Jump to content

Se poate face chestia asta?


chriss

Recommended Posts

Am casetofon bmw reverse. Pot sa conectez prin el pe undeva un fir si sa-l folosesc pe post de intrare auxiliara? Adica, sa pun un un mp3-player sa cante, si casetofounl doar sa imi amplifice semnalul. O solutie ar fi sa cumpar o caseta din-aia cu fir, dar am vz la un amic ca este f slaba calitatea sunetului.
Link to comment
Share on other sites

Am casetofon bmw reverse. Pot sa conectez prin el pe undeva un fir si sa-l folosesc pe post de intrare auxiliara? Adica, sa pun un un mp3-player sa cante, si casetofounl doar sa imi amplifice semnalul. O solutie ar fi sa cumpar o caseta din-aia cu fir, dar am vz la un amic ca este f slaba calitatea sunetului.

 

Nu ..doar daca te duci la un electronist sa-ti faca o intrare cumva ..o improvizatie

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca BMW reverse nu are mufa pentru intrare auxiliara. Doar la profi si business. Poti incerca faza pe care am incercat-o si eu, cu modulator FM care citeste muzica de pe card. Calitatea este cea de radio, chiar mai buna un pic. Eu sunt multumit de el :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Un electronist poate sa-ti lipeasca niste fire imediat dupa cititorul casetei si inainte de etajul de preamplificare si sa scoata un jack unde vrei tu. Era chiar un anunt pe net in care cineva facea lucru asta, dar nu am salvat linku. Tin minte insa ca era destul de piperat, vreo 70 E parca.

Oricum lucru asta s-a discutat de multe ori pe forum. Exista si device-uri care se conecteaza la mufa cd-changerului si scot o mufa auxiliara. Dar si astea se duc cam in 100 $/E si nu prea se gasesc in ro.

Link to comment
Share on other sites

Poti adapta o magazie de cd care se leaga pe cablul de antena al radioului printr-un amplificator de antena, totodata si receptia posturilor de radio este mai mare.Are telecomanda separat si calitatea sunetului e la fel ca si a unui cd. Doar ca e ceva mai scumpa. Calitatea sunetului e foarte buna, asemenea unui cd. Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Nu prea am gasit cd. Si oricum, calitatea nu cred ca este f buna..

Cred ca am sa merg la vre-un service (ex: be-loud) sa vad ce zic si aia. Daca ma costa peste 2mil mai bine imi pun cd-player

 

Cristi84 nu prea am inteles mare lucru din link-ul ala. Unde se conecteaza alea..?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea am gasit cd. Si oricum, calitatea nu cred ca este f buna..

Cred ca am sa merg la vre-un service (ex: be-loud) sa vad ce zic si aia. Daca ma costa peste 2mil mai bine imi pun cd-player

 

Cristi84 nu prea am inteles mare lucru din link-ul ala. Unde se conecteaza alea..?

 

 

poti sa pui cd player original ..Se va auzi mult mai bine decat rasnita de casetofon .:twoup: ..diferenta cam 50 % ..nu uita ca tu asculti acum doar radio ...Incearca sa gasesti Alpine ..are cativa W in plus fata de blaupunkt

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca o sa scap mai ieftin. Dar pan la urma o sa-mi pun clarion-ul asta http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...arion/DB179RMP/

Mai dau 150 pe instalare si am functionalitate si putere (mai putin design)

 

Eu unu m-am oprit la asta http://www.sigmanet.ro/Pioneer-DEH-5000UB--id9862 si intentionez sa-l cumpar curand. E ceva mai scump, dar arata mult mai bine decat clarionul ala, care sincer e ca o adunatura de butoane aruncare intr-un colt pe player.

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca o sa scap mai ieftin. Dar pan la urma o sa-mi pun clarion-ul asta http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...arion/DB179RMP/

Mai dau 150 pe instalare si am functionalitate si putere (mai putin design)

 

Eu unu m-am oprit la asta http://www.sigmanet.ro/Pioneer-DEH-5000UB--id9862 si intentionez sa-l cumpar curand. E ceva mai scump, dar arata mult mai bine decat clarionul ala, care sincer e ca o adunatura de butoane aruncare intr-un colt pe player.

 

Da, l-am vz p`asta in mag. Isi schimba misto culoarea.. Dar nush dak vreau sa dau asa multi bani pe player.

 

Hai sa iti arat ce vreau eu sa fac:

Sapt asta voi comanda de pe ebay urmatorul produs http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E46-325...sspagenameZWDVW

Am gasit o mufa pt cd-ul asta care imi da optiunea sa imi leg un auxiliar la cd-player! Am un ipod de 30g si vreau sa-l folosesc in masina!

cd-ul ma costa 600ron cu transport plus mufa aia 15ron!

 

Da, un OEM ar arata cel mai bine. Dar nu ma atrage pt k nu are atat de multe reglaje. Si nu se aude la fel de bine si clar..

Link to comment
Share on other sites

Da, l-am vz p`asta in mag. Isi schimba misto culoarea.. Dar nush dak vreau sa dau asa multi bani pe player.

 

Decizia e a ta, dar eu sunt de parere ca nu in fiecare zi iti schimbi HU. Eu unul prefer sa dau banii astia si sa-mi faca placere atat soundul cat si aspectul playerului.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a pĂŁstra HU-ul original se poate monta un preamplificator (mai mult un adaptor de impedanÞã Âşi nivel de semnal) ĂŽn el (dar trebuie un electronist relativ priceput Âşi dispus sĂŁ facĂŁ treaba asta) astfel ca semnalul preluat de la intrarea auxiliarĂŁ sĂŁ intre dupĂŁ preamplificatorul casetofonului. Ar trebui Âşi decuplat motorul casetofonului ca sĂŁ nu mai bage paraziĂži aiurea. Ăn acest fel ai radio+aux. Dar meseriaÂşii nu prea se bagĂŁ cĂŁ lucreazĂŁ prea mult pentru cât câºtigĂŁ din modificarea asta, doar un electronist pasionat dacĂŁ gĂŁseÂşti.

 

Sau schimbi HU-ul cu unul cu intrare auxiliarĂŁ, cum a zis b-69-tau sau cu un HU aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Da, l-am vz p`asta in mag. Isi schimba misto culoarea.. Dar nush dak vreau sa dau asa multi bani pe player.

 

Decizia e a ta, dar eu sunt de parere ca nu in fiecare zi iti schimbi HU. Eu unul prefer sa dau banii astia si sa-mi faca placere atat soundul cat si aspectul playerului.

 

Nu prea te inteleg. Adevarat, modelul ales de tine arata f bine, dar dupa parerea mea nu se potriveste la fel de bine in bordul BMW-ului. Priveste cu atentie clarion-ul si ai sa vezi ca textul de pe ecran are acelasi format cu cel de la clima masinii (puncte din alea mari). Aceeasi culoare a scrisului si acelasi fundal. De asemenea butoanele au exact aceeasi nuanta. La pioneer-ul tau nu gasesti aceeasi nuanta de portocaliu, ai sa vezi.

 

Una peste alta, am impresia ca ai ceva cu clarion, nu neaparat cu playerul acesta. Pari unul dintre aceia "Sony rulzz in absolut orice". Doar ca in cazul tau e Pioneer.

 

Daca am interpretat gresit, scuze.

Link to comment
Share on other sites

MishuVerde, am citit topicul tau cu montarea difuzoarelor. As vrea sa fac si eu ceva asemanator, dar nu mi-e clar ce fac filtrele. Trebuiesc neaparat montate, sau se poate si fara? Ce fel de filtre trebuiesc in functie de difuzor? Ce inseamna coaxial?

 

Ms pt ajutor.

Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

MishuVerde, am citit topicul tau cu montarea difuzoarelor. As vrea sa fac si eu ceva asemanator, dar nu mi-e clar ce fac filtrele. Trebuiesc neaparat montate, sau se poate si fara? Ce fel de filtre trebuiesc in functie de difuzor? Ce inseamna coaxial?

 

- Difuzoarele coaxiale sunt un fel de gãselniÞã a producãtorilor ºi aratã ca un difuzor mic pus in centrul unuia mai mare :twoup: (scuze de explicaÞie, e cam tâmpitã dar asta mi-a venit În minte acum) - difuzorul mare este pentru redarea frecvenÞelor joase iar cel mic pentru frecvenÞele Înalte.

- Sistemele de difuzoare "pe componente" sunt formate din douĂŁ sau trei difuzoare Âşi filtrul aferent. Filtrul are rolul de a permite trecerea cĂŁtre difuzoare doar a plajei de frecvenĂže pe care fiecare este capabil sĂŁ o reproducĂŁ ĂŽn condiĂžii optime. FĂŁrĂŁ filtre difuzoarele nu doar cĂŁ nu vor mai "suna" cum trebuie dar se pot Âşi arde. Orice sistem de difuzoare, care se vinde ca sistem nu componente separate, ar trebui sĂŁ conĂžinĂŁ Âşi un filtru (excepĂžie fac copiile dupĂŁ copiile chinezeÂşti).

 

La filtre poÞi renunÞa dacã fiecare difuzor este amplificat separat iar amplificatorul are reglaje suficiente privind banda de frecvenÞã pentru fiecare canal, dar pentru o configuraÞie ca asta trebuie sã apelezi la profesioniºti (ºi nu ma refer la cei care se numesc aºa pentru cã ºtiu sã monteze becuri albastre).

 

filtrele iti trebuiesc pt un sistem de componente. adica pe fata sa ai un dif de medii si tweterul de inalte si nimic altceva si pe spate bass sau niste ovale coaxiale!

 

Eu am citit pe niºte forum-uri din afarã cã de ovale tre' sã te fereºti ca de draq cã deºi sunã mai tare ca cele rotunde nu sunã deloc bine. Adicã d.p.d.v. al calitãÞii un difuzor "coaxial" oval scump sunã mai prost decât un difuzor coaxial rotund cu preÞ mediu.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea te inteleg. Adevarat, modelul ales de tine arata f bine, dar dupa parerea mea nu se potriveste la fel de bine in bordul BMW-ului. Priveste cu atentie clarion-ul si ai sa vezi ca textul de pe ecran are acelasi format cu cel de la clima masinii (puncte din alea mari). Aceeasi culoare a scrisului si acelasi fundal. De asemenea butoanele au exact aceeasi nuanta. La pioneer-ul tau nu gasesti aceeasi nuanta de portocaliu, ai sa vezi.

 

Una peste alta, am impresia ca ai ceva cu clarion, nu neaparat cu playerul acesta. Pari unul dintre aceia "Sony rulzz in absolut orice". Doar ca in cazul tau e Pioneer.

 

Daca am interpretat gresit, scuze.

 

Clarionul ala chiar arata oribil dupa parerea mea, cu butoanele alea ingramadite. Crede-ma ca am cautat si eu o gramada si m-am uitat si la clarion si la alpine, la blaupunkt etc. Pioneerul il preferam pt ca stiu cum se aude, dar si aici gasesti greu culoarea aia portocalie. Am cautat si printre modele de panasonic, dar n-am gasit ceva care sa-mi placa. Oricum, nu sunt setat pe o marca anume de player. Tot ce am vrut a fost sa fac un rabat cat mai mic de la calitate, iar playerul sa se incadreze cat mai bine in aspectul bordului. Gandeste-te ce inseamna sa ai butoanele discret si armonios raspandite pe consola si cum ar arata ingramadite intr-un colt al playerului si pe deasupra deschise la culoare (cand playerul e inchis), in discrepanta cu celelalte butoane. Repet, si e o parere personala, clarionul ala nu se potriveste cu consola de bmw, nu e vb de culoare, e vb de aranjamentul butoanelor.

 

Cat priveste culoarea afisajului de la pioneerul ala, e ff apropiata de luminile de la bmw, pt ca am vazut cu ochii mei playerul (nu montat in bord, ci la un stand). Printre culorile afisate e si amber, care e culoarea de la bmw.

 

Pana la urma e vorba de gusturi, iar gusturile nu se discuta. Nu am facut o pledoarie pt pioneer, ci am incercat sa arat ca playerul ales de tine nu se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mishule deci daca ma duc la, sa zicem, be-loud si cumpar un set de difuzoare ar tb sa aiba filtre incluse? Daca am inteles bine mi`ar tb asa: pe fata 2 difuzoare de medii + 2 filtre care sa permita trecerea frecventelor medii (undeva intre 300hz-10kHz?) tweterele oem cred ca sunt destul de bune + 2 filtre care sa permita trecerea frecfentelor peste 10kHz, iar pe spate 2 difuzoare de bass + 2 filtre care sa permita frecventele < 300Hz
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ĂĂži rĂŁspund cu ĂŽntârziere dar treaba e cam aÂşa: un set "standard" de difuzoare pe componente conĂžine douĂŁ difuzoare pentru medii-joase, douĂŁ difuzoare pentru ĂŽnalte Âşi filtrele aferente. Referitor la difuzoarele din spate, cred cĂŁ cel mai bun lucru ar fi un subwoofer Âşi un amplificator dedicat acestuia iar difuzoarele originale sĂŁ le scoĂži de tot (exceptând grilele) astfel ca sunetul sĂŁ aibĂŁ pe unde veni din portbagaj ĂŽn maÂşinĂŁ.

 

Ăn topicul ĂŁsta s-a oferit b-69-tau sĂŁ te ajute cu inelele adaptoare Âşi cum el Âşi-a instalat difuzoare Âşi a Âşi antifonat uÂşile cred cĂŁ te poate ajuta cu toatĂŁ lucrarea.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Stiu ca BMW reverse nu are mufa pentru intrare auxiliara. Doar la profi si business. Poti incerca faza pe care am incercat-o si eu, cu modulator FM care citeste muzica de pe card. Calitatea este cea de radio, chiar mai buna un pic. Eu sunt multumit de el <_<

 

 

Salut, eu am pe masina bmw bussines cd si vreau sa stiu daca are auxiliar. Sa inteleg ca are unde in spate? cum il scot din bord :) am bmw de curand si nu prea ma pricep :bashwall: inca :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca BMW reverse nu are mufa pentru intrare auxiliara. Doar la profi si business. Poti incerca faza pe care am incercat-o si eu, cu modulator FM care citeste muzica de pe card. Calitatea este cea de radio, chiar mai buna un pic. Eu sunt multumit de el :)

 

 

Salut, eu am pe masina bmw bussines cd si vreau sa stiu daca are auxiliar. Sa inteleg ca are unde in spate? cum il scot din bord :bashwall: am bmw de curand si nu prea ma pricep :unsure: inca :blink:

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=620823

 

Asteptam cu nerabdare sa-ti comanzi si sa ne spui ca merge treaba. <_<

Edited by Mups@316i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.