Jump to content

Locatie Valva EGR BMW 730 D 2004


Dragos730d

Recommended Posts

 

 

dada exact..pentru a o curata fiindca masina scoate mult fum..trage foarte bine..consuma putin...dar cand o calc o perioada pana uraca pe la 3500 de ture scoate mult fum..si m-am gandit ca poate ar fi de la asta...iti multumesc foarte frumos pt ajutor..

Si as mai avea o problema...in partea stanga cum te uiti la motor este cam afumat...am inteles ca acolo e un manson flexibil care ar putea fi crapa...exista vreo solutie pt chestia aia...sau ce tre sa cumpar...ca presupun ca tot sistemul de galerie ma duce de rapa :twoup:) multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15

 

piesa 11 ar fi de preferat sa o schimbi

 

insa fum poate sa scoata si ca e plin catalizatorul

 

cand ai de facut drum inafara localitatilor dupa ce s-a incalzit motorul o tii in 3000 de ture in a 3 sa nu cumva sa te prinda radaru :twoup:

 

5-8 minute poti face mai multe reprize

 

asta pt ca temperatura gazelor creste la fel si presiunea si misca depunerile

 

daca constati ca se aud sunete ciudate de la motor sa nu continui ca poate o pui pe butuci :twoup: si ma blestemi :D

 

cand ajungi la destinatie sa nu opresti motorul imediat lasa-l sa mai mearga 1 -2 minute pt a se raci turbina si nu numai asta dupa fiecare condus sportiv sau drum mai lung

 

uleiul cand la-i schimbat ?

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15

 

piesa 11 ar fi de preferat sa o schimbi

 

insa fum poate sa scoata si ca e plin catalizatorul

 

cand ai de facut drum inafara localitatilor dupa ce s-a incalzit motorul o tii in 3000 de ture in a 3 sa nu cumva sa te prinda radaru :twoup:

 

5-8 minute poti face mai multe reprize

 

asta pt ca temperatura gazelor creste la fel si presiunea si misca depunerile

 

daca constati ca se aud sunete ciudate de la motor sa nu continui ca poate o pui pe butuci :twoup: si ma blestemi :D

 

cand ajungi la destinatie sa nu opresti motorul imediat lasa-l sa mai mearga 1 -2 minute pt a se raci turbina si nu numai asta dupa fiecare condus sportiv sau drum mai lung

 

uleiul cand la-i schimbat ?

 

 

uleiul are 3000 km si e bun

ceva de la castrol vreo 60 ron litrul....dar fumul vine de sub motor de la galerie...un mecanic mi-a spus asa la prima vedere ca am fisurat racordul care face legatura intre galerie si catalizator. O s-o ridic pe un elevator si sa-i dea protectia aia jos si cred ca o sa se vada de unde vin gazele alea.Inca o data multumesc pt ajutorul acordat!

Link to comment
Share on other sites

Imi poate spune cineva unde este localizata valva EGR la seria 7 730 d din 2004..MUltumesc!!!

iti consuma ulei ?

nu mie se pare ca ar consuma...poate sa zic ceva de genu jumate de litru la 15000 km...am avut un A6 modelul nou cu motorul de 2 litri si ala ma usca la ulei...la Bmw nu am vazut nimic notabil

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu ,cand am adus-o pe a mea, 730d 2001,dadea un pic cu fum!Am dus-o la mecanic,am dat admisia jos ,curatata f.bine (cu soda caustica,m.muscolo,etc.)pana iese oglinda,am curatat EGR-ul,am schimbat filtrul eputator de gaze(fig.11),garniturile la admisie ,daca e cazul... si asta e! La mine nu mai scoate gram de fum ,oricum e o operatiune care merita facuta!Bafta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.