Jump to content

drive-test: X6 xDrive 3.5d


Romulus

Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition

si cu ce impresie ai ramas ? voi avea nevoie si de o masina de familie si chiar ma gandeam la varianta X6...

 

Ia stai ca ma duc la Bavaria si solicit un drive test.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

aoleo, obosit dupa 3 zile cu x6 ?... hmmm, eu ma gandeam ca este foarte confortabila masina asta... sa vezi cum fac eu dupa 5-600 km cu emu' :twoup:

 

in fine, baga un Jack (eu asta fac acum) si nareaza, ca sunt curios :twoup:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

IMG_5196_small.jpg IMG_5150_small.jpg

 

 

Obosit pentru ca n-am dormit aproape deloc. Am primit masina luni la pranz si am predat-o azi la pranz. Am condus spre Baia Mare luni nopatea si am ajuns in Bucuresti azi dimineata.

 

De dormit am dormit doar 1-2 ore pe ici pe colo...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu vreau sa stiu asa:

 

practic, dynamic drive, cum il simti ?

cum schimba vitezele, cum e cutia ? kickdown, raspunde in timpi satisfacatori ?

nu ma intereseaza consumul, ci autonomia...

stabilitatea este satisfacatoare ? nu ma refer in regim normal neaparat, ci in "forta" ca sa zic asa.

poate cel mai important, in situatii de urgenta (daca a fost cazul) cum se comporta (stabilitate vs franare etc...)

 

ce plusuri crezi ca are fata de ce ai mai condus (BMW) si ce minusuri ?

Link to comment
Share on other sites

post-22-1216312811_thumb.jpg post-22-1216312854_thumb.jpg

 

 

Obosit pentru ca n-am dormit aproape deloc. Am primit masina luni la pranz si am predat-o azi la pranz. Am condus spre Baia Mare luni nopatea si am ajuns in Bucuresti azi dimineata.

 

De dormit am dormit doar 1-2 ore pe ici pe colo...

 

Foarte misto pozele! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea stie ca nu-mi plac SUV-urile, asa in general dar nu mi-au facut cu ochiul nici macar cele de la BMW. Dar cum sunt BMW, le-am admirat intotdeauna.

 

Nu-mi plac SUV-urile in primul rand pentru ca in multe cazuri se cumpara pentru motive gresite. Femeile le doresc, pentru ca se simt in siguranta, desi e dovedit ca in general nu sunt mai sigure decat masinile de strada normale, si asta din mai multe motive. Fiind mai inalte, au o stabilitate care nu compenseaza in cazul in care la volan e un sofer amator, asa cum suntem cu totii. Altii le cumpara pentru ca sunt impunatoare si ofera o anumita imagine. Cu asta n-am nici o problema. Asta e viata. Fiecare din noi cumparam lucruri pentru imagine. In fiecare din noi ego-ul e important si trebuie gadilat cateodata.

 

De altfel, producatorii de masini nu mai vand masini in ultimii ani. N-ati observat ca ei vand "stil de viata", nu masina in sine. Luati un prospect si rasfoiti-l. Nu se poate sa nu observati ca de vanzare e stilul de viata, nu masina in sine... BMW nu are cum sa faca nota discrepanta intr-o piata asa de dura cum e cea actuala. E si normal. Eu doar imi doresc sa pastreze in fiecare masina produsa sufletul BMW, traditia BMW. In rest, sunt convins ca trebuie sa se adapteze noilor cumparatori, noilor pretentii, noilor vremuri.

 

De ce toata introducerea asta aiurea? Pentru ca incerc sa ma scuz, pentru ca desi am condus foarte multe modele BMW, n-am intrat in rezonanta cu SUV-urile BMW. Nici cu SAC-urile BMW. Ah, SAC-uri n-are decat BMW. :twoup:

 

De fapt, vreau sa spun in multe cuvinte, ceva foarte simplu. As fi cumparat pana acum un SUV? Nu. Acum as cumpara un SUV? Da. E asa de simplu.

 

Intotdeauna am spus ca odata ce conduci un BMW, este pierdut pentru totdeauna. Am multi prieteni care conduc acum BMW. Cel mai bun prieten al meu conducea o Skoda. Si l-am tot batut la cap sa incerce un BMW. A condus masina mea, dar nu a fost relevant fiind prea putin. I-am gasit o masina potrivita si am rezolvat sa o primeasca la un drive-test intr-un weekend. Masina era un E90 330i cu multe dotari, company car, 9.000 km la bord. A venit luni inapoi cu 11.000 km si n-a vrut s-o mai dea inapoi. De atunci si-a luat si un 118i si un Z4M Roadster. Si si cei din jurul lui conduc tot BMW-uri. Da dependenta...

 

Acum sa nu derapam... N-as da 650i-ul meu pe X6 xDrive 3.5d. Dar l-as cumpara ca a doua masina in casa, cu ochii inchisi. Cand am nevoie de ea, o folosesc cu placere. Cand nu, jumatatea mea, n-are decat sa-si gadile ego-ul feminin privind traficul de la inaltime.

 

Pentru mine, la o masina, in afara de faptul ca trebuie sa fie BMW, conteaza mai mult cum se conduce, decat cum arata.

 

X6 se conduce incredibil de bine si arata si bine. Si e si BMW. Deci a intrunit toate calitatile necesare.

 

Am primit o masina cu noul Adaptive Drive. As vorbi de Soft Close, ventilatie activa in scaune sau de sistemul audio. Dar nu face sens. In schimb despre Adaptive Drive as putea vorbi oricat. Impreuna cu Active Steering, fac din masina asta, un monstru nesimtit.

 

De ce nesimtit? Pentru ca poti sa-i faci orice, nu maraie, nu paraie. Doar musca din asfalt. Latimea pneurilor de 20" din spate e de 315mm. E ceva, nu?

Din spate aproape pare ca are o singura roata in spate... Cred ca nici astia de la F1 n-au roti asa de late cu noile regulamente... :twoup:

 

Am provocat masina asta in fel si chip si n-am reusit s-o prind dezamagindu-ma. N-a cartit, doar a executat calm si linistit. Abia aseara, la o viteza demna de o masina de F1, nu de un SUV, am reusit sa o provoc cu adevarat intr-o curba. A derapat la viteza mare, dar a corectat, repede si eficient. Intre Saliste si Cristian e o panta abrupta. Care daca ai motor suficient, o poti urca foarte rapid. Nu spun cu cat exact, pentru ca poate, e "putin" peste viteza legala si nu vreau sa dau nimanui emotii... Din nefericire, urmeaza o curba larga stanga. Spun din nefericire pentru ca desi curba e larga, nu e pentru viteza cu care stiu eu sa ajung in ea. Abia aici X6 a avut un mic moment de panica, dar si-a facut datoria. N-am apucat sa corectez decat putin din volan, in rest a facut ea tot ce era nevoie. Bravo X6! bravo Adaptive Drive! bravo BMW!

 

 

 

IMG_5063_small.jpg IMG_5107_small.jpg IMG_5171_small.jpg

 

(continui cu decantarea impresiilor si asternerea lor in cuvinte...)

Link to comment
Share on other sites

frumos 'articol':twoup:.

pana sa apara x6,imi placea x5.acum imi place x6.e de 2 or masina mea [eu avand x3].de-abia astept sa vina momentul sa imi schimb masina [cel mai probabil la anul cand o sa implinesc 20ani si tata o sa ma intrebe ce vreau,si eu o sa ii zic x6!!!]

active steering e genial.am si eu la masina mea.la viteza mica,e necesar doar un deget pe volan,si asculta orice comanda.

daca maine ar fi sa imi comand un x6 as alege interior piele alba[oyster] si exterior alb sau monaco blue.dar din pacate maine nu imi comand x6.....:-<...si nici poimaine...

astept[am] mai multe impresii despre 'monstrul nesimtit':twoup:)

Link to comment
Share on other sites

ca de fiecare data ,Romulus, ma lasi cu un gust oarecum amar de "ciuda".Citeam cu un nesat povestile tale de la cursurile BMW si azi cand am vazut topicul tot asteptam sa scrii ceva, si asteptam, ma mai plimbam prin casa, mai deschideam opera sa vad numa` daca ai scris ceva.Impresionant ,despre masina nu prea am ce sa zic, la inceput mi se parea o gluma proasta a celor de la BMW acum mi se pare genial,m-am urcat in el la intalnire si a fost dragoste la prima vedere, era al doilea pe care il vedeam live primul in care ma urcam.Astept toata povestea ,spune ceva despre inovatiile tehnologice ..cum se comporta.In legatura cu dependenta BMW :twoup: l-am batut pe frate-miu la cap atat de mult sa-si i-a X-ul incat am reusit,si mai am un pic si o conving si pe sora sa-si ia un e90 (sh e adevarat) in detrimentul unui tuareq :D .Chiar vorbeam in casa ca i-am "prostit" pe toti cu BMW-ul :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.