Jump to content

fum negru in sarcina.mult fum


Recommended Posts

Stefan: sa deduc ca schimbi uleiul la 15-20.000 km ?

 

In nici un caz , eu schimb uleiul la aprox 10-11k km ,dar mie nu imi manca ulei , nu era vorba de mine......

 

Daca in 7k i-a mancat 1.3L , la un schimb cum fac foarte multi de aici de pe forum si in general (la 15k km) , inseamna peste 2.6L ulei.

Link to comment
Share on other sites

Cu care mergi cu 230 la orĂŁ prin munĂži

 

Inca nu te-ai plictisit de glumele tale de c*cat ? :twoup:

adevarul doare :twoup: si mie la actulaul bmw 520i e 39 nu imi mananca deloc ulei (10 w60).....si pt a fost ceva avand in vedere ca celelalte papau din el......deci cred ca si masina lui stefan nu mananca ulei ...cat despre fum cred ca zilele turbinei sunt numarate

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceiasi problema cu fumul negru in sarcina pe un 320d touring fab. 11/02, nu exagerat dar oricum se vede in retrovizor.Am vazut pe la inceputul topicului si am desfacut si eu acu o ora valva egr si m-am speriat ce am gasit acolo.Insa pe langa depunerea aia neagra era si ulei...de unde ar putea proveni.Sa fie oare un "sfarsit de turbina"?
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca ai luat masina din Germania.

Acolo, uleiul se schimba pe la 20-25 mii km...pentru ca acolo conditiile sunt mai bune...mai putin praf, drumuri mai bune, etc.

 

In Romania este recomandat sa schimbi uleiul pe la 10-15 mii km.

Link to comment
Share on other sites

Masina e luata din germania de curand si nu am avut inca timp sa ii fac o revizie.E posibil din cauza asta sa scoata fum sau o fi altceva?Totusi uleiul din valva egr nu m-am lamurit de unde este...:twoup:

 

Mai mult ca sigur . Nu au legatura drumurile cu uleiul .

 

Dar praful + motorina proasta da . Deja ai 24k km cu masina ? Te-ai lovit la cap ? Pune mana si schimba uleiul si nu lasa data viitoare sa mai treaca de 10-12k km maxim.

Link to comment
Share on other sites

in valva egr nu e ulei sunt gaze arse si vapori de la motorina arsa ..dar asa arata zici ca e ulei .

eu nu am rezolvat inca problema fumului daca rezolv ceva , va spun de unde a fost care aprpo e negru ..nu e de la ulei ....voi cat datzi pe un litru de ulei ?

Link to comment
Share on other sites

Stefann tu glumeºti ? Dacã 0W-30 e uleiul dat de producãtor (BMW) de ce mama dracu ar pune cineva altceva ? BMW nu ÎÞi spune pui 0W-30 pânã la 100mii KM apoi pui 0W-20 :twoup:

 

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?c...ntentId=7044829

 

Uleiul recomandat de bmw pentru motorul ala e 5w40, nu ow30

Link to comment
Share on other sites

 

eu ziceam de ce recomanda BMW, nu CASTROL

te poti uita in orice carte de service la un e46, common rail sau in orice documentatie privind motorul asta

 

PĂŁi BMW te trimite pe site la castrol sau ĂŽl deschid ei ĂŽn service ĂŽn faĂža ta :twoup:

 

 

Functie de conditiile de mediu, se foloseste ori 0WX ori 5WX...asta scrie in cartea de service a bmw.

Pentru Romania, AB si Filaret pun 5w40 la motorul ala

Dealtfel, am vazut ca si service-ul bmw din Belgia de unde a fost adusa masina mea, tot 5w40 folosea.

Dar, ai dreptate, se foloseste si uleiul mentionat de tine

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.