Jump to content

525 tds - transmisie automata


Recommended Posts

Salut la toata lumea.

Am o problema cu cutia care se manifesta cam asa :

cat e aprins in bord "D-ul" merge perfect.Problema e ca nu o tine mult si "D-ul" respectiv dispare , in mers , si apare in locul lui un semn de exclamare intr-un cerc.Cand se-ntampla treaba asta nu se mai tureaza , masina parca nu mai are vlaga, mai ales la plecarea de pe loc.Daca o opresc si o las putin , cand pun contactul apar iar "P-ul", "R-ul", "D-ul" :twoup: ( scuzati exprimarea) si iar merge bine.Din nefericire prea putin timp.

Poate are cineva o idee dwe ce-ar fi de facut: o arunc sau se rezolva.

P.S. ulei si filtru la cutie schimbate azi.

Si mai specific ca are selector pentru sport , economic si iarna dar asta sta oricum numai pe economic.

Orice idee e binevenita.

Merci si fac cinste.

Link to comment
Share on other sites

A aparut cu 2 zile inainte de schimbarea uleiului asta fiind si motivul pentru care am schiumbat uleiul.Ieri am scos bornele de la baterie cam 15 minute si cand le-am pus la loc aparea "S-ul" de la sport.Asta n-aparuse deloc pana ieri.Dar oricum dupa nici un Km a disparut si iar a aparut semnul de exclamare si s-au auzit niste zgomote de sub masina si a murit in deal.A trebuit sa -i dau drumul cu spatele pe loc drept si sa-mi iau demaraj usor ca sa pot urca.

Alte idei?

Schimb cutia?

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna idee asta ar fi daca ai casco si ai luat o piatra mare care ti-a spart carcasa si s-a ales praful de ea.

In alta ordine de idei, esti sigur ca are ulei suficient ?

Ai mai putea sa mergi sa o pui pe un tester, si vezi ce zice.

Edited by CataSib
Link to comment
Share on other sites

A aparut cu 2 zile inainte de schimbarea uleiului asta fiind si motivul pentru care am schiumbat uleiul.Ieri am scos bornele de la baterie cam 15 minute si cand le-am pus la loc aparea "S-ul" de la sport.Asta n-aparuse deloc pana ieri.Dar oricum dupa nici un Km a disparut si iar a aparut semnul de exclamare si s-au auzit niste zgomote de sub masina si a murit in deal.A trebuit sa -i dau drumul cu spatele pe loc drept si sa-mi iau demaraj usor ca sa pot urca.

Alte idei?

Schimb cutia?

 

Trebuie sa o repari, e clar ca nu vei rezolva nimic cu un nou schimb de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Piatra as gasi dar n-am casco.

Si tester la Tulcea are cineva dar nu e bun si pentru cutie.Am fost ieri.

Ulei are ?

De fapt daca ai auzit si ceva zgomote ciudate nu prea mai conteaza daca are sau nu suficient ulei

Link to comment
Share on other sites

Daca abia si-a schimbat uleiul, este greu de crezut ca nu avea ulei destul.

 

Banuiesc ca nu a schimbat uleiul la bordura.

Daca l-a schimbat in tulcea...............

Eu cand am schimbat uleiul, toate programele ziceau ca trebuie sa schimb 4 L, de fapt cutia cu intreg sistemul ia 9 L. Asa ca tine tare mult de unde si cum a shimbat uleiul.

In fine, dupa cum am spus, daca a scos zgomote e de rau. Trebuie mers urgent in service sa nu faca poc-trosc si gata.

Link to comment
Share on other sites

Daca abia si-a schimbat uleiul, este greu de crezut ca nu avea ulei destul.

 

Banuiesc ca nu a schimbat uleiul la bordura.

Daca l-a schimbat in tulcea...............

Eu cand am schimbat uleiul, toate programele ziceau ca trebuie sa schimb 4 L, de fapt cutia cu intreg sistemul ia 9 L. Asa ca tine tare mult de unde si cum a shimbat uleiul.

In fine, dupa cum am spus, daca a scos zgomote e de rau. Trebuie mers urgent in service sa nu faca poc-trosc si gata.

 

Nu se poate schimba tot uleiul, o mare parte ramane in convertizor.

 

Ai schimbat exact cat trebuia.

Link to comment
Share on other sites

Daca abia si-a schimbat uleiul, este greu de crezut ca nu avea ulei destul.

 

Banuiesc ca nu a schimbat uleiul la bordura.

Daca l-a schimbat in tulcea...............

Eu cand am schimbat uleiul, toate programele ziceau ca trebuie sa schimb 4 L, de fapt cutia cu intreg sistemul ia 9 L. Asa ca tine tare mult de unde si cum a shimbat uleiul.

In fine, dupa cum am spus, daca a scos zgomote e de rau. Trebuie mers urgent in service sa nu faca poc-trosc si gata.

 

Nu se poate schimba tot uleiul, o mare parte ramane in convertizor.

 

Ai schimbat exact cat trebuia.

Ma vad nevoit sa te contrazic. Cand scoti baia, pentru a scoate filtrul, curge uleiul din cutie, 4 litri, dar si o parte din cel aflat in sistemul de racire si convertizor. Uleiul din convertizor poate fi scos si el in functie de model, cu pompa sau pur si simplu are un dop pentru golire. E bine sa scoti tot uleiul, sa masori cat ai scos, iar in cazul in care nu ai scos 9 litri ( cu aproximatie si asta tine de model ) sa repeti operatia de schimbare a uleiului dupa un oarecare nr de Km. Pentru nivel, unele cutii au joja, altele nu. Trebuie avut mare grija ce ulei folositi BMW spune "special product" asa ca mai bine ti-l iei de la un service autorizat.

Repet : Cand schimbi uleiul nu curg doar 4 litri. Cel mai bine masori si repeti operatia dupa 200-300 Km.

Link to comment
Share on other sites

Ma vad nevoit sa te contrazic. Cand scoti baia, pentru a scoate filtrul, curge uleiul din cutie, 4 litri, dar si o parte din cel aflat in sistemul de racire si convertizor. Uleiul din convertizor poate fi scos si el in functie de model, cu pompa sau pur si simplu are un dop pentru golire.

 

Corect.

 

ps

 

Nu are sens sa te contrazici cu nimeni, cine stie cate ceva despre masini stie si ce sa creada si ce nu. :twoup:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut la toata lumea.

Am o problema cu cutia care se manifesta cam asa :

cat e aprins in bord "D-ul" merge perfect.Problema e ca nu o tine mult si "D-ul" respectiv dispare , in mers , si apare in locul lui un semn de exclamare intr-un cerc.Cand se-ntampla treaba asta nu se mai tureaza , masina parca nu mai are vlaga, mai ales la plecarea de pe loc.Daca o opresc si o las putin , cand pun contactul apar iar "P-ul", "R-ul", "D-ul" :twoup: ( scuzati exprimarea) si iar merge bine.Din nefericire prea putin timp.

Poate are cineva o idee dwe ce-ar fi de facut: o arunc sau se rezolva.

P.S. ulei si filtru la cutie schimbate azi.

Si mai specific ca are selector pentru sport , economic si iarna dar asta sta oricum numai pe economic.

Orice idee e binevenita.

Merci si fac cinste.

repara cutia si eu am patit la x5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.