Jump to content

Impozitul pe masini de anul viitor


zonkkk

Recommended Posts

Mergeti la www.mfinante.ro si pe prima pagina undeva pe la mijloc veti vedea urmatorul link:

- Proiect - Ordonanta de Urgenta pentru modificarea si completarea legii nr.571/2003 privind Codul Fiscal (varianta 25 octombrie 2005)

 

Click pe el si vedeti acolo proiectul de lege care va face ca pentru o masina de 3500cmc sa platim impozit aprox 2600 RON (26 milioane de ROL) pe an.

Pentru mine (motor de 3000cmc) impozitul va fi 900RON (9 milioane ROL) pe an.

Ma bucur ca nu mi-am luat masina de 3500cmc... si totusi nu mi se pare corect.

 

Credeti ca putem face ceva? Ce parere aveti? Nu se poate sa platim atat de mult doar din cauza motorului.

---------------------------

29. La articolul 263, alineatul (2) si alin (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

 

“(2) In cazul oricaruia dintre urmatoarele autovehicule, impozitul pe mijlocul de transport se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica a acestuia, prin inmultirea fiecarei grupe de 200 de cm3 sau fractiune din aceasta cu suma corespunzatoare din tabelul urmator:

 

1. Autoturisme cu capacitatea cilindrica de pana la 2.000 cm3 inclusiv =

10 RON pentru fiecare 200cmc

 

2. Autoturisme cu capacitatea cilindrica cuprinse intre 2.000 cm3 si 3000 cm3 inclusiv = 60 RON pentru fiecare 200cmc

 

3. Autoturisme cu capacitatea cilindrica de peste 3.000 cm3 =

150 RON pentru fiecare 200cmc

....

etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.