Jump to content

Fereste-ma, Doamne, de taximetristi!


suri

Recommended Posts

azi dimineata am vazut-o pe suri pe str.avrig... am vazut mai intai masina si dupa aia soferul... i-am dat un flash, dar cred ca mi-am luat o injuratura pt ca eram cu alta masina, cu geamuri negre...

are masina lovita putin la capota, deasupra farului, ce-o fi patit ?

stiu ca si BRANDEX a vazut-o odata pe linia de tramvai pe la 1Mai... cica i-ar fi dat prioritate :D

keep walking... aa... watching, pardon !

sorry, Johnny ! :D

 

 

Pai sa va povestesc ce-am patit....

 

Marti seara, pe la 10, ma duceam spre centru - n-am mai ajuns! si asta pentru ca la intersectia Averescu cu Marasesti (cum te duci dispre Turda inspre Arcul de Triumf, este intersectia aia in Y)... am avut parte de cele 3 ceasuri rele ale respectivei zile de marti. Cum? Pai simplu... Vazand semaforul verde, din mers, normal ca mi-am continuat deplasarea, fara sa ma astept ca in intersectie o sa ma trezesc cu un taximetrist care se va opri direct in catul meu! :twoup: :twoup: :D

Se pare ca tipul vroia sa intre pe o straduta, venind dinspre Casin. Vazand ca cei care fac stanga au rosu la semafor, s-a gandit ca si cei care merg inainte au tot rosu. Dar aveau verde!!! In fine, am apucat sa pun frana cat de cat, insa a reusit sa-mi sifoneze partea stanga! M-am dat jos ca o furie si parca in clipa aia am prevazut odiseea care tocmai avea sa inceapa... gandindu-ma ca la astfel de faze (e rosu, e verde) e cam la mica intelegere, primul lucru pe care l-am facut cand m-am dat jos a fost sa fac poze cu telefonul semaforului, sa se vada ca e verde...

 

Partea proasta: tipul avea client in masina, care, din impact, si-a spart capul si s-a ales cu probleme la gat! In urmatoarele 5 minute a venit un echipaj SMURD, care l-a luat si l-a dus la Elias....deci... dintr-o banala tamponare cu pagube materiale, s-a ajuns la accident cu ranire de persoane... si deja asta era alta poveste! Au venit 3 echipaje de politisti, care au masurat, au calculat, au luat "probe"...

 

Bineinteles, aici ajungem la calitatea umana... au venit taximetristii grup, incercand sa ma intimideze (gen "femeie la volan" si "nu vedeti ce masina puternica are?" - de parca ar avea vreo legatura una cu alta!) si sa ii convinga pe politisti ca eu am fost cea care a trecut pe rosu!! vazand faza asta si stiind ca un astfel de caz presupune cercetare penala, mi-am facut rost de 2 martori, pentru orice eventualitate, politistii insa asigurandu-ma ca nu e cazul sa-mi fac probleme....

 

La 6 dimineata am fost sa dam declaratii si atunci am luat cunostinta de decizia politiei, dupa ce vorbisera si cu tipul care isi sparsese capul (si depusese marturie in favoarea mea): eu eram declarata nevinovata si primeam RCA-ul taximetristului sa-mi fac masina, respectivul a incalcat prevederile art 59, alineatul 2 din regulament (si din cate aflasem eu, ii suspendau persmisul...). Am rasuflat usurata! Se terminase!

 

Azi insa... surpriza! taximetrisul a contestat decizia politiei, si implicit o sa se ajunga in instanta! Este tot ce imi doream, really! M-a sunat politistul sa imi spuna ca au nevoie si de declaratiile martorilor si sa vin cu ei in dinti cat mai repede posibil... nu de alta, dar este cuvantul meu impotriva cuvantului lui... si daca ma mai gandesc si la martorii mincinosi pe care ii poate aduce, si la justitia romana si ce prespune ea, parca incep si eu sa ma simt vinovata...

 

Si acum stau si ma intreb: cat tupeu sa ai sa te stii vinovat, sa aduci un prejudiciu unui om oarecare pe strada, si sa nu iti asumi responsabilitatea faptelor tale? ca sa nu mai pun la socoteala si situatia bietului om care a luat un taxi sa ajunga din punctul A in punctul B si din cauza unui inconstient a ajuns la spital...? fereste-ne, Doamne, de taximetristi.... ca de orice altceva, ne ferim singuri!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition

este foarte tampita intresectia aia... des o iau pe acolo si am constatat ca semafoarele sunt sincronizate execrabil.

 

Toata intersectia aia este un mare (cenzurat).

Link to comment
Share on other sites

La 6 dimineata am fost sa dam declaratii si atunci am luat cunostinta de decizia politiei, dupa ce vorbisera si cu tipul care isi sparsese capul (si depusese marturie in favoarea mea)
Pai ce martor iti mai trebuie, ca mai bun decat asta nu-i niciunul.

 

Nashpa chestie, sper sa se termine bine.

Link to comment
Share on other sites

La 6 dimineata am fost sa dam declaratii si atunci am luat cunostinta de decizia politiei, dupa ce vorbisera si cu tipul care isi sparsese capul (si depusese marturie in favoarea mea)
Pai ce martor iti mai trebuie, ca mai bun decat asta nu-i niciunul.

 

Nashpa chestie, sper sa se termine bine.

 

 

ideea e ca o se termine peste 100 de ani! :twoup:((

Link to comment
Share on other sites

Da, asta asa-i, ca ala o va lungi cat poate... Si banuiesc ca tu va trebui sa-ti faci masina pe banii tai, pana se da sentinta. Asa ca, du-te peste taximetrist si da-i la sfecla, asta-i solutia de Romanica :twoup:

 

oricum se pare ca are RCA la Ardaf... deci... e ca si cum n-ar avea deloc! noroc cu casco!

Link to comment
Share on other sites

Buna Suri,

 

Imi pare rau pt ce s-a intamplat, sincer.

Ciudata specie de "descurcareti".... De la ce companie era dl taximetrist?

 

P.S. daca ai nevoie de un avocat bun, macar pt sfaturi .... do not hesitate...

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Dl taximetrist era ... liber profesionist! Era stickerit cu taxi 2000, dar se pare ca platea doar dispecerat...

 

cat despre avocat, cred ca o sa am nevoie...

Link to comment
Share on other sites

Eu urasc taximetristii, pe toti fara exceptie. in ciuda faptului ca sunt o persoana constienta ca trairile de genul asta ma degradeaza uman , repet eu urasc taximetristii , pe toti.

join the club !!! :twoup:

 

Dl taximetrist era ... liber profesionist! Era stickerit cu taxi 2000, dar se pare ca platea doar dispecerat...

 

cat despre avocat, cred ca o sa am nevoie...

@suri: daca nu avea licenta nominala de taxi, masina putea sa fie si roz-bombon !

nu va avea niciun castig de cauza, mai ales ca au rezultat si vatamari din accidentul ala...

tipului cu capul spart i s-au acordat zile de ingrijiri medicale? sau macar a venit salvarea ori l-ati dus la spital pt chestia asta?

incerc sa iti sugerez ca ar fi bine sa existe o confirmnare scrisa (bilet de internare, tel. la 112, raport medico-legal, etc.) care sa ii sustina declaratia...

daca lucrurile se complica, anunta-ne ! gasim o varianta legala de rezolvare :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ala a contestat pentru ca daca isi pierde permisu`...nu mai are din ce sa'si castige painea...si o sa incerce sa o lungeasca cat de mult poate...in acest timp avand permisul in mana(imi facu niste nervi topicu asta...parca il si vad pe taximetristu ala...tatuat...3 dinti..ochelari in cap noaptea..oxigenat..AH nu'i suport!)
Link to comment
Share on other sites

Cere.i despagubire vreo 50.000e pt ca ti-a pus viata in pericol si il desfiintezi :twoup:

 

Da, era o idee sa-l dea si ea in judecata....., doar ca pun pariu ca p'asta alearga paduchii....

 

Iar ideea lui de a contesta situatia vine in mod sigur de la ceilalti "colegi".... mai trage un pic de timp, trece vara.

Link to comment
Share on other sites

au venit taximetristii grup, incercand sa ma intimideze (gen "femeie la volan" si "nu vedeti ce masina puternica are?" - de parca ar avea vreo legatura una cu alta!)

 

:twoup: :twoup:

 

Oricum banii ĂŁia de despagubire nu ĂŽi scoate... dar dacĂŁ nu mai are permis e Âşomer pieton ceea ce e bine :D

Edited by Christian10
Link to comment
Share on other sites

E vacanta judecatoreasca, daca inregistrez acum la Sibiu o actiune primesc termen in 01 noiembrie :twoup: la Bucuresti poate e mai rau ...

Taimiu are termen prin septembrie parca.... :twoup: o bataie de joc...se amana si tot se amana pana faci 80 de ani si mori la dracu .

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

E vacanta judecatoreasca, daca inregistrez acum la Sibiu o actiune primesc termen in 01 noiembrie :twoup: la Bucuresti poate e mai rau ...

Taimiu are termen prin septembrie parca.... :D o bataie de joc...se amana si tot se amana pana faci 80 de ani si mori la dracu .

 

 

Suntem pe locul 2 ..dupa Bulgaria la reforma in justitie ..asa ca se poate si mai rau .. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ala a contestat pentru ca daca isi pierde permisu`...nu mai are din ce sa'si castige painea...si o sa incerce sa o lungeasca cat de mult poate...in acest timp avand permisul in mana(imi facu niste nervi topicu asta...parca il si vad pe taximetristu ala...tatuat...3 dinti..ochelari in cap noaptea..oxigenat..AH nu'i suport!)

 

Exact.

 

Daca nu are permis nu poate munci deci e cam tragi pentru el...

 

Oricum nu are sanse de a castiga, poate sa vina cu 100 de martori.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pt masina ta si pt nervii tai Suri ...... dar nu vreau sa ii supar pe ceilalti colegi .... am vazut ca : MULTI URASC TAXIMETRISTII! acum intreb si eu de ce? ei nu sunt tot oameni ? ei nu au familii ? stiti cum tipati acum de taximetristi ? cum tipa Italienii dupa noi ROManii si ne fac hoti , cersetori etc etc deci sunt oameni intre oameni si poate o sa radeti viata unui taximetrist este foarte grea din mult prea multe motive... toti dorim sa avem ce manca maine , unii dintre noi avem poate copii de intretinut... si daca nu am muncii ce am face ? am da in cap? ei uite asa sunt si multi dintre ei ! NU TOTI dar sunt multi care isi duc existenta de pe o zi pe alta! Si eu urasc oamenii care sunt idioti la volan ! asa ca tin in scrumiera baterii 777 :twoup: si functioneaza... ca in reclama zboara puiule zboara! dar asta nu inseamna ca toti sunt in aceeasi oala!

 

Parerea mea proprie si persoana hai sa nu fim rasisti!

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pt masina ta si pt nervii tai Suri ...... dar nu vreau sa ii supar pe ceilalti colegi .... am vazut ca : MULTI URASC TAXIMETRISTII! acum intreb si eu de ce? ei nu sunt tot oameni ? ei nu au familii ? stiti cum tipati acum de taximetristi ? cum tipa Italienii dupa noi ROManii si ne fac hoti , cersetori etc etc deci sunt oameni intre oameni si poate o sa radeti viata unui taximetrist este foarte grea din mult prea multe motive... toti dorim sa avem ce manca maine , unii dintre noi avem poate copii de intretinut... si daca nu am muncii ce am face ? am da in cap? ei uite asa sunt si multi dintre ei ! NU TOTI dar sunt multi care isi duc existenta de pe o zi pe alta! Si eu urasc oamenii care sunt idioti la volan ! asa ca tin in scrumiera baterii 777 :twoup: si functioneaza... ca in reclama zboara puiule zboara! dar asta nu inseamna ca toti sunt in aceeasi oala!

 

Parerea mea proprie si persoana hai sa nu fim rasisti!

ai dreptate si nu prea...de ce este necesar sa chemi prin statie alti colegi atunci cand ai comis-o si mai e si din vina ta?...plus ca avea si client..prima data trebuia sa se gandeasca la pasager...daca era cineva din familia ta si suferea rani si mai grave....mmmm???

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Imi pare rau pt masina ta si pt nervii tai Suri ...... dar nu vreau sa ii supar pe ceilalti colegi .... am vazut ca : MULTI URASC TAXIMETRISTII! acum intreb si eu de ce? ei nu sunt tot oameni ? ei nu au familii ? stiti cum tipati acum de taximetristi ? cum tipa Italienii dupa noi ROManii si ne fac hoti , cersetori etc etc deci sunt oameni intre oameni si poate o sa radeti viata unui taximetrist este foarte grea din mult prea multe motive... toti dorim sa avem ce manca maine , unii dintre noi avem poate copii de intretinut... si daca nu am muncii ce am face ? am da in cap? ei uite asa sunt si multi dintre ei ! NU TOTI dar sunt multi care isi duc existenta de pe o zi pe alta! Si eu urasc oamenii care sunt idioti la volan ! asa ca tin in scrumiera baterii 777 :D si functioneaza... ca in reclama zboara puiule zboara! dar asta nu inseamna ca toti sunt in aceeasi oala!

 

Parerea mea proprie si persoana hai sa nu fim rasisti!

 

hai ca esti culmea, taximetristul este alta rasa ? cum poti fi rasist pe cineva care are o anumita profesie ? :twoup: :twoup:

 

taximetristul de preerie, taximetristul de stepa, taximetristul de oras... :D :D

Link to comment
Share on other sites

problema e ca dintre toti soferii nesimtiti de pe strada, taximetristii ies cel mai usor in evidenta, pe principiul "las' ca si fraieru' ala are frane chiar daca are verde"

ce nu a luat in seama Bogdy66 e ca suri se referea la acea "specie" (daca tot e sa fim rasisti) a taximetristilor din Bucuresti !!!

care, sa ne fie cu iertare, sunt intrigant de nesimtiti si cred ca toata strada e a lor... ei nu respecta nicio regula de circulatie pe motiv ca "asta e painea mea, dom'le, io pa strada sad toata ziulica"...

e bine sa retinem cu totii ca totusi, printre ei, chiar si printre cei din Bucuresti, exista si oameni de treaba, cu adevarat profesionisti... doar ca sunt din ce in ce mai putini, incat e deja mult prea dificil sa ii deosebesti de ceilalti.

taximetristul de Bucuresti e un mare tupeist, mizand pe spiritul de turma si pe acea statie de emisie receptie prin care tipa dupa colegii lui...

va dau un mic exemplu de tupeu extraordinar: actiune a politiei pe spargeri de locuinte, taximetristul la furat cu hotii in masina, toti fiind prinsi cu acareturile furate... ce sa mai, lungim vorba prindere in flagrant ca la carte!

fiind noapte, da prin statie si vin vreo 30 de masini in centrul Bucurestiului... a fost nevoie de interventia "mascatilor" si a unui pluton de jandarmi pentru ca politstii care il prinsesera pe taximetrist la ciordeala sa nu fie linsati!

la noi in Bucuresti, sunt si multi recidivisti care nu mai vor sa se angajeze la munca, dar prefera sa intre in aceasta breasla a taximetristilor de cartier cu masini galbene colantate cu diverse firme mari, dar fara licente sau cu licente false...

e mult mai usor: plimbare prin oras, mai un client fraierit, mai un strain la aeroport, mai un pont la o spargere sau o cafteala organizata a unui betiv, etc...

taximetria e o meserie ca oricare alta, iar taximetristul trebuie sa fie un prestator de servicii si atat...

deci ar fi bine sa nu ii includem pe toti in aceeasi oala, dar si cand o facem, trebuie sa avem motive pertinente...

ce sa va spun, ca a doua oara cand mi-au furat oglinzile la BMW au fost cu taxiul, dar fara nr de inamtriculare ???

pana la urma avem tara pe care ne-o meritam, si nu prea se face nimic ca sa se schimbe ceva in bine...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.