Jump to content

745i 2002 superb , 18600 EURO


Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

moor :) cand va aud asa ( nu e vorba de tine Buldy) .Un seria 7 e ca si o mica comparatie cu un M3 la cheltuieli.Nu totul tine de consum, intretnerea unei astfel de masini face diferenta fata de un seria 3 sau 5 etc.

Daca la un seria 5 poti face o revizie cu 10 mil , la un 7er o faci cu 30mil, piesele sunt dublu la pret si lista continua.

La un M3 revizia si piesele sunt muult mai scumpe ca la un 330 de exemplu, si timpul intre revizii e muult mai scurt, altfel toti si-ar lua M3 daca doar consumul ar fi problema <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cand vrei sa cumperi un 745i te mai intereseaza consumul??? <_< :)

sau iti pui problema costurilor de intretinere...??

 

cat ai vrea frate sa pape un motor de 4500 in oras pe o baraca de 2 tone automata...7% ca un golf tdi?? sau sa-i faci revizia la nea ilie cu 1 milion

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca si consum aproximativ 20 in oras dar asta nu ar fi o problema majora, deoarece pana si un 730d consuma 15 in oras . Un cost care trebuie avut in vedere la achizitionarea unui 745 este ca impozitul anual este 2.700 RON.

 

Calculul impozitului pe masina se face in functie de numarul de cmc, dupa cum urmeaza:

 

- pana la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;

- intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc

- intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc

- intre 2.601 si 3.000 cmc: 60 RON/200cmc

- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc

- autobuze, autocare, microbuze: 24 RON/ 200 cmc

- masa totalat autorizata de pana la 12 t: 25 RON/ 200 cmc

- tractoare inmatriculate: 16 RON/ 200 cmc;

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am schimbat X5 diesel 3.0 cu BMW 750i, la un calcul sumar mi-a iesit ca in loc de 2 plinuri pe luna cat bagam la X5 acum o sa fac 3 plinuri cu motorul de 4.8, in Bucuresti. In oras la cum merg eu imi arata 20l consum, mers linistit.

 

So, nu e dracul atat de negru la ce monstru e sub capota.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am schimbat X5 diesel 3.0 cu BMW 750i, la un calcul sumar mi-a iesit ca in loc de 2 plinuri pe luna cat bagam la X5 acum o sa fac 3 plinuri cu motorul de 4.8, in Bucuresti. In oras la cum merg eu imi arata 20l consum, mers linistit.

 

So, nu e dracul atat de negru la ce monstru e sub capota.

 

Mi se pare o diferenÞã destul de micã.

Link to comment
Share on other sites

mergi pe 745i.

 

nu am facut inca calculul, dar 730d papa 13 si 745 papa 20.

avantaj ? well 730d faci economie la combustibil si banii economisiti ii dai pe turbo, injectoare si alte piese care cad de obicei din cauza stresului ( vibratiilor etc ) dieselului.

benzinarele sunt mult mai fiabile.

 

am avut si eu un 730d si acum am 745i si sincer ma declar multumit, chiar daca consuma mai mult ma simt mai castigat, am scapat de vibratii si de depasiri cu cantec <_<

Link to comment
Share on other sites

Tot citind pe-aici mai ca-ti vine sa-ti cumperi bmw numai cu motoare de 4.4L , 4.8L la ce consumuri (gen 18% urban si 9% afara) se vehiculeaza pe-aici....Pana te urci intr-unul si vezi ca faci aprox. 300 de km in Bucuresti cu un plin de 88 de litri si atunci revii cu picioarele pe pamant.
Link to comment
Share on other sites

Daca are consum 20 in Bucuresti cum dracu ti-a iesit ca mergi doar 300km cu un plin de 88L?

 

Pai tocmai ca nu are cum sa consume doar atat! 20% consuma un 325xi A

 

Apropo,nu poti sa mergi pana la ultima picatura de benzina din rezervor,deci sa zicem 80 de litri si atunci: 80L/26%=307 km autonomie in traficul din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Deci pe bord afiseaza tampenii de o luna incoace dupa vre-o 4 reseturi si toti care am postat ca ia 20% suntem tampiti ca 325i consuma cat 750i si NU ARE CUM. Am inteles. WTF, are you real? Vrei poze? Atat consuma daca mergi linistit, daca esti micutul Schumi nu stiu ca nu sunt dar mai pun la colt mucosi din cand in cand cu chinezisme pictate in galben sau mov, haha. Edited by car300
Link to comment
Share on other sites

530d al tau consuma 24%?

 

nu!

doar 14%in Bucuresti, dar nu ai unde sa mergi. cunosc pe cineva cu un motor de 3,5 benzina care consuma 20.

cred ca tu mergi la consum , de unde esti?

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.