Jump to content

Filtru de particule-Documente doveditoare


ullises

Recommended Posts

Salutare la toata fam BMW, sunt posesorul unui E90 Diesel ,2005 achizitionat din Germania.Masina este dotata din fabrica cu filtru de particule dar cand am ajuns fata in fata cu autoritatile mai exact cu expertii nostri de la RAR mi-am dat seama ca acestia pe langa baza lor de date care cred ca nu e suficienta pt ei, acestia mai vor nush ce hartie de omologare a acestui filtru. Stie cineva ce hartie doresc expertii astia daca masina a iesit din fabrica cu acest filtru si nu l-am pus aditional ca apoi sa fie omologat separat, masina cand a iesit pe poarta fabricii a fost sau nu omologata in totalitatea ei? sau ar treb sa cer de la BMW omologarea fiecarei piesa in parte? Si ink ceva stie cineva ce le apare in baza lor de date cand verifica CO2 si filtru de particule? si daca verifica acolo si gasesc filtrul mult ravnit mai e nevoie si de hartie? sau baza de date miraculoasa nu furnizeaza informatii despre filtrul de particule si de fapt noi trebuie sa fin baza lor de date si pe deasupra mai si platim ca sa le furnizam informatii.

 

PS. Expertii de la RAR au spus ca, da il ai, il vedem, dar da-ne hartia.....Duamniiiiiii

Link to comment
Share on other sites

Dupa rejectul celor de la RAR am ajuns la BMW Iasi de unde am cerut o hartie care sa certifice existenta acestui filtru pe masina. Acolo acestia mi-au cerut masina sa o vada dupa care au eliberat o hartie in valoare de 2 mil de lei vechi in care spune ca masina are filtru cerut de RAR, dar surprizele nu se opresc aici si cand ajung iar fata in fata cu expertul inginer imi spune ca nu e buna ca el vrea nu stiu ce hartie de prin germania de parca in romana nu poate citi :twoup: , stie careva despre ce hartie vorbesc astia ca eu nu mai inteleg nimic, nu stiu daca pe ei ii intereseaza daca masina are filtru sau vor o anumita hartie din germania. Stau si ma intreb daca luam masina din Guatemala mai stiau ei cum se numeste hartia de acolo care sa le arate lor ca masina are filtru?
Link to comment
Share on other sites

Nu ai declaratia de conformitate de la masina?

 

Pai aici e buba ca nu stiu daca aceasta hartie ar fi trebuit sa o iau din germania (hartie despre care nu stiam) neaparat sau ar fi fost normal sa imi ia in considerare si o hartie emisa de mama masinii mele facuta expres pentru RAR. Oricum deja masina am inmatriculat-o si m-am consolat cu ideea ca nu te poti bate cu o armata de idioti de unu singur.

Acum astept sa ma duc acasa, eu locuind momentan in Germania, sa mi-o aduc aici sa vad ce si cum se comporta.

Mult noroc in toate si ``feri-ti-va de ...statul roman``

 

La RAR la Pitesti a fost deajuns o adresa din partea dealerului local adresa care au eliberat-o gratis.Ar trebuii sa faci o reclamatie la BMW AG pentru ca ti-au cerut bani pe o hartie.

 

BMW AG Romania? poate par tampit dar abia mi-am pus insigna de la BMW in piept si nu stiu sistemul firmei din Romania :twoup:

Link to comment
Share on other sites

BMW AG (Firma din Germania)

 

Aha mersi merg si pana la ei sa vad ce parere au, oricum deja e prea tarziu si sunt satul de umblat de colo colo am cumparat masina pe 7 iulie si am reusit sa o inmatriculez abia pe 26 august lucru care aici dureaza 2 ore max, asta e numai pe mana bugetarilor sa nu ajungi (politie, spital ....tot ce tine de statul nostru drag).

Link to comment
Share on other sites

BMW AG (Firma din Germania)

 

Aha mersi merg si pana la ei sa vad ce parere au, oricum deja e prea tarziu si sunt satul de umblat de colo colo am cumparat masina pe 7 iulie si am reusit sa o inmatriculez abia pe 26 august lucru care aici dureaza 2 ore max, asta e numai pe mana bugetarilor sa nu ajungi (politie, spital ....tot ce tine de statul nostru drag).

 

Eu marti am fost la RAR cu masina mea am avut hartie cu dotarile de la masina de la BMW, stampilata de BMW un prieten care stie mai bine germana a sunat in Munchen si cei de acolo mi-au trimis scanat o chestie pe germana ca seria de sasiu cu motorul etc are filtru de particule si in plus masina mea are navi professional unde scrie ca am filtru de particule si ca mai am 90.000 km sa nu stiu ce trebuie facut schimbat sau ce in fine. Computerul de la navi confirma ca am filtru de particule hartiile confirma iar D-NUL INGINER DE LA RAR a zis ca eu nu il vad deci nu are, si platesc 100 si ceva de euro in plus ca tot romanu am zis asta e.... daca ii dau in judecata stau vreo 2 ani sa ma judec si nu stiu ce o sa obtin. Asta se intampla la RAR Mures.

Edited by Poly
Link to comment
Share on other sites

BMW AG (Firma din Germania)

 

Aha mersi merg si pana la ei sa vad ce parere au, oricum deja e prea tarziu si sunt satul de umblat de colo colo am cumparat masina pe 7 iulie si am reusit sa o inmatriculez abia pe 26 august lucru care aici dureaza 2 ore max, asta e numai pe mana bugetarilor sa nu ajungi (politie, spital ....tot ce tine de statul nostru drag).

 

Eu marti am fost la RAR cu masina mea am avut hartie cu dotarile de la masina de la BMW, stampilata de BMW un prieten care stie mai bine germana a sunat in Munchen si cei de acolo mi-au trimis scanat o chestie pe germana ca seria de sasiu cu motorul etc are filtru de particule si in plus masina mea are navi professional unde scrie ca am filtru de particule si ca mai am 90.000 km sa nu stiu ce trebuie facut schimbat sau ce in fine. Computerul de la navi confirma ca am filtru de particule hartiile confirma iar D-NUL INGINER DE LA RAR a zis ca eu nu il vad deci nu are, si platesc 100 si ceva de euro in plus ca tot romanu am zis asta e.... daca ii dau in judecata stau vreo 2 ani sa ma judec si nu stiu ce o sa obtin. Asta se intampla la RAR Mures.

Sunt niste tampiti pentru ca nu are cum sa-l vada pentru ca el este cuprins in catalizator. http://bmwfans.info/original/E90/Lim/320d-...18/ill-18_0591/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.