Jump to content

Recommended Posts

Am o problema enervanta :) ... daca las masina (12 ore spre exemplu) si apoi plec cu ea, scartaie rau de tot (se aude din dreptul rotilor). Dupa 1 km de rulaj nu mai face asa... dar daca dau in marsarier iar incepe si scartaie :blink: . Banuiesc ca sint ori placutzele de frina care ating pe undeva pe disc ori rulmentii? S-a mai confruntat careva dintre voi cu asa ceva?!

PS> masina e un bmw seria 3 / e46

Orice sfat mi-ar fi de folos. merci

Link to comment
Share on other sites

Am o problema enervanta :) ... daca las masina (12 ore spre exemplu) si apoi plec cu ea, scartaie rau de tot (se aude din dreptul rotilor). Dupa 1 km de rulaj nu mai face asa... dar daca dau in marsarier iar incepe si scartaie  :blink: . Banuiesc ca sint ori placutzele de frina care ating pe undeva pe disc ori rulmentii? S-a mai confruntat careva dintre voi cu asa ceva?!

PS> masina e un bmw seria 3 / e46

Orice sfat mi-ar fi de folos. merci

59485[/snapback]

 

Placutele de frana cred, pana apuci sa pui cateva frane sa se incalzeasca un pic.

Link to comment
Share on other sites

Placutele de frana cred, pana apuci sa pui cateva frane sa se incalzeasca un pic.

59487[/snapback]

 

asa ma gindesc si eu, ca am schimbat placutele acum max. 1500km si pina atunci nu facea asa ... am pus REMSA, despre care lumea spune ca sint ok... dar la mersul inapoi? dc face chiar si dupa ce se incalzesc? e posibil sa fie si din rulmenti?

Link to comment
Share on other sites

daca las masina (12 ore spre exemplu) si apoi plec cu ea, scartaie rau de tot (se aude din dreptul rotilor). Dupa 1 km de rulaj nu mai face asa... dar daca dau in marsarier iar incepe si scartaie  :blink:

59485[/snapback]

incearca s-o lasi (12 ore spre exemplu) doar in viteza, fara sa tragi frana de mana. ar trebui sa nu mai scartaie

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

La mine, dupa schimbarea placutelor si discurilor pe spate au aprut urmatoarele probleme :

 

1: dupa ce masina sta oprita , o zi sa zicem, si eliberez frina de mina, aud un scartait la rotile din spate....

 

2: DOAR in mers, dupa ce apas pedala de frina , de fapt dupa ce iau piciorul dupa pedala apare un fel de suierat, fluierat timp de citeva secunde, 10-15 dupa care dispare

 

Cea de-a doua problema nu stiu daca are legatura cu placute-discuri spate pentru ca se aude undeva prin fata, pe la motor, sper sa nu fie ceva pe la pompa de frina, sau vreo conducta care ma lasa

Astept pareri, multam !!!

Link to comment
Share on other sites

" Acest fasait este rezultatul spargerii membranei servopompei si in timp scade eficienta franelor. Este recomandat schimbul respectivei servopompe. "

" Este o problema cu o garnitura/supapa din sistemul de servofrana - "tulumba"

Ceva spicuiri din alte forumuri auto....

Cred ca tre sa pregatesc banutul pentru o pompa noua :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.