Jump to content

interior e46


Recommended Posts

salut am un e46 din 2001 si m-ar interesa sa-mi spuneti si mie cu ce solutii(spray) se curata bordul si suprafetele de plastic din interior.a si inca ceva plansa centrala pe laterale si la usi este din piele sau ce material este ca este foarte fina parca ar fi piele, si cu o intretineti?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Te duci la AB si ceri un spray pt curatare bord si plastice, domnisoara draguta te curata de 30 RON si te alegi cu un spray de calitate pentru beemer-ul tau. Eu am luat si pentru tapiterie de piele si degresant pentru interior geamuri, tot BMW si sunt one happy customer. M-am intepat ca toata lumea la AB cu alte cele, dar cand e vorba de produse de mentenenta oamenii nu fac rabat si nici nu pun sigla BMW pe orice.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine folosesti produse Sonax pentru intretinerea interiorului.

 

Nu stiu daca mai este valabil, insa produsele de intretinere BMW erau fabricate de Sonax acum ceva vreme.

 

Eu folosesc foarte multe produse Sonax, sunt foarte multumit.

 

Nu folosi produse din supermarket-uri sau din benzinarii, nu se pot compara cu Sonax sau Meguiar's.

Link to comment
Share on other sites

eu am dat ieri si azi scaunele jos, spalat cu biocarpet combinat cu solutie de tapiterie de la bmw .....

 

spalat mochete, curatat plastice ....... arata masina pe interior ca noua ..... dar mi'au sarit capacele ....eu si un prieten ... am si eu un spray pt plastice insa mi se pare de cacao ... mi se pare ca lasa urme albicioase pe bord ... eu pe bord doar cu carpa umeda , poate cu un pic sampon ceva dupa care clatesc bine ....

Link to comment
Share on other sites

Mai am o problema: am observat niste jeg pe manerele la usi (in fata) acolo de unde prinzi cu mana. Am vrut sa sterg cu o carpa umeda si am obs ca se lua cu totul. Deci, in loc sa ramana materialul ala "zgromtzuros" curat, ramanea curat, dar neted. Adica se lua cu tot cu stratul ala denivelat. Sper ca m-am facut inteles
Link to comment
Share on other sites

am luat de la sonax spray pt plastic pt interior la masina si este foarte bun.la interiorul de bmw trebuie sa ai grija sa nu freci prea tare cu carpa ca se duc zgrimturile de pe usi si de pe consola pe lateral.dai cu spray si stergi usor ca se ia mizeria.
Link to comment
Share on other sites

O sa-mi iau si eu ceva pt bord de la AB (am drum p-acolo). Dar pt bancheta? Am pe bancheta niste urme (cred ca de la slipi uzi :twoup: ) si vreau sa scap de ele. Sa incerc cu biocarpet? Asta se gaseste si in supermarket-uri, nu?

 

Poti folosi toata gama Sonax pentru intretinerea interiorului dar si produsele pentru jante si pneuri si chedere, le-am incercat pe toate, sunt foarte de calitate.

Link to comment
Share on other sites

O sa-mi iau si eu ceva pt bord de la AB (am drum p-acolo). Dar pt bancheta? Am pe bancheta niste urme (cred ca de la slipi uzi :twoup: ) si vreau sa scap de ele. Sa incerc cu biocarpet? Asta se gaseste si in supermarket-uri, nu?

 

Poti folosi toata gama Sonax pentru intretinerea interiorului dar si produsele pentru jante si pneuri si chedere, le-am incercat pe toate, sunt foarte de calitate.

 

 

vezi ca la Jante ..e fff buna si solutia aia de la Turtle wax ..a lasat jantele curate ...dupa doar 2 min de actionare ..A ramas prost si ala care spala ..Si erau f murdare ! pret 25 ron ..

 

 

 

a curatat si in interior ...Simai e o solutie new entry ...de la car plan care e doar 7 ron ..si aia face treaba ...nu ca turtle dar destul de bine !:twoup:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

N-am jante, inca :twoup:

Cand am cumparat masina avea cauciucurile f curate (pe lateral). Luceau, nu alta! Negru d-ala frumos, fara pic de praf. Din cate am vazut eu, si din ce am mai auzit, cica astia le dau cu cola. Acum, dupa vreo 2000km s-au prafuit, dar as incerca sa le frec nitel cu cola sa vad daca le fac ca atunci.

 

Sa nu-mi sariti in cap, dar asa am auzit si eu, asa va zic si voua.

Link to comment
Share on other sites

Pt. cauciucuri am un fel de gel de la turtle wax intr-un bidonas verde luat din metro. Freci usor cu o carpa si ies ca la showroom.

 

Am incercat si eu gelul ala..

 

Efectul dat de Sonax dureaza mai mult.

 

la mine tine cam 3 spalari ...

Link to comment
Share on other sites

Voi cum curatati gurile de ventilatie? Ca eu ma plictisesc cand iau la frecat fiecare "lamela" d-aia in parte.. Si faza e ca nu e doar praf pe ea ca sa zici ca il sufli sau il dai cu o periuta. Tre sa freci calumea cu ceva umed.

 

Si inca ceva: voi aveti huse pe scaune? Eu am interiorul gri si se vede foarte usor orice pata.

Link to comment
Share on other sites

Pe lamelele mele nu e decat praf, deci trec usor cu servetel umed printre ele si gata.

Eu nu sunt adeptul huselor pe nicio masina, tapiteria originala e cea mai buna si mai frumoasa. Iar petele s-ar vedea si pe huse, deci nu vad rostul. Iti iei o spuma sonax si cand apar petele le aplici o frectie ca la carte si ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.