Jump to content

jante 17" pe e46


cyborg

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
sunt pe 15", dar eu am familie, am copil, drumuri lungi la mare, la slanic... cu masina incarcata, nu cred ca mi-ar prinde bine unele de 17".

10841[/snapback]

 

Asta numai daca folosesti drumuri forestiere :).Incearca niste 17" daca ai ocazia si mai vorbim. Am 25.000 km cu 17" si nici o problema. Era cineva pe forum care vorbea de schimbat bucsharaia la un E46 dupa 25.000 km :) ...la BMW E46 astea-s "barbi"...sau poate cand a luat-o masina avea deja 100.000 km rulati cine stie pe unde...:) Vorbim totusi de BMW nu de masini facute la Colibasi... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Asta numai daca folosesti drumuri forestiere :).Incearca niste 17" daca ai ocazia si mai vorbim. Am 25.000 km cu 17" si nici o problema. Era cineva pe forum care vorbea de schimbat bucsharaia la un E46 dupa 25.000 km :) ...la BMW E46 astea-s "barbi"...sau poate cand a luat-o masina avea deja 100.000 km rulati cine stie pe unde...:) Vorbim totusi de BMW nu de masini facute la Colibasi... :blink:

12298[/snapback]

Una e sa ai jante de 17" pe 330xi(care oricum asa vine din fabrica) si alta e sa ai pe 316i :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stie cineva care e diferenta dintre jantele originale BMW si replica? E doar o chestie de producator sau sunt chestii mai nasoale precum rezistenta structurala a materialului, calitatea aluminiului, finisaj?

 

Replica: http://www.performancealloys.com/images/products/wheels/large/209.jpg

sau replica:

http://i22.ebayimg.com/02/i/03/37/dc/6e_1_b.JPG

arata ca originalul, bineinteles diferenta de pret.

http://www.partsgateway.co.uk/nnm/images/nnm_863.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva care e diferenta dintre jantele originale BMW si replica? E doar o chestie de producator sau sunt chestii mai nasoale precum rezistenta structurala a materialului, calitatea aluminiului, finisaj?

 

Replica: http://www.performancealloys.com/images/products/wheels/large/209.jpg

sau replica:

http://i22.ebayimg.com/02/i/03/37/dc/6e_1_b.JPG

arata ca originalul, bineinteles diferenta de pret.

http://www.partsgateway.co.uk/nnm/images/nnm_863.jpg

16139[/snapback]

 

Toate cele spuse. Jantele copii sunt mai moi, culoare pics mult mai prepede si plus ca nu sunt in marimile exakte. BMW are ,5 in marimi, copiile de obicei nu au decat marimi fixe 8,0x 18 etc...

Razvan

Link to comment
Share on other sites

Pt nehotarati:

 

In momentul in care vrei jante mai mari si primul lucru la care te gandesti sunt bucsele si amortizoarele ist spun un singur lucru:RENUNTA !!

Mai bine ai o masina BANALA da' nu dai bani pe bucse si amortizoare.

 

 

 

 

concluzia....cine vrea o masina cu niste jante mai mari si cu un altfel de look nu mai se gandeste la bucse si amortizoare...e ca la femei...vrei sa fii supla si frumoasa ,rabzi de foame,faci sacrificii,cheltui banii pe haine la moda....vrei sa fii purcea ,bagi in tine ca lesinata si in loc de haine iti iei hamburgeri si cartofi prajiti de la macdonalds...cam asta e treaba....

Link to comment
Share on other sites

Poati sa pui cele mai ale draq jante pe 15 ca nu tot ca niste jante pe 15 o-r sa arate...

Cat despre linii de tramvai si alte cele.....mergeti mai incet,mai atent si nu o sa se intample nimic..si sa nu uitam si de CASCO....care daca il ai te scuteste de eventualele neplaceri cauzate jantelor si anvelopelor...

 

Eu am jante pe 19 si 30 si 35 talonul anvelopelor....am mers atent si nu am avut nici o problema pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Poati sa pui cele mai ale draq jante pe 15 ca nu tot ca niste jante pe 15 o-r sa arate...

Cat despre linii de tramvai si alte cele.....mergeti mai incet,mai atent si nu o sa se intample nimic..si sa nu uitam si de CASCO....care daca il ai te scuteste de eventualele neplaceri cauzate jantelor si anvelopelor...

 

Eu am jante pe 19 si 30 si 35 talonul anvelopelor....am mers atent si nu am avut nici o problema pana acum.

16638[/snapback]

 

nu te contrazic privind mersul atent...cand voi avea o masina-de-toata-ziua, si una de plimbari duminica, pe cea de duminica voi pune jante de 17 (arata intr-un mare fel, recunosc). :blink:

Link to comment
Share on other sites

sunt nou pe aici, dar io zic ca voi cam exagerati. nu e chiar asa de sumbra situatia dupa cum o prezentati. ideea e urmatoarea: jantele schimba 50-60% din look-ul masinii. credeti-ma, lucrez in domeniu si asa este. mie mi se pare jenant sa pui pe un e36/46 jante after market pe 15" sau pe 16". mai bine lasi originalele. in plus pt e46 dimensiunea de anvelopa recomandata este 225/45/17- deci ditamai talonul. discomfortul creat difera de la masina la masina. pe e36/46 nu se simte foart tare, in schimb pe e30 "iti zdruncina ficatii, rinichii, etc". eu personal am un e36 (pozele le pun luni) si acum am jante pe 18" cu anvelope toyo proxes 245/35/18 si nu mi se pare atat de rigida masina (am avut si pe 19" cu talon 30 :) ). si inca ceva fff important: orice masina cu accesorii de tuning, dar cu jante de dimensiuni mici este un KITCH!!! prima schimbare importanta la o masina (la look ma refer) sunt JANTELE. cu un talon de 45 poti merge foarte linistit, trebuie doar putina atentie. parerea mea: Go For It!!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

sunt nou pe aici, dar io zic ca voi cam exagerati. nu e chiar asa de sumbra situatia dupa cum o prezentati. ideea e urmatoarea: jantele schimba 50-60% din look-ul masinii. credeti-ma, lucrez in domeniu si asa este. mie mi se pare jenant sa pui pe un e36/46 jante after market pe 15" sau pe 16". mai bine lasi originalele. in plus pt e46 dimensiunea de anvelopa recomandata este 225/45/17- deci ditamai talonul. discomfortul creat difera de la masina la masina. pe e36/46 nu se simte foart tare, in schimb pe e30 "iti zdruncina ficatii, rinichii, etc". eu personal am un e36 (pozele le pun luni) si acum am jante pe 18" cu anvelope toyo proxes 245/35/18 si nu mi se pare atat de rigida masina (am avut si pe 19" cu talon 30 :) ). si inca ceva fff important: orice masina cu accesorii de tuning, dar cu jante de dimensiuni mici este un KITCH!!! prima schimbare importanta la o masina (la look ma refer) sunt JANTELE. cu un talon de 45 poti merge foarte linistit, trebuie doar putina atentie. parerea mea: Go For It!!! :blink:

16773[/snapback]

 

M-am ridicat in picoare si am aplaudat ce ai scris :)

Ai dreptate ca jantele schimba masina..dar eu as zice ca 80% din jante daca sunt faine sunt de fapt masina :)

Abia astept sa vad masina ta..ce jante ai?

Link to comment
Share on other sites

:)

sunt nou pe aici, dar io zic ca voi cam exagerati. nu e chiar asa de sumbra situatia dupa cum o prezentati. ideea e urmatoarea: jantele schimba 50-60% din look-ul masinii. credeti-ma, lucrez in domeniu si asa este. mie mi se pare jenant sa pui pe un e36/46 jante after market pe 15" sau pe 16". mai bine lasi originalele. in plus pt e46 dimensiunea de anvelopa recomandata este 225/45/17- deci ditamai talonul. discomfortul creat difera de la masina la masina. pe e36/46 nu se simte foart tare, in schimb pe e30 "iti zdruncina ficatii, rinichii, etc". eu personal am un e36 (pozele le pun luni) si acum am jante pe 18" cu anvelope toyo proxes 245/35/18 si nu mi se pare atat de rigida masina (am avut si pe 19" cu talon 30 :) ). si inca ceva fff important: orice masina cu accesorii de tuning, dar cu jante de dimensiuni mici este un KITCH!!! prima schimbare importanta la o masina (la look ma refer) sunt JANTELE. cu un talon de 45 poti merge foarte linistit, trebuie doar putina atentie. parerea mea: Go For It!!! :)

16773[/snapback]

:blink: :) bine zis "niz"...hai mai repede cu pozele alea ca suntem f curiosi

Link to comment
Share on other sites

M-am ridicat in picoare si am aplaudat ce ai scris :)

Ai dreptate ca jantele schimba masina..dar eu as zice ca 80% din jante daca sunt faine sunt de fapt masina :)

Abia astept sa vad masina ta..ce jante ai?

16829[/snapback]

Sunt cam off topic, dar sper sa nu va suparati. Le pun in ordine cronologiga:

1. Borbet "T" : 8x17" + 9.5x17" cu 225/45/17 + 255/40/17

2. OZ Classe : 8x18" cu 225/40/18

3. Orig. M3 E46 : 8x19" + 9.5x19" cu 235/35/19 + 265/30/19" :) -astea nu erau ale mele, le-am avut vreo 2 luni :)

4. AEZ Ultra : 8x18" cu 245/35/18 - actuale

 

Pozele sper sa le gasesc si sa le pun azi.

 

10x pt. aprecieri :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.