Jump to content

Senzor abs


cristi_vlh

Recommended Posts

Buna seara la toata lumea. Am si eu nevoie de un sfat in legatura cu senzorul abs(cel stanga spate).Imi face figuri, acum merge, acum nu merge, n-are o regula. Am fost la service, am pus testerul, solutia data de cel de acolo a fost schimbarea lui, dupa o demontare, curatire(sau ce i-a facut acolo). Variantele: cumpar eu senzorul de unde vreau, sau mi-l aduce el. Mi-a zis ca sant doua modele, unul cu mufa albastra(cica ar fi originale astea) altele cu mufa gri. Omul a recomandat sa iau cele albastre, la cele gri existand posibilitatea sa nu-l citeasca calculatorul. La alt service ( la care am intrebat in ideea de a auzi si a doua parere) mi-au spus ca nu e nici o problema, cele albastre sant pt E39, iar cele gri sant pt E46. Deja m-au bagat in ceata. Preturi date de service: cel gri - 305Ron, cel albastru 550Ron. Intrebarea e urmatoarea: de care ma sfatuiti sa iau? Care e indicat pt E39? Poate sa-mi recomande cineva pe altcineva de care stie ca face treaba buna? :twoup: Edited by vlh
Link to comment
Share on other sites

A, ce am uitat sa intreb... daca este dus senzorul, este posibil sa aibe perioade in care sa mearga si perioade in care nu?( faza e ca merge in majoritatea timpului, face figuri, apoi revine.... cand nu lucreaza, nu mai merge nici kilometrajul, nici consumul instant si se aprind la bord abs-ul si asc-ul). Poate fi eventual si alta cauza?
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e urmatoarea: de care ma sfatuiti sa iau? Care e indicat pt E39?

 

Cel mai indicat este cel original.

 

Adica cel cu mufa albastra, cum mi-a zis cel de la primul service? Astea sant originale? Dupa ce altceva as mai putea sa le deosebesc?

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e urmatoarea: de care ma sfatuiti sa iau? Care e indicat pt E39?

 

Cel mai indicat este cel original.

 

Adica cel cu mufa albastra, cum mi-a zis cel de la primul service? Astea sant originale? Dupa ce altceva as mai putea sa le deosebesc?

in general ma abtin..dar senzor:SENZOR ABS (SIEMENS VDO); Partea de montare:Axa spate ambele parti; Culoare:albastru; Lungime cablu [mm]:840; Numar bucati necesare:20; Numar poli:2; Toleranta:+12; Toleranta:-12;

 

nu poate fi la pretul dat de tine,sau aia isi bat joc..

eu de exemplu il dau cu 245lei(albastru);si dc vrei chiar pe original cauta codul..

p.s.si da e f posibil uneori sa mearga uneori nu,pana la un final cand nu va mai merge deloc

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Adica cel cu mufa albastra, cum mi-a zis cel de la primul service? Astea sant originale? Dupa ce altceva as mai putea sa le deosebesc?

 

Singurele piese originale sunt cele care au sigla BMW.Nu conteaza culoarea in cazul unei piese originale, trebuie sa fie codul corect.

Este posibil sa functioneze si un senzor aftermarket.Poate functioneaza la fel de mult ca cel original, poate nu.

Link to comment
Share on other sites

Adica cel cu mufa albastra, cum mi-a zis cel de la primul service? Astea sant originale? Dupa ce altceva as mai putea sa le deosebesc?

 

Singurele piese originale sunt cele care au sigla BMW.Nu conteaza culoarea in cazul unei piese originale, trebuie sa fie codul corect.

Este posibil sa functioneze si un senzor aftermarket.Poate functioneaza la fel de mult ca cel original, poate nu.

 

 

eu am luat senzor sub licenta si cel original era defapt Siemens deci nu Bmw, cred ca mufa era albatra si a costat 320 ron

Link to comment
Share on other sites

eu am luat senzor sub licenta si cel original era defapt Siemens deci nu Bmw, cred ca mufa era albatra si a costat 320 ron

 

Cum adica sub licenta?Sub licenta cui?

 

Piese originale BMW nu inseamna ca sunt produse de BMW, banuiam ca este ceva logic...

 

eu am scris chestiile alea sa-l ajut pe respectivul nu sa comenteze toti destepti, dar in fine

Link to comment
Share on other sites

eu am scris chestiile alea sa-l ajut pe respectivul nu sa comenteze toti destepti, dar in fine

 

 

Pentru asta este forumul, sa comentam. :twoup:

 

Deci ai pus un senzor original BMW sau nu?

 

 

banuiesc ca da, am comandat piesa originala bmw. sa fie atent cel caruia ii trebuie sa-l nu-l jecmaneasca la pret.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.