Jump to content

Inmatriculare auto sh


padrez

Recommended Posts

Salut la toti. Tocmai mi-am cumparat o masina second hand din germania si dupa calvarul prin care am trecut ca s-o inmatriculez pe Bucuresti, m-am gandit sa postez aici pasii ce trebuie urmati ca sa inscrieti o masina in cel mai scurt timp posibil. Daca s-a mai scris despre asa ceva... scz.

 

Pasul 1 - Rar-ul

- Se poate face (in bucuresti, pe Calea Grivitei nr 391) in orice oras, nu trebuie sa coincida cu cel in care vreti sa inmatriculati masina. Eu l-am facut la Ramnicu Valcea ca sunt baieti mai rapizi. Trebuie programare neaparat. Cost: aprox 300Ron

- Va trebuie cartea masinii (Farzeugbrief se numeste daca o cumparati din germania) + copie si buletinul + copie

 

Pasul 2 - Cererea de Inmatriculare si Fisa de Inmatriculare

- Peste strada de Rar-ul de pe calea grivitei este un birou care se ocupa cu asa ceva. va face acolo tot ce trebuie contra unui cost de 30ron. Recomand. Sa aveti RCA facut. Daca nu aveti, cei de acolo fac RCA Asiban. Pentru un motor de 1995cc am platit 290ron pe 6 luni.

 

Pasul 3 - Plata Certificatului de inmatriculare (30ron) & Taxa de prima inmatriculare (52ron)

- Se platesc ambele la orice sediu CEC Bank.

 

Pasul 4 - Plata taxei de poluare

- Se calculeaza si se plateste la Administratiile financiare de sector.

- Pentru Sector 3, Calea Mosilor nr. 156 (!!! Nu se mai plateste pe Lucretiu Patrascanu !!!)

- Sa aveti copie dupa CIV (cel eliberat de RAR) + copie buletin + !!! traducere legalizata dupa un act din care sa rezulte data primei inmatriculari a masinii - cost aprox: 60ron!!! . O sa vi se dea acolo sa completati doua formulare si gata. Treaba asta se face la camera 6. Tot aici o sa vi se stampileze Fisa de inmatriculare (pe care o aveti daca ati trecut prin pasul 2)

 

Pasul 5 - Cu dosarul la politie -> Pipera

Va trebuie:

- cererea de inmatriculare (pe care o aveti daca ati trecut prin pasul 2)

- fisa de inmatriculare (pe care o aveti daca ati trecut prin pasul 2)

- CIV obtinut la RAR + copie dupa el

- Buletin + copie

- Contractul de vanzare cumparare tradus si legalizat - cost aprox. 60ron!!!

- Copie RCA (neaparat pe minim 6 luni facuta)

- Chitanta pentru Certificatului de inmatriculare (30ron)

- Chitanta pentru Taxa de prima inmatriculare (52ron)

- Chitanta pentru Taxa de poluare

- Chitanta pentru Numerele de inmatriculare (se plateste chiar la politie, difera in fucntie de numerele pentru care ai optat, preferentiale sau la rand - pt numerele preferentiale, aprox 85ron)

- Numerele de tzol ale masinii (astea se retin)

 

Cost inmatriculare: 500ron + taxa de mediu + rca. Pentru mine s-a dus la 1850ron. Sa aveti la voi rabdarea :twoup:

 

Bafta.

Edited by padrez
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut la toti. Tocmai mi-am cumparat o masina second hand din germania si dupa calvarul prin care am trecut ca s-o inmatriculez pe Bucuresti, m-am gandit sa postez aici pasii ce trebuie urmati ca sa inscrieti o masina in cel mai scurt timp posibil. Daca s-a mai scris despre asa ceva... scz.

 

Pasul 1 - Rar-ul

- Se poate face (in bucuresti, pe Calea Grivitei nr 391) in orice oras, nu trebuie sa coincida cu cel in care vreti sa inmatriculati masina. Eu l-am facut la Ramnicu Valcea ca sunt baieti mai rapizi. Trebuie programare neaparat. Cost: aprox 300Ron

- Va trebuie cartea masinii (Farzeugbrief se numeste daca o cumparati din germania) + copie si buletinul + copie

 

Pasul 2 - Cererea de Inmatriculare si Fisa de Inmatriculare

- Peste strada de Rar-ul de pe calea grivitei este un birou care se ocupa cu asa ceva. va face acolo tot ce trebuie contra unui cost de 30ron. Recomand. Sa aveti RCA facut. Daca nu aveti, cei de acolo fac RCA Asiban. Pentru un motor de 1995cc am platit 290ron pe 6 luni.

 

Pasul 3 - Plata Certificatului de inmatriculare (30ron) & Taxa de prima inmatriculare (52ron)

- Se platesc ambele la orice sediu CEC Bank.

 

Pasul 4 - Plata taxei de poluare

- Se calculeaza si se plateste la Administratiile financiare de sector.

- Pentru Sector 3, Calea Mosilor nr. 156 (!!! Nu se mai plateste pe Lucretiu Patrascanu !!!)

- Sa aveti copie dupa CIV (cel eliberat de RAR) + copie buletin + !!! traducere legalizata dupa un act din care sa rezulte data primei inmatriculari a masinii - cost aprox: 60ron!!! . O sa vi se dea acolo sa completati doua formulare si gata. Treaba asta se face la camera 6. Tot aici o sa vi se stampileze Fisa de inmatriculare (pe care o aveti daca ati trecut prin pasul 2)

 

Pasul 5 - Cu dosarul la politie -> Pipera

Va trebuie:

- cererea de inmatriculare (pe care o aveti daca ati trecut prin pasul 2)

- fisa de inmatriculare (pe care o aveti daca ati trecut prin pasul 2)

- CIV obtinut la RAR + copie dupa el

- Buletin + copie

- Contractul de vanzare cumparare tradus si legalizat - cost aprox. 60ron!!!

- Copie RCA (neaparat pe minim 6 luni facuta)

- Chitanta pentru Certificatului de inmatriculare (30ron)

- Chitanta pentru Taxa de prima inmatriculare (52ron)

- Chitanta pentru Taxa de poluare

- Chitanta pentru Numerele de inmatriculare (se plateste chiar la politie, difera in fucntie de numerele pentru care ai optat, preferentiale sau la rand - pt numerele preferentiale, aprox 85ron)

- Numerele de tzol ale masinii (astea se retin)

 

Cost inmatriculare: 500ron + taxa de mediu + rca. Pentru mine s-a dus la 1850ron. Sa aveti la voi rabdarea :twoup:

 

Bafta.

 

pe langa chitanta de la taxa de mediu mai trebuie si decizia de calcul,cea care se elibereaza la adm.financiara.

nu scrie nicaieri de ea...noroc ca am avut-o

mie nu mi-au cerut traducere la contract de v-c la politie,dar e bine sa aveti

 

Sunt in aceiasi situatie si chiar cautam ceva de genu asta pe net, foarte util threadul tau. Totusi eu nu am trecut prin pasul 2, si nu am fisa de inmatriculare, stii cumva de unde as putea sa iau una?

 

langa targul de la vitan sunt destui care fac acte auto

sa ai copie dupa cartea de identitate sa-ti treaca toate datele in fisa de inmatriculare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.