt cei cu navi monocrom) si sa mai fie nevoie pt upgrade la 16:9 decat de dispaly, modul radio si cabluri?

Edited by masinioricestare
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
si eu sunt interesat de exact acelasi lucru. am momentan la fel ca si cristi vw : navimic cu caseta + mk4 dvd navi in portbagaj + mag 6 cd. mersi ionut de informatii si astept cu interes raspunsul tau la postul precedent al lui cristi

 

Salut,

Si tu ai nevoie de cablajul navigatiei, de modulul radio si de computerul de navigatie codat pt. navi professional. Din vechiul sistem poti opri doar magazia

de cd-uri si 3 fire din vechea instalatie. In rest trebuie schimbat tot.

salut!!! cum scot dvd-ul din mk4? s-a blocat si nu mai vrea sa iasa......in plus monitorul este negru cu dungi albe orizontale????......ce fac????mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut,

Intre timp am rezolvat problema: era de la computerul de navigatie. Cu un upgrade la MKIV am rezolvat.

 

La intrebarea ta, in poza atasata ai codurile (unele din ele s-ar putea sa nu le mai gasesti-au fost inlocuite cu altele mai noi) si pozele componentelor necesare pentru upgrade la navi mare.

 

Componenta A: cablaj navigatie (asta depinde de tipul de modul radio pe care il ai. Exista 3 tipuri: BM24 (prea vechi - nu recomand); BM 54 cu

pini rotunzi (se potriveste direct pe cablajul de la BM24); BM54 cu pini plati. Cablajul il gasesti pe ebay la aprox. 200E. Eu mi-am cumparat

toate mufele, pinii si cablurile necesare si mi-am facut singur cablajul (am iesit cam la 100E cu el).

 

Componenta B: monitor navi professional. Sunt iarasi 3 variante: cu caseta, cu minidisc (foarte rare) si cu CD. Recomand cu CD, deoarece

diferenta dintre varianta cu caseta si cea cu CD este max. 100E. Monitorul (varianta cu CD) variaza ca pret intre 400 si 600E.

 

Componenta C: modul radio, dupa cum am scris mai sus in una dintre cele 3 variante. Preturile (pentru module functionale) variaza intre 250E

(BM24) si 4-500E BM54. Mai exista si varianta de Asia/SUA (muuuuuuuuulat mai ieftina :twoup: ), BM 53 dar inca nu sunt % convins ca merge

la noi (ei au incrementul frecventei din 10 in 10 si noi din 5 in 5 (sau invers, nu mai stiu).

 

Componenta D: computerul de navigatie. Pentru navi professional trebuie minim MKIII. Computerul de navigatie pe care il ai tu nu iti va merge

(vei avea acelasi ecran alb ca si mine) deoarece acestea sunt codate pentru navi bussines. In Romania, pana acum, nu am auzit sa se poata

coda pentru navi mare. Se poate in UK, dar transportul dus-intors+operatiunea de codare in sine=altul. Deci trebuie sa iei al computer de navigatie

(daca te grabesti mai sunt MKIV pe 4tuning la 250E (un mega pret fata de 7-8-900 E de pe Ebay). Cand il cumperi sa intrebi daca a fost dat jos de pe

un navi professional (sa nu cumperi ce ai deja).

 

Componenta E: consola centrala. Sunt 4 variante posibile: cu scrumiera, fara scrumiera, cu scrumiera si banda argintie (aia pe care apesi cand deschizi

usita), fara scrumiera si banda argintie. Daca vrei varianta cu scrumiera (si nu ai scrumiera) trebuie sa comanzi scrumiera separat (50 RON :twoup: ). Consola in sine a fost 170 RON (GrozaDan de pe forum vinde componente noi pt. BMW). Atentie: sa fie consola pentru navigatie mare. Cealalta nu poate acomoda comenzile de la climatronic (sau aer conditionat in cazul tau).

 

Componenta H: suport modul radio (4 RON). Cel mai probabil nu vei gasi modulul radio cu acest suport, deci iti trebuie si asta.

 

Optional: modul TV. La asta nu stiu coduri, dar o simlpa cautare pe ebay cu E46+TV te va "lumina". Preturi intre 400 si 600E. Pe langa modulul TV iti mai

trebuie si antenele si cablurile aferente lor (cam 100E pe ebay, dar apar cam rar), cablul de legatura intre comp. navigatie si tuner TV (parca era 75E nou).

 

Restul componentelor (daca ai navi mic precum zici) le ai deja pe masina.

 

Preturile in E de mai sus sunt pentru componente second. Preturile la componente noi sunt halucinante (Ex. modul radio BM54 "numai" 2400RON).

 

Daca mai alte intrebari si stiu, iti raspund cu cea mai mare placere.

 

Multe detalii si coduri componente OEM gasesti pe realoem.com (preturi in $) sau bmwfans.info/original (preturi in E). Iti poti face o idee cu o marja

de +10-15% de preturile din RO.

 

Ionut

 

 

 

Buna, Eu am ecran mare cu caseta si modul MKIII, as vrea sa folosesc GPSul pt tarile GERMANIA UNGARIA AUSTRIA si daca se poate sa fie integral hartile. Spunemi te rog cum as putea face asta si de ce ai specificat consola si scrumiera mai sus ??? ce relevanta are ???

 

Multumesc anticipat!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.