Jump to content

BMW e46 din 98


Piniuli

Recommended Posts

Sal. Mi-am adus si eu de cateva zile un (primul) BMW e46 316i motor de 1895 cmc si cred ca m-am cam tzapit. E fabricat in octombrie 98 si inmatriculat prima data in martie 99. Pe brief apare ca e D4. Asta si graba m-au facut sa cred ca e cel putin euro 3. Din ce aud acum s-ar parea ca e doar euro 2, adica 2000 de euro taxa (asta daca scade la 1 iulie) :twoup: .

Voi ce credeti ar putea fi e3?

Daca nu e, ce as putea sa fac sa iasa e3? Vreo spaga pe undeva? Vreo modificare? Pls help me ca n-as vrea sa umblu cu el doar o luna :twoup: . Alte probleme nu pare sa aiba dar asta mi-e de ajuns.

Daca mai trebuie ceva detalii o sa le postez aici.

Thanks!

 

Poza:

http://www.piniuli.com/images/newcar.JPG

Edited by Piniuli
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stai linistit ca este euro 3! :D Al meu este acelasi an de fabricatie ca al tau si in aceeasi luna si inmatriculat :twoup: ,316 i 1,9 si astea au motor M43 care s-a fabricat din cate stiu eu pana in 2002 cand s-a operat face-lift-ul ala...Si sigur este euro 3 si ai si distributia pe lant...Din cate vad eu este exact ca al meu si al meu asa are:motor M43 pe lant si euro3... :D :D Si merge "ceas"...ca nou... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

M-am exprimat putin gresit :twoup: :nu doar ca e fabricat in acelasi am ca al tau,dar si in aceeasi luna(29 octombrie)...Sa ma tii,te rog, si pe mine cu ce ai facut,pls! Garantat 100% e euro 3...Eu l-am inmatriculat p-al meu in martie si era taxa 1627 de euro parca...a venit ceva de genul 56 de milioane...Acum cred ca taxa e mult mai mica... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Deci nu are cum:daca a mea care e fabricata in acelasi an si aceeasi luna ca a ta si e inmatriculata in martie anul asta si a fost catalogata euro3...a ta nu are cum sa nu fie tot euro 3 tinand cont ca este exact ca mea...Deci logic!Vezi sa nu te pacaleasca aia...Motorul dupa E46 non-facelift este M43...Mai intreaba si tu p-aici sa vezi...Si uita-te si in cartea masinii sa vezi ca asa este...distrbutia e pe lant sigur chiar daca nu o vezi tu... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Motorul meu e trecut in Fahrzeugbrief ca 346L , nu am nicaieri M43 :twoup:(( . Cre ca o iau razna... si de ce e o stampila mare care zice Ungultig pe brief?

[/quoteS

Stai linistit ca sigur este euro 3

du-te la itp si o sa te convingi :twoup:

 

Ai motor M43 cu distributia pe lant...si M43 este euro 3

GARANTAT 100%!!!

Link to comment
Share on other sites

Deci deschide capota masinii si vezi ca in partea dreapta imediat in spatele farului este un afis negru pe care sigur vei gasi codul 194E1.Tot acolo mai este si codul culorii masini,etc...

 

Exact!Uita-te si pe linkul dat de BoBo,selecteaza caracteristicile masinii tale acolo si vei afla si tipul motorului...M43 ,motor care sigur are distributia pe lant si este conform euro 3...

Link to comment
Share on other sites

Da, asa e! M-am mai linistit. Sper sa fie e3. Da Doamne! Sa raman si eu user cu drepturi depline p acest forum :twoup:.

Totusi din link-ul lui Bobo ar reiesti ca toate BMW-urile E46 sunt e3 (avand motorul M43) dar eu am vazut multe pe autovit.ro si in Germania care erau trecut ca e2. Nu stiu proprietarii ce au de fapt sub capota?

Link to comment
Share on other sites

Deci incepand cu a doua jumatate a anului 1998 a inceput productia la BMW E46 pe care s-a pus motorul asta M43 cu distributia pe lant si la standardele Euro 3,iar acest motor a fost prezent pe ele pana in anul 2002 cand s-a operat facelift-ul ala,atunci s-a perfectionat si motorul asta...Asta e ceea ce stiu,sper sa nu ma insel...Dar ti-am zis:SIGUR ai motor M43 pe ea si este Euro 3 ptr ca si a mea este IDENTICA cu a ta in ceea ce priveste anul si luna fabricatiei...pana si luna si anul la care a fost prima data inscrisa... :twoup: Sper sa nu ai nicio problema cu ea la fel ca mine...A mea merge "ceas"...parca ar fi noua...pur si simplu nici cea mica figura nu mi-a facut...Depinde mult si de cine a avut-o inainte si cat de ingrijita a fost...Ea iti ofera daca si tu ii oferi ei ce-i mai bun in materie...Dar daca e una care nu a facut decat drift-uri,burnout-uri si alte chestii de genul asta :twoup: ...poate sa fie si mama BMW-ului ca tot nu poate rezista in stare perfecta prea multa vreme...
Link to comment
Share on other sites

Sal. Mi-am adus si eu de cateva zile un (primul) BMW e46 316i motor de 1895 cmc si cred ca m-am cam tzapit. E fabricat in octombrie 98 si inmatriculat prima data in martie 99. Pe brief apare ca e D4. Asta si graba m-au facut sa cred ca e cel putin euro 3. Din ce aud acum s-ar parea ca e doar euro 2, adica 2000 de euro taxa (asta daca scade la 1 iulie) :twoup: .

Voi ce credeti ar putea fi e3?

Daca nu e, ce as putea sa fac sa iasa e3? Vreo spaga pe undeva? Vreo modificare? Pls help me ca n-as vrea sa umblu cu el doar o luna :twoup: . Alte probleme nu pare sa aiba dar asta mi-e de ajuns.

Daca mai trebuie ceva detalii o sa le postez aici.

Thanks!

 

Poza:

http://www.piniuli.com/images/newcar.JPG

daca pe brief scrie D4 si eu zic ca e Euro3 fara indoiala, deci nu cred ca trebuie sa iti faci griji.

 

Lista e cea intocmita de RAR... daca nici ei nu stiu ce-au pus in ea, e grav :D

http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

bine zici ca e grav pentru ca intr-adevar asa e, nici ei nu stiu ce scrie acolo si nu corespunde cu adevarul. Am adus in Octombrie un Ford Mondeo din 2001 din Germania, fabricat acolo si pe brief scria Euro4 iar la ei pe site dupa codul de motor era Euro3 si dupa ce i-am facut RAR a iesit intr-adevar Euro4, deci ideea e ca nu te poti baza pe lista aceea.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu...Dar ti-am zis:stai linistit,este euro 3.

Nu exista de fapt E46 care sa nu fie euro 3...Al tau nu are cum sa fie o exceptie.Nu te mai lua dupa toti "expertii" care te induc in eroare cu tot felul de prostii...Are motor M43,este euro 3...100%

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu...Dar ti-am zis:stai linistit,este euro 3.

Nu exista de fapt E46 care sa nu fie euro 3...Al tau nu are cum sa fie o exceptie.Nu te mai lua dupa toti "expertii" care te induc in eroare cu tot felul de prostii...Are motor M43,este euro 3...100%

nu fi asa sigur, eu am vrut sa imi aduc in martie un e46 tot 316 m43 din 98 si avea D3 si am renuntat la idee...

 

Nu mai stiu...Dar ti-am zis:stai linistit,este euro 3.

Nu exista de fapt E46 care sa nu fie euro 3...Al tau nu are cum sa fie o exceptie.Nu te mai lua dupa toti "expertii" care te induc in eroare cu tot felul de prostii...Are motor M43,este euro 3...100%

nu fi asa sigur, eu am vrut sa imi aduc in martie un e46 tot 316 m43 din 98 si avea D3 si am renuntat la idee...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.