Jump to content

vreau bmw...


pyu

Recommended Posts

Doresc sa achizitionez un 318i, de prin 93-94... probabil il voi lua din romania, dar neinmatriculat, deci recent adus din afara...

Inainte de a cumpara... as vrea sa aflu cateva detalii... referitoare la consum...

cat mi-ar consuma la mers lejer ( 90-120 km / ora )... adica fara sa tragi deloc de ea...

cat mi-ar consuma la mers anormal pentru unii ( sau normal pentru altii ... adica pedala cat mai la fund... schimburi de treapta la peste 5000 de ture ) ?

sunt masine durabile? adica nu mergi ca nebunul prin toate gropile...

 

thx :twoup:

Link to comment
Share on other sites

si eu vreau sa-mi iau exact ce vrei si tu..... dar din cate am citit pe forum ar fi probleme cu inmatriculatul....citeste bine topicurile facute in legatura cu EURO si dupaceea te orientezi... legat de consum nici eu nu stiu cat consuma mai exact.....dar vorba unor useri de pe forum.... cand te decizi la un BMW nu te mai uiti la consum...

Acum fiecare cum stie..

Bafta

Link to comment
Share on other sites

si eu vreau sa-mi iau exact ce vrei si tu..... dar din cate am citit pe forum ar fi probleme cu inmatriculatul....citeste bine topicurile facute in legatura cu EURO si dupaceea te orientezi... legat de consum nici eu nu stiu cat consuma mai exact.....dar vorba unor useri de pe forum.... cand te decizi la un BMW nu te mai uiti la consum...

Acum fiecare cum stie..

Bafta

 

legat de EURO m-am lamurit cum sta treaba... merg la rar mai intai...

oricum imi iau... dar vreau de curiozitate sa stiu cat ar consuma...

Link to comment
Share on other sites

Consumul depinde foarte mult de cum conduci...Eu am scos cu pisicul meu si consum de 6,2 dar si de 12,5. oricum consumul mediu e pe undeva poe la 9 insa asta datorita faptului ca nu prea am pe unde sa o alerg, daca as avea probabil ar creste si consumul... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

interesul meu e sa nu ma rupa tot timpul la consum... ci doar cand imi permit.. 8-9 % nu mi se pare prea mult... momentan cu dacia mea scot 8% daca merg cu 80-100... daca indraznesc peste 110, consumul ajunge la 10 :twoup:

si 5 zile pe saptamana fac naveta la servici... cam 45-50km pe zi.

si la mers normal daca o scot in 7-8% e ok... si cand vraeu sa o calc... deja nu ma intereseaza consumul :twoup:)

acuma mai trebuie masina... cautari cautari....

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa i-ti ei un 318 TDS pt ca al meu consuma f putin in afara 5.1-5.4 iar in oras 8-8.5, dar tot asa merg cu el pana in 120

 

daca nu ma insel are 90 de cai, nu?

daca avea 100-110 poate imi luam... imi plac motoarele diesel... dar vreau ceva benzina care sa urle :twoup:

 

inca o intrebare.... eu dispun de 4500 euro...

taxa de inmatriculare este intre 415 si 650 euro parca... in functie de an.... deci mai raman cu aproape 4000 euro...

cat ma mai costa actele... rarul... asigurare... rovigneta... si toate cele necesare ?

ca sa am idee cam de cati bani sa imi caut...

Link to comment
Share on other sites

pe mine m-a costat rar-ul 184, rovinieta 120, iar celelalte aprox. 200 (numere 86 si cateva taxe platite pe la cec si primarie de 54 si 30RON)

 

deci 500 lei + asigurarea inca 150-200 ron... deci doar 700 lei ma costa toate astea? eu auzeam de sume mai mari... 300-400 euro :|

Link to comment
Share on other sites

Depinde daca masina are euro 3 si nu are trecut emisiile CO2 te costa mai mult ca sa i-ti treaca cei de la RAR, dar asta nu stiu cat costa pt ca a mea e euro 2 si nu mi-a trebuit :twoup:

 

din 93 - 95 nu cred ca gasesti cu euro 3... deci va fi euro 2 sigur :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pe mine m-a costat rar-ul 184, rovinieta 120, iar celelalte aprox. 200 (numere 86 si cateva taxe platite pe la cec si primarie de 54 si 30RON)

 

deci 500 lei + asigurarea inca 150-200 ron... deci doar 700 lei ma costa toate astea? eu auzeam de sume mai mari... 300-400 euro :|

 

 

pe mine atat m-a ajuns, tin sa precizez ca nu am dat spaga :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pe mine m-a costat rar-ul 184, rovinieta 120, iar celelalte aprox. 200 (numere 86 si cateva taxe platite pe la cec si primarie de 54 si 30RON)

 

deci 500 lei + asigurarea inca 150-200 ron... deci doar 700 lei ma costa toate astea? eu auzeam de sume mai mari... 300-400 euro :|

 

 

pe mine atat m-a ajuns, tin sa precizez ca nu am dat spaga :twoup:

 

poate nu a fost nevoie in cazul tau... dar nu se stie ce idioti gasesti la rar :twoup:

Link to comment
Share on other sites

dimineatza merg la un service... sa testez un pic masina... un 316i din '96... 220.000 km... pare sa arate si functioneze foarte bine...

 

in caz ca o voi cumpara... numerele sint valabile pana pe 8.09.2008... dupa aia am inteles ca pot circula inca o luna cu numere rosii...

 

dar care ar fi pasii catre inmatricularea masinii?

aveti vreun link ceva?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa i-ti ei un 318 TDS pt ca al meu consuma f putin in afara 5.1-5.4 iar in oras 8-8.5, dar tot asa merg cu el pana in 120

 

daca nu ma insel are 90 de cai, nu?

daca avea 100-110 poate imi luam... imi plac motoarele diesel... dar vreau ceva benzina care sa urle :twoup:

 

inca o intrebare.... eu dispun de 4500 euro...

taxa de inmatriculare este intre 415 si 650 euro parca... in functie de an.... deci mai raman cu aproape 4000 euro...

cat ma mai costa actele... rarul... asigurare... rovigneta... si toate cele necesare ?

ca sa am idee cam de cati bani sa imi caut...

pe mine m-a dus masina cu toate taxele,drum dus-intors , RAR,asigurari...etc de la un capat la altul in jur de 3500 Euro.acuma depinde si de noroc ce masina buna mai gasesti afara...dar poate ai sanse bune sa cumperi in marile targuri de masini...Bucurest,Cluj,TM

Link to comment
Share on other sites

Unii vor si BMW si sa consume putin, atunci de ce mai vor BMW? Sunt atatea marci. Era clar si cand mi-am luat-o eu ca o sa consume mult. Singura nemultumire la mine a fost si inca este e ca la motorul meu mic consuma atat de mult, cat unul mai puternic (de ex. 1.8 116CP consuma cat 2.0 143CP lejer, poate chiar mai mult, ca tre sa tragi mai mult de ea ca sa simti ceva din acel motor).

 

PS. 1.8 116CP fiind 316i faceliftul

Edited by ElMundo
Link to comment
Share on other sites

gata... sunt proprietar 316i din '96 :twoup:

 

azi dimineatza mi=-am cumparat-o, am facut actele de vanzare cumparare...

de acum urmeaza sa ma bucur de ea...

 

poate revin mai diseara sau maine cu niste poze...

Link to comment
Share on other sites

gata... sunt proprietar 316i din '96 :twoup:

 

azi dimineatza mi=-am cumparat-o, am facut actele de vanzare cumparare...

de acum urmeaza sa ma bucur de ea...

 

poate revin mai diseara sau maine cu niste poze...

 

Felicitari! Sa-l stapanesti sanatos!

Poze sa-l vedem si noi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.