Jump to content

senzor placuta de frana spate


Stefan_SNK

Recommended Posts

De cateva zile mi s-a aprins senzorul de la placutele de frana, mi s-a parut ciudat... ca eu schimbasem placutele pe fata acum 2 luni si nu am stiut ca exista senzor si pe spate.

Am fost la service, si mi-au spus ca ar fi timpul sa schimb placutele de pe spate ca sunt uzate si de acolo ar fi si eoarea cu senzorul.

Am comandat placutele de frana impreuna cu senzorul , si astazi le-am schimbat. Eroarea persista sa apara..si indicatorul de placute din bord ( ! ) este tot aprins, trebuie resetat computerul ? stiam ..ca aceasta eroare dispare la solutionarea.... problemei.

 

astept feedback

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

Exista senzor si pe spate, era logic sa existe. :twoup:

 

Daca nu cumva este intrerupt firul senzorului, ar trebui sa scoti borna de la baterie pentru cateva minute.

Am patit si eu asa desi martorul din bord trebuie sa se stinga dupa schimbarea senzorilor.

Am scos borna si totul a fost ok.

 

P.S: Faza cu feedback-ul parca e din reclama aia cu "Vorbiti afacereza?" :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

am inlocuit placutele impreuna cu senzorul de pe spate....

bun.. .am sa scot borna de la baterie :twoup:

am sa tin contactul... sa vedem ce iese :D... deformare profesionala :twoup:) ...la munca mai trimit direct la clienti ... si "astept feedback"

Link to comment
Share on other sites

la mine sa stins dupa vreo 7 ore dupa ce am schimbat placutele si senzorul. cei de la service mi-au zis ca asa este la E39. La alte modele bmw se sting imediat.

ciudata de tot este faza asta...nu pot tehnic sa o pricep :twoup:...

la voi tot CHECK BREAK LININGS scrie ?

Link to comment
Share on other sites

Nu.

 

Scrie CHECK BRAKE LININGS. :twoup:

 

Ai scos borna pentru cateva minute?

nu am ... scos inca :twoup:) ia sa am duc acum sa incerc

:D

 

 

da domne....corecteaza si ... articolul ...acum ca am invatat sa scriu corect BRAKE te anunt ca omul citeste prima si ultima litera ... :D din cuvant

Link to comment
Share on other sites

hahahaha ...tarziu am realizat...am fost...am scos borna.. imi era frica ca pierd memoriile de la posturile de radio si ceasul :twoup: si uite ca nu am pierdut nimic aveam cheie in trusa de scule

deocamdata eroarea a disparut sa vedem acum ... dupa ce ma plimb cu ea :twoup: sa speram ca nu mai apare.

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai aparea. :twoup:

desi ... asa am crezut si eu ... cand am plecat cu masina ...dupa vreo 2 km...a reaparut... intai ... a inceput sa imi apara "CHECK BRAKE LININGS" apoi ...disparea.... si tot aparea... la un moment dat iar s-au aprins placutele si a ramas si mesajul si becul de la placute.

ce poate sa fie ?

Link to comment
Share on other sites

in weekend am sa incerc

mersi , sa vedem ...cred ca nu o face....s-o fi incins... ca aparut intr-o zi torida calduroasa

..dar clar e pe spate.. ca dupa ce am dat in denivelare cu rotile din spate s-a aprins

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.